Raamat “Eesti autoralli ajalugu II osa“ toob lugejateni aastad 1986-2002

Urmas Roosimaa ja tema meeskond on ära teinud väga suure töö ja nüüd on kaante vahel ka Eesti autoralli ajalugu aastatest 1921-2002
  • “Eesti autoralli ajalugu“ teine osa on järg mullu juunis ilmunud esimesele osale, mis võttis kokku aastad 1921-1985
  • Kahe raamatu jagu Eesti autoralli ajaloo materjali kogumine ja kokkupanek võttis kuuel mehel aega pea viis aastat
  • Raamatut saab soetada Rally Estonia e-poest ja Eesti Autospordi Liidu kontorist

22.juunil 2022 esitleti Tallinnas Ülemiste Sportlandis raamatut „Eesti autoralli ajalugu I osa: 1921-1985“. Esitlusel tehti ülevaade sellest, kuidas kuuel mehel tekkis idee Eesti autoralli ajalugu raamatukaante vahele talletada, mis neid motiveeris, millised olid eesmärgid ja mis sai ära tehtud.

Raamat osutus rallisõprade ja autospordi ajaloo huviliste seas väga populaarseks ja nüüdseks on kõik 500 trükist tulnud raamatut omaniku leidnud.

Tänaseks on raamatu “Eesti autoralli ajalugu I osa“ kokku pannud meeskonnal – koosseisus Urmas Roosimaa, Indrek Rand, Madis Kers, Karli Pikk, Alar Hermanson ja Olaf Suuder – kokku kogutud ja kaante vahele saanud ka ajajärk, mil Ladad hakkasid vaikselt Eestimaa ralliteedelt kaduma ning asenduma uuema tehnikaga ja ilmunud raamat “Eesti autoralli ajalugu II osa“, mis käsitleb Eestis toimunud autorallisid koos tulemustega aastail 1986-2002.

Raamat on mahukas ja sealt leiab värvitrükis A4 formaadis 464 lehekülje jagu infot võistluste kaupa, mis on kronoloogilises järjestuses taastatud mahus, mida oli võimalik leida. Lisaks leidub hulganisti teavet erinevate rallide kohta. Iga autor on andnud oma panuse erinevate teadmistega ning ajalises plaanis oli I ja II osa ettevalmistamine kuni raamatute ilmumiseni pea viieaastane projekt.

“Eestil on autoralli maailmameistrid ja meil toimub aastal 2024 juba neljas kord WRC autoralli etapp. Seni oli puudu üks oluline infokild, mis puudutab ajalugu – kõik teadsid natukene midagi, kuid tervikut kunagi koostatud ei ole. Olukord meenutas sügisest uduvihma, kus veidi oli udu seest näha, kuid tervikut mitte. Kahe raamatu tulemusel taastasime niipalju, kui oli võimalik infot leida ja tulemusega võib rahul olla. Piltlikult öeldes oleme sügisesest udust jõudnud juulikuusse, kus üksikud pilved taevas. Pilvedeks peame mõningaid rallisid, mille kohta enam tulemusi ja infot leida polnud võimalik. Lõpptulemusega raamatu näol oleme ise rahul, kindlasti jätkame info täiendamist ka edaspidi,” räägib raamatute väljaandmise eest hoolitsenud Urmas Roosimaa.

„Eesti autoralli ajalugu II osa: 1986-2002“ faktid:

  • 464 lehekülge
  • 365 fotot
  • 167 708 sõna
  • 885 113 tähemärki
  • Raamatu tiraaž 500 tk
  • Iga raamat omab unikaalset numbrit hologrammkleebisel

Kahe eelneva Eesti autoralli ajaloo raamatu autorid on alustanud materjali kogumist III osa tarbeks, et samas stiilis tuua rallisõprade ette ka hilisemad aastad alates 2003.

„Raamat „Eesti autoralli ajalugu I osa“ on huvitav lugeda ja uurida, kuid minu generatsiooni inimesel ei teki sellest ajastust nii palju enda kogemusi ja mälestusi, kuid teine raamat on väga äge ja jõuab sellesse aega, mil ma väikse lapsena mäletan mingeid võistluseid ja hakkasin juba ise võistlema. Enda kontakt on nii super selles raamatus, kas siis läbi minu isa ja tema kaardilugeja või siis juba läbi enda tegemiste. Minu generatsiooni inimestel on selles raamatus palju, mida meenutada ja meelde tuletada, kuid kindlasti on seal avastamist kõigil rallisõpradel. Urmas on oma meeskonnaga teinud taaskord ära suure ja suurepärase töö,“ lisas omaltpoolt Rally Estonia direktor ja endine tipprallisõitja Urmo Aava.

Kiirustage, sest „Eesti autoralli ajalugu II osa: 1986-2002“ raamatuid on veel järel vaid loetud hulk. Ralliajaloo raamatut on võimalik soetada Rally Estonia rallipoest ning Eesti Autospordi Liidu (EAL) kontorist Peetris, aadressil Vana-Tartu maantee 79a, Peetri Ärimaja III korrusel. EAL-ist  ostes tuleb arvestada sularahamaksega, sest kohapeal kaardimakse võimalust kahjuks ei ole.

Back to top button