Ott Tänak ja Robert Virves võitsid Saaremaa ralli!

Saaremaa ralli 2023 TOP6

Järjekorras 56. Saaremaa ralli jätkus laupäeval üheksa kiiruskatsega. Terminal Oil Eesti autoralli meistrivõistluste 2023.a hooaja viimast võistluspäeva alustasid liidrina Ott Tänak/Robert Virves (Ford Fiesta Rally2), kelle edu Ken Torn/Kuldar Sikk (Škoda Fabia RS Rally2) ees oli 1,1 sekundit.

Laupäevale said lähte 152 võistluspaari ja hommikusel ringil ootasid võistlejaid ees Saaremaa klassikud Kaugatoma, Undva ja Oriküla. Neil kõigil näitasid parimat aega ralli liidrid Tänak/Virves, kes suurendasid hoolduspausiks üldedu 14,9 sekundi peale.

Kui Kaugatoma ja Undva korduvläbimised võitsid samuti Saaremaalt pärit maailmameistrid, siis nelja järelejäänud katse võidud kuulusid võistluspaarile Ken Torn/Kuldar Sikk, kes ralli finišis jäid tänavustest Saaremaa ralli võitjatest Ott Tänak/Robert Virvesest maha 9,2 sekundiga.

„Päris aus olla, siis oli aus võidusõit. Ken alustas eile kohe hästi ja mina piisavalt kehvasti ning ilmselgelt polnud selles tempos, mis selle autoga olema peab. Esimeseks paariks katseks võtsin vähe end kokku ja Robert tegi ka hea tööd ning saime vahe sisse. Peale lõunal pidime justkui hoidma ja koju tooma, sest teed olid vähe katki ja lihtsat probleemi ei tahtnud. Olgem ausad Ken hoidis piisavalt palju tempot peal, et päris niisama ei saanud ka sõita. Olud olid rasked ja ralli väga-väga keeruline. Teed on kiired ja üllatusi palju. Robertil oli päeva teine pool suhteliselt kehva olla ja väga ei nautinud. Viimased paar katset olid tehnilised ja polnud lihtsad, kuid kuna võidusõit oli peal, siis tal polnud väga valikut,“ sõnas Tänak enne finišipoodiumit antud intervjuus.

Saaremaa ralli kolmandal kohal lõpetasid Gregor Jeets/Timo Taniel. Hyundai i20 N Rally2 autol sõitnud möödunud aastased Eesti absoluutmeistrid jäid võitjatest maha 2.26,3. Samad võistluspaarid moodustasid paremusjärjestuse TOP3 kohad ka klassides EMV1 ja EMV2.

EMV3 klassi, kus sõidetakse Ford Fiesta Rally3 autodega, olid 12. kiiruskatse kokkuvõttes parimad Hubert Laskowski/Michał Kuśnierz. Poolakate edu oli ralli finišis Saaremaal Rally3 autoga esimese stardi teinud Patrick Enok/Silver Simm ees 10,8 sekundit. Klassi kolmas koht 2007.aasta F1 maailmameistri Kimi Räikkoneni vennapojale Justus Räikkonenile ja tema kaardilugejale Mikael Korhonenile. Seitsmenda katseni EMV3 klassi ja FIA Rally Star arvestuse liidrikohta hoidnud Romet Jürgenson/Siim Oja lõhkusid kaheksandal katsel rehvi ja kaotasid selle vahetuse tõttu aega. Ralli finišis oli eestlaste kohaks viies +3.02,4. Parimale FIA Rally Star võistluspaarile, kelleks olid Taylor Gil/Daniel Brkic, kaotasid nad lõpuks 23,4 sekundiga.

EMV4 klassi paremuse kallutasid viimase katsega enda poole Planken/Lassmann

Esiveoliste EMV4 arvestuses selgus võitja viimasel katsel. Eelviimase katse järel 12,4 sekundilise eduga klassi esikohta hoidnud Jaspar Vaher/ Marti Halling pidi viimase 9,34 km pikkuse katse finišis tunnistama Joosep Planken/Taavi Lassmanni 14,5 sekundilist paremust. See tähendas 2,1 sekundilise eduga klassivõitu 16.aastasele Plankenile.  EMV4 arvestuse kolmas koht Mark-Egert Tiits/Sander Pruulile. Kõik  TOP3 võistluspaari sõitsid Saaremaal Ford Fiesta Rally4 võistlusautodel.

„Saime teha ühte testi enne rallit, sest meie jaoks uus auto, mis toodi Soomest ja valmistati Saaremaaks ette. Testist alates sujus kõik hästi ja samamoodi ka ralli. Alustasime reede õhtu rahulikult, sest oli pime ja hästi palju vihma. Plaan oli jõuda laupäeva ja edasi oli plaan hakata vaikselt ehitama ja kiirust lisama nendes kohtades, kus me end kindlalt tundsime. Pärastlõunal oli tempo hea ja sai Jaspariga võidu sõita. Undva peal tuli suur võit ja samamoodi ka viimasel, mis oli veidi ootamatu ja kindlasti plaanipärane polnud. Endale ka natuke üllatus,“ võttis õnnelik Planken finišipoodiumi eel hooaja viimase ralli kokku.

Timmu Kõrge/Arro Vahtra said hooaja viimaselt etapilt klassivõidu ja Eesti meistritiitli

Saaremaa ralli absoluutarvestuse neljandal ja EMV5 klassi esikohal finišeerisid Timmu Kõrge/Arro Vahtra (Mitsubishi Lancer Evo X). Klassi teine koht võistluspaar Allan Popov/Aleksander Prõttšikovile (Mitsubishi Lancer Evo IX), kes jäid võitjatest maha 1.50,7. Eelviimase katsel konkurentidele positsiooni loovutanud Roland Murakas/Kalle Adler (Mitsubishi Lancer Evo IX) jäid lõpuks poodiumi teisest astmest 4,6 sekundi kaugusele.

„Ma arvan, et see oli olude poolest üks keerulisemaid Saaremaa rallisid, mis ma sõitnud olen. Isegi Ilmar Raissar ütles, et sellist tormi ei olegi siin enne olnud. Olud olid libedad ja ootamatusi täis, kuid siin polegi muud öelda, kui Michelini rehv tegi ime tööd täna. Pidamine oli konstantne ja mingeid muresid polnud. Meil olid olulised ka katsete võidud ja selles mõttes oli vaja teha väga tugev sooritus. Meelestasime end nii ja hakkasid tulema päris head ajad. Oleks võinud tempo poole päeva pealt maha lasta, kuid vaatasime, et rütm on nii hea sees ja lasime sama tempoga lõpuni edasi. Hooaja kokkuvõttes saaks kindlasti paremini, sest väga raske teekond on see meie jaoks olnud, et sõita nii Läti, kui Eesti meistrivõistlusi aga õnneks suutsime need ära lahendada ja oleme ma arvan täna oma palga saanud,“ sõnas tänavu Eesti ja Läti meistritiitlid võitnud saarlane Kõrge koduralli finišis. 

EMV6 klassis juhtisid kümne kiiruskatse järel Markus Abram/Rasmus Vesiloo (BMW M3 E46 Compact), kuid järgneva katse teelt väljasõit tähendas katkestamist. Sealt edasi haarasid liidrikoha ja hoidsid seda lõpuni Markus Tammoja/Henri Ääremaa (BMW M3 E36). Eestlaste edu oli ralli finišis soomlaste Juha Paavilainen/Veikko Kanninen (BMW M3 E36) ees 39,1 ja Karl Jalakas/Janek Kundrants (BMW M3 E36) ees 49,7 sekundit.

EMV7 klassis ei olnud rasketes ilmaoludes sõidetud Saaremaa rallil vastast võistluspaarile Sander-Erik Tiits/Fredi Kostikov (VW Golf II). Nende edu teise koha saanud Karmo Salong/Tanel Vahter (Honda Civic Type-R EP3) ees oli 2.55,3 ja kolmandana lõpetanud Arno Metsaluik/Mati Solom (Honda Civic Type-R) ees 5.31,3.

EMV8 arvestuses kuulus Saatemaal klassivõit Oskar Männamets/Holger Enokile (Citroën C2 R2 Max). Edu soomlaste Petteri Salminen/Jan Lönegren (Toyota Starlet) ees oli 4.56,7 ja Madis Moor/Mihkel Reimal (BMW 316) ees 7.07,5.

EMV Lada arvestuse hooaja viimase  etapivõidu võtsid Koit Repnau/Hannes Hannus (Lada VAZ 2105 VFTS). Teise koha sõitsid välja Sander Klaus/Martin Udusalu (Lada VAZ 2105) ja kolmanda Einar Visnapuu/Anti Kaljumäe (Lada VAZ 2105 VFTS). Kaotust võitjatele kogunes neil vastavalt 1.13,7 ja 2.17,5.

Veoautode arvestuses võitsid kõik tänavused etapid ja meistritiitli Tarmo Silt/Raido Loel

Veoautode klassi EMV9 parimad olid neljandat korda sel hooajal Tarmo Silt/Raido Loel (GAZ 51). Tänavuste meistrite edu oli laupäeval ilma GAZ 51 roolivõimuta sõitnud Veiko Liukanen/Toivo Liukanen (GAZ 51) ees 43 sekundit. Möödunud aasta Saaremaa ralli neljanda koha vahetasid sel korral kolmanda vastu Meelis Hirsnik/Allan Birjukov (GAZ 51), kes jäid võitjatest minuti ja 18,3 sekundi kaugusele.

„Selle aasta Saaremaa oli keeruline ja raske sõita ning ilm oli nii heitlik ja teed keerulised. Kuna autosid oli palju, siis oli seal taga raske sõita. Sõit läks hästi ja suuremaid viperusi polnud. Küll need nn. veetakistused oskasid mootorisse jõuda ja vesi võttis meid seal praktiliselt iga kord seisma. Viimasel Powerstage katsel oli hetk, kus ei teadnud täpselt kas saame käima ja kas jääb käima, aga muidu ei olnud väga suuri momente. Meie tempo oli pigem kontrolliv, sest kui me vaatame suurt pilti, siis meie punktisüsteem on erinev ja meile oli oluline lõpuni saada. Ralli võit oli ka eesmärk, kuid oluline oli saada mingid punktid, sest meil on olnud mitu aastat, kus tobeda apsaka tõttu on meistritiitel kaduma läinud,“ võttis tänavune Eesti meister Silt keerulistes oludes sõidetud Saaremaa ralli kokku.

Järjekorras 56. Saaremaa rallile startinud 163. võistluspaarist jõudsid finišisse 103.

Saaremaa ralli 2023 ametlikud tulemused leiab SIIT

Fotod: Pille Russi

Back to top button