Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste hooaeg 2023 pakkus põnevust kuni viimase etapini

Tänavused kolmekordsed meistrid Timmu Kõrge ja Arro Vahtra

Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste hooaeg 2023 sai alguses veebruaris Otepääl ja traditsiooniliselt kõlas lõppakord Saaremaal. Meistrivõistluste punkte õnnestus kuue sõidetud etapiga koguda 144 võistluspaaril. Lisaks Eesti meistrivõistluste medalitele võisteldi kõigil kuuel etapil ka Estonian Junior Challenge klassi peaauhinna 110 000 € nimel. Veebruaris sõidetud Alūksne rallil ja augustis sõidetud Paide rallil jagati lisaks Eesti paremikule ka Läti meistrivõistluste punkte. Eestimaa südames sõidetud etapil võisteldi esmakordselt ka Balti mere meistrivõistluste punktidele. Hooaja lõpetanud Saaremaa rallil olid lisaks kodusele paremikule stardis FIA Rally Star sarja tuleviku tegijad.

„Eesti autoralli meistrivõistluste äsja lõppenud hooaja võib lugeda edukaks. Uus punktisüsteem, mille kohaselt saab klassi (v.a. EMV1) siseselt katsevõidu teeninud võistleja ühe lisapunkti, pani juba hooaja avarallil võistlejad iga punkti nimel täiendavalt pingutama. Ning võitlus absoluutarvestuse võidu nimel püsis kuni viimase rallini, mis lisab alati põnevust nii võistlejatele kui pealtvaatajatele. Sel hooajal ei olnud meil kalendris küll ühtki uut korraldajat, kuid rõõm on tõdeda, et pealtvaatajaid on raja ääres jälle rohkem. Nüüd on aeg hooaeg kokku võtta, teha parendusi ning valmistada uueks hooajaks. Loodame 2024. aasta kalendri avaldada hiljemalt novembri keskpaigaks,“ võttis hooaja kokku Eesti Autorspordi Liidu rallikomitee esimees Emilia Abel.

Absoluutarvestuse EMV1 klassi TOP3 kohad eestlastele

Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste absoluutarvestuse EMV1 meistritiitli võitsid tänavu Timmu Kõrge – Arro Vahtra / Erki Pints, kes küll hooaja jooksul kordagi maksimumpunkte ei kogunud, kuid edu tõi hooaja jooksul näidatud stabiilsus. Eesti meistrivõistluste absoluutarvestuses lõpetasid teise kohaga Priit Koik – Kristo Tamm / Silver Simm. Hoolimata sellest, et meistritiitlist jäi puudu 54 punkti olid nemad ainsad, kes absoluudi TOP3 tänavu ka ralli võitudeni jõudsid. Koik / Simm olid parimad Rapla ja Koik / Tamm Paide rallil. Kaspar Kasari / Rainis Raidma vahetasid tänavu möödunud aastase absoluudi viienda koha kolmanda vastu.

EMV2 – meistritiitel Kasarile / Raidmale

Kui absoluutarvestuses kuulus hooaja kokkuvõttes võistluspaarile Kasari / Raidma kolmas koht, siis EMV2 klassi lõpetasid esimest hooaega R5 autoga sõitnud mehed meistritiitliga. Hooaja jooksul Georg Linnamäe / James Morganiga võrdselt kaks etappi võitnud Koik – Tamm / Simmi pidid sarnaselt absoluutarvestusega ka EMV2 klassis leppima hõbemedalitega. Hooaja kokkuvõttes kuulus kolmas koht võistluspaarile Sergey Uger / Maria Uger, kes teenisid EMV2 klassivõidu hooaja teisel etapil, mis sõideti Lätis.

EMV4 klassi meistritiitel ja Estonian Junior Challenge võit Jaspar Vaherile

Kui EMV3 klassis tänavu meistritiitlit osalejate nappuse tõttu välja ei antud, siis esiveoliste EMV4 arvestuses said punktid kirja 18 võistluspaari. Teist aastat järjest oli nii EMV4 klassi, kui ka Estonian Junior Challenge arvestuse parim piloot Jaspar Vaher, kelle kõrval istus tänavu kolm erinevat kaardilugejat – Evelin Mitendorf, Timo Taniel ja Marti Halling. Kuuest sõidetud etapist võitis Vaher pooled. EMV4 arvestuse hooaja 2023 hõbemedalid läksid võistluspaarile Karl Markus Sei / Martin Leotoots, kes olid parimad ühel etapil. Hooaja kokkuvõttes kolmas koht kuulus Patrick Enokile / Rauno Rohtmetsale. EMV4 klassis jagus veel etapivõite võistluspaaridele Romet Jürgenson / Siim Oja ja Joosep Planken / Taavi Lassmann. Estonian Junior Challenge sarja teise koha punktid sõitis hooaja kokkuvõttes välja Kevin Lempu ja kolmanda koha teenis Mark Egert Tiits.

EMV5 – Eesti Läti maavõistlus

Timmu Kõrge – Arro Vahtra / Erki Pints heitlesid terve hooaja EMV5 klassi meistritiitli nimel lõunanaabrite võistluspaariga Emils Blums – Didzis Eglitis / Ivo Pukis. Kui hooaja esimene pool kulges paremini lätlastel eestlased olid tagaajaja rollis, siis kahe viimase etapi klassivõidud ja peamiste konkurentide ebaõnn tähendas meistritiitlit eestlastele. Lisaks kahele eelpool nimetatud meistritiitlile kuulus eestlastele ka Läti meistrivõistluste klassi LRČ5 tiitel. EMV5 klassi kolmas koht Kõrge ja Blumsi järel võistluspaarile Allan Popov / Aleksander Prõttšikov.

EMV6 – Põnev meistritiitli heitlus viimaste meetriteni

Meistrivõistluste kõige põnevam ja tihedam meistritiitli heitlus toimus klassis EMV6, kus tiitlivõitja selgus alles viimase katse finišis. Hooaega hästi alustanud Taavi Niinemets / Esko Allika andsid kahe järgneva etapiga konkurentidele palju punkte tagasi ja pidid meistritiitli võitmiseks hooaja lõpetama korraliku spurdiga, mis neil ka õnnestus. Hooaja lõpetasid hõbedal Markus Tammoja – Henri Ääremaa / Patrick Juhe, kes andsid endast Saaremaal maksimumi ja võtsid ka klassivõidu, kuid hooaja kokkuvõttes jäi meistritiitlist lahutama kõigest neli punkti. Klassi pronksmedalid läksid võistluspaarile Karl Jalakas / Janek Kundrants. Kokku jagus EMV6 klassis etapivõite neljale võistluspaarile.

EMV 7 – Eesti meistritiitel lõunanaabritele

Kui Läti meistrivõistlustelt toodi tänavu Eestisse kaks meistritiitlit, siis Lätti viidi vastu üks Eesti meistritiitel. Klassis EMV7 sõitsid end hooaja kokkuvõttes kuldmedalitele lätlased Madars Dirinš / Gints Lasmanis. Viimase etapiga tõusid teisele kohale Arno Metsaluik / Mati Solom. Saaremaa ralli eel meistritiitli võimalusi omanud Robert Kikkatalo / Robin Mark pidid tõrkuva tehnika tõttu hooaja kokkuvõttes leppima pronksmedalitega. Sarnaselt EMV6 klassiga jagus ka EMV/ klassis hooaja jooksul etapivõite neljale võistluspaarile.

EMV8 – kõige ülekaalukama eduga meistritiitel

Esiveoliste klassi EMV8 meistritiitli saatus sai selgeks juba peale augustis sõidetud Paide rallit, kui hooaja neljanda klassivõidu võtsid Oskar Männamets / Holger Enok. Lisaks koduste meistrivõistluste tiitlile kuulus neile ka Läti meistrivõistluste LRČ7 tiitel. Kui kodustel meistrivõistlustel võitsid nad kuuest etapist viis, siis Läti meistrivõistlustel kuuest neli. EMV8 arvestuse teine koht Madis Moorile / Mihkel Reimalile, kes jäid küll meistritiitli võitnud konkurentidest hooaja kokkuvõttes 80 punkti kaugusele, kuid edestasid ise pronksmedalid välja sõitnud ja pooltel etappidel osalenud Joosep Planken / Taavi Lassmanni 71 punktiga.

EMV9 – neljast neli

Kaheksa-aastase pausi järel olid Eesti meistrivõistluste talverallil stardis ka veoautode klassi EMV9 võistlejad, kes muidu on harjumuspäraselt pidanud ootama hooaja esimese kruusarallini. Kohe hooaja avaetapist panid teistele püüdmatult gaasi põhja Tarmo Silt / Raido Loel, kes võitsid kõik veoautode arvestusse kuulunud neli etappi. Teist aastat järjest meistriteks kroonitud Silt / Loel järel said hõbemedalid Martin Kio / Toomas Tisson ja pronksmedalid Meelis Hirsnik / Allan Birjukov.

Lada klassi esimene meistritiitel

Kui möödunud hooajal sõitsid Eesti meistrivõistluste etappidel Lada Classic Cup klassi võistlejad, siis tänavu said legendaarsetel Ladadel sõitnud võistluspaarid heidelda EMV Lada klassi meistritiitlile. Ajalooline esimene meistritiitel võistluspaarile Sander Klaus / Martin Udusalu. Hooaja kokkuvõttes hõbemedalid möödunud aasta Lada Classic Cup parimatele Koit Repnau / Hannes Hannus. Vaid kolme punkti kaugusele jäid teisest kohast ja pidid leppima Eesti meistrivõistluste pronksmedalitega Einar Visnapuu / Anti Kaljumäe.

A1M Motorsport vahetas möödunud hooaja viienda koha meistritiitli vastu

Meeskondlikult oli hooaja 2023 parim A1M Motorsport, kellele tõid hooaja jooksul punkte üheksa pilooti. 16. punktise kaotusega jäi hõbedale Märjamaa Rally Team, kelle ridades ka kaks meistritiitliga lõpetanud pilooti. Möödunud hooaja parim meeskond CKR Estonia pidi sel aastal leppima pronksmedaliga. Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste 2023 kalendrisse kuulus kuus etappi – Otepää talveralli,  Alūksne ralli, Rapla ralli, Rally Estonia, Paide ralli ja Saaremaa ralli. Kõige vähem osalejaid 60 oli stardis Rally Estonial ja kõige rohkem 163 Saaremaal. Etapivõite jagus neljale võistluspaarile. Kõige väiksema eduga võideti Raplas, kus esimest ja teist ekipaaži lahutas kõigest 0,2 sekundit.