Draamat ja põnevust täis Soome MM-ralli reedesest võistluspäevast tulid võitjana välja Elfyn Evans/Scott Martin. Eestlastest on ainsana võistlustulle jäänud Georg Linnamäe

Elfyn Evans/Scott Martin ei võitnud küll reedel ühtegi katset, kui lõpetasid võistluspäeva liidrina
  • Ott Tänak/Martin Järveoja Ford Puma mootor sai Lankamaa katsel tugeva löögi ja sundis eestlased katkestama
  • Esimese koduralli võidu suunas teel olnud Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen keerasid enda võistlusautot Myhinpää teisel läbimisel üle katuse ja katkestasid
  • WRC2 klassis mahub esikolmik 13,2 sekundi sisse. Georg Linnamäe/James Morgan kuuendad

Soome MM-ralli jätkus reedel üheksa kiiruskatsega ja päeva alustasid liidrina Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1), kelle edu endiste meeskonnakaaslaste Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 0,6 sekundit. Nii hommikusel, kui ka pärastlõunasel ringil oli Rally1 võistluspaaride rehvivalik Pirelli pehme segu ja kaasas üks varu.

Hommikune katsetering jätab rajaäärde kaks soosikut

Öisest vihmast märjal katsel alustasid päeva positiivse üllatusega Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1), kes katsevõidu võtsid. Toyotade katse TOP3 tähendas, et üldarvestuses tõusid liidriks Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kelle edu teiseks kukkunud Tänak/Järveoja ees oli nüüd 0,4 sekundit.

Soomlased, kes vihmastes oludes teepuhastamisega aega ei kaotanud võtsid järgmisel katsel päeva esimese katsevõidu ja jätkasid samas tempos kuni lõunase hoolduspausini.

Kahjuks ei toonud reede teine katse häid uudiseid M-Sport meeskonnale, sest rajaäärde jäid nende mõlemad Rally1 autod.

Tänak/Järveoja auto sai katse kolmandal kilomeetril tabamuse ühelt maakivilt, mis lõhkus mootorikaitse ja mille tagajärjel purunes nii mootor põhjakate, kui ka starter. Lisaks voolas nende auto mootorist välja õli, mis lõpuks ka põlema süttis, kuid mille Tänak/Järveoja kahe tulekustutiga peatada suutsid. Kahjuks tähendas kogu see kombo kokku, et ralli tuli selleks korraks katkestada. Hoolduspausi eel kinnitas seda ka M-Sport meeskond, et auto mootor sai löögi tagajärel nii palju viga, et seda parandada ei suudeta.

Ott Tänak:”Kiires kohas puutusime kompressioonis kivi või midagi. Näen põhja alt, et põhjakaitse ja starter on puruks ning õli väljas. Proovisime sõita elektriga nii kaugele, kui saime, et mootorit jahutada, kuid ikka oli kuum. Õnneks oli meil kaks tulekustutit ja niiske pinnas. Tõenäoliselt on mootoris auk sees ja sellega kõik.”

Samal katsel tegid ühes kiires paremkurvis sõiduvea eestlaste meeskonnakaaslased Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul, kelle Ford Puma Rally1 auto saba liiga kaugele teeserva libises ja seal olnud kivi või kändu vasaku tagarattaga tabas. Erinevalt Tänakust saab Loubet laupäeval starti tulla.

Ralli jätkus Halttula esimese läbimisega, mis sai saatuslikuks võistluspaarile Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1), kes hoidsid enne seda neljandat kohta ja jäid liidrikohast vaid 9,2 sekundi kaugusele. Ühte kiiresse paremkurvi siseneti valesti ja tulemuseks 17G jõuga kokkupõrge puuga. Õnneks oli meeste endiga kõik ok, kuid laupäeval nad enam starti ei tule, sest auto sai liiga palju kahjustada.

Hommikuse katsete ringi lõpetasid liidrina Rovanperä/Halttunen, kelle edu meeskonnakaaslaste Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) ees oli 3,9 sekundit. Kolmandat kohta hoidsid Neuville/Wydaeghe, kes jäid soomlastest 12,3 sekundi kaugusele.

Liidrid Rovanperä/Halttunen eksivad ja katkestavad

Kui hommikusel ringil olid teed vihmamärjad ja sadas kohati, siis teisel ringil oli vihmasadu tihenenud ja see tähendas veel libedamaid olusid. Ralli liidrid Rovanperä/Halttunen jätkasid sealt, kus olid enne lõunapausi pooleli jäänud ja võitsid kaks esimest korduvkatset. Edu meeskonnakaaslaste ees oli suurenenud selle tulemusel 5,7 sekundini. Kolmandaks olid tõusnud Katsuta/Johnston, mis tähendas Toyotale kolmikjuhtimist.

Järgmisena ootas ees Myhinpää teine läbimine, mis jättis rajaäärde liidrid Rovanperä/Halttunen, kes ühest paremkurvist väljudes veidi liiga palju libisemisesse läksid ja kelle auto peale seda rajaääres olnud kivi tabas, mis auto üle katuse lennutas. Õnneks oli pettunud soomlaste endiga kõik korras, kuid nende võistlusauto peale ratastele tagasi lükkamist enam sõidukõlbulik polnud.

Kalle Rovanperä auto peale üle katuse käimist

Kalle Rovanperä Soome ralliraadiole:” Kahju, et nii läks. Ei tea ise ka, et mis täpselt juhtus. Pidurdus tundus hea ja õige sõidujoon, kuid esimese autona kui pole seda joont ees, siis läks auto sõidujoonest väljas libisema ja siis juba katusele. See oli selline olukord, kus ei saanud midagi päästa. Kogu päev oli sinnani kulgenud probleemideta ja ka sel katsel. See jääb kripeldama, et nii läks, sest see oli just see mida me tahtsime vältida. Hetkel tundub, et saame homme sõita, kuid peame ootama seni kuni kohtunikud on auto üle vaadanud. Käin ka ise arsti juures kontrollis, et kõik ok oleks tervise osas ja Jonne ka.”

Hilisõhtul selgus, et auto oli siiski nii palju kahjustada saanud, et selleks korraks on Rovanperä ralli lõppenud.

Kodupubliku lemmikute katkestamine tähendas seda, et esikohale tõusid 2021 aasta Soome MM-ralli võitjad Evans/Martin. Neuville, kelle sõitu olid paaril katsel seganud kehvasti töötanud Hyundai kojamehed sõnas Rovanperä katkestamise järel, et nüüd pole enam midagi kaotada ja see on hea võimalus punktiarvestuses soomlasele lähemale jõuda ning läheb sõitma võidu peale. Belglane pidas oma sõna ja kui ralli esimene pool oli kuulunud Toyotadele, siis päeva kolme viimase katse võidud võtsid Neuville/Wydaghe.

Laupäevale lähevad liidrina vastu Elfyn Evans/Scott Martin, kelle edu Hyundai võistlejate ees on 6,9 sekundit. Poodiumi kolmandat kohta hoiavad keerulise reede järel Takamoto Katsuta/Aaron Johnston, kes jäävad meeskonnakaaslastest maha 16,4 sekundit.

Korraliku võistluspäeva tegid reedel ka Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1), kes jäävad küll viimasest poodiumikohast 12,4 sekundi kaugusele, kuid on nüüd rollis, kus peavad Lappi/Ferm katkestamise järel meeskonnale punkte tooma.

Soomes rallirajale comebacki teinud Jari-Matti Latvala ja Juho Hänninen (Toyota GR Yaris Rally1) sõitsid nagu lubatud omas tempos ja nautides. Kui ralli eel sihiti sekund kilomeetrile kaotust, siis reedese võistluspäevaga kogunes seda liidritele tublisti alla selle. Täpsemalt 0,77.

Reedest jääb veel Rally1 poolel ära mainida seda, et neljal katsel sõideti üle FIA poolt ette antud 130 km/h keskmise kiiruse piirang ja Lankamaa esimesel läbimisel oli see koguni 143 km/h.

WRC2 klassi parim oli Jari Huttunen. Robert Virves katkestas avakatsel. Georg Linnamäele reede järel WRC2 klassi kuues koht

WRC2 klassis alustasid ja lõpetasid päeva liidrina Jari Huttunen/ Antti Haapala (Škoda Fabia RS Rally2). Soomlased heitlesid terve päeva kaasmaalaste Sami Pajari / Enni Mälköneniga (Škoda Fabia RS Rally2), kes aga üheksandal katsel rehvi lõhkusid ja aega kaotasid. Laupäevale läheb Huttunen vastu 12,9 sekundilises edus.

Esimest korda Soome MM-ralli startinud Robert Virves/Craig Drew (Ford Fiesta Rally2) sõitsid reede avakatsel vastu teeääres olnud suurt kivi ja lõhkusid kahjuks oma võistlusautot nii palju, et jätkata pole võimalik. Õnneks oli meeste endiga kõik ok.

Ainsa eestlasena Soome MM-rallil võistlustulle jäänud Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2) ja tema kaardilugeja James Morgan näitasid terve päeva jooksul head tempot ja hoiavad reede järel WRC2 klassi kuuendat kohta. Liidritest jäävad nad maha 39,5 sekundiga. Päeva parimaks katseajaks jäi SS5 kolmas aeg, kus katsevõit jäi vaid 0,5 sekundi kaugusele.

Georg Linnamäe: “On olnud päris nauditav päev ja tore olla Mikkelseni tempos, sest me sõidame siin alles teist korda.”

Kogenud norralasest jääb eestlane enne laupäeva maha 5,5 sekundiga.