Elfyn Evans/Scott Martin võitsid Soome MM-ralli! Georg Linnamäele WRC2 klassi kuues koht

Elfyn Evans/Scott Martin võitsid teist korda Soome MM-ralli
  • Elfyn Evans/Scott Martin võtsid Soomest maksimum 30 punkti
  • Takaomoto Katsuta suutis Teemu Sunineni rünnakud tõrjuda
  • Sami Pajari/Enni Mälkönenile karjääri esimene WRC2 klassivõit

Soome MM-ralli viimasel võistluspäeval jäi veel sõita neli kiiruskatset ja päeva alustasid liidrina Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1), kelle edu Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 32,1 sekundit.

Hoolimata suurest edust jätkasid Evans/Martin pühapäeval sealt, kus laupäeval oli pooleli jäänud ja võitsid esimesest kolmest katsest kaks. Ralli lõpetas 9,26 km pikkune Himos-Jämsä kiiruskatse ja ka selle võidu võtsid 0,9 sekundilise eduga Soome ralli 2023 üldvõitjad Elfyn Evans / Scott Martin. 30 maksimumpunkti Soomest tähendab seda, et Evans vähendas koduteedel 0 punkti teeninud Rovanperäga MM-arvestuse vahe 25 punktile.

See oli Evans/Martinile hooaja teine võit ja Toyotale juba seitsmes. Evans on nüüd karjääri jooksul võitnud 7 ja Martin 6 MM-rallit. Soomes oli see kolme aasta jooksul nende teine võit.

Toyotale oli see MM-ajaloo 83 ja Toyota Gazoo Racing meeskonnale 40 MM-ralli võit. Soomes on Jaapani autotootja nüüd võitnud kaheksa MM-rallit.

Elfyn Evans lõpupoodiumil: “See on olnud väga hea nädalalõpp. kuid kahju meie meeskonnakaaslase pärast, kes varakult mängust välja kukkus. Selle auto roolis on olnud fantastiline. Fantastiline atmosfäär ja meie meeskonnale teine koduralli. Meistrivõistluste arvestuses pole see samuti paha, sest vähendasime vahet.”

Sarnaselt Rally Estoniaga lõpetasid ka Soomes teisel kohal Thierry Neuville/Martijn Wydagehe, kes jäid lõpuks võitjates 39,1 sekundi kaugusele. Neuville jaoks lõppes sellega kümne aastane ootus, et taas Soomes poodiumile jõuda.  Belglase kaotus Kreeka ralli eel on MM-liidrile 36 punkti.

Takamoto Katsuta edestas heitluses kolmandale kohale Teemu Sunineni

Kui esikoha heitlusesse viimaseks võistluspäevaks enam suurt pinget polnud jäänud, siis kolmandale kohale kestis see kohe esimestest meetritest ja kestis kuni finišini Takamoto Katsuta / Aaron Johnstoni (Toyota GR Yaris Rally1) ja Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1) vahel. Soomes suurt rallikarjääri alustanud jaapanlane suutis pühapäeval Soomes koduteedel sõitnud konkurendi rünnakud tõrjuda ja tasuks karjääri neljas poodiumikoht. See oli Katsuta esimene poodium Euroopas sõidetud MM-rallil.

Katsuta:”Kui aus olla, siis ma ei oodanud seda poodiumit siin Soomes. Aitäh perele ja Akiole, (Toyoda), kes on siin mind toetamas ja andis mulle lisaenergiat. Aitäh kogu meeskonnale.”

Lõpuks jäi punktikatsel kolmanda koha saanud ja teise ralli Rally1 autoga finišeerinud Sunineni viimasest poodiumikohas lahutama 4,3 sekundit.

Suninen:”Ma ütleks, et tulemus on hea. Ootasin ka tänaseks vihma, a seda ei tulnud ja kogemusest jäi puudu. Veidi pettumus ja nüüd peame järgmisteks rallideks paremini valmistuma. Hyundai toetab meid palju, kuid hetkel ei tea millal järgmine ralli on.“

Jari-Matti Latvala / Juho Hänninen täitsid kodupubliku ees ralli eel antud lubadused

Nädalavahetust kindlasti kõige rohkem nautinud võistluspaar oli Jari-Matti Latvala / Juho Hänninen (Toyota GR Yaris Rally1), kes lõpetasid ralli tublil viiendal kohal. Latvala, kes sai Soomes täis karjääri 210. MM-stardi kaotas lõpuks Evansile 4.09,4. Kilomeetri peale kogunes kaotust 0,78 sekundit, mis oli palju parem tulemus, kui ralli eel loodeti. Sellega oli täidetud ralli eel antud lubadus nii koha, kui ka kaotuse osas. Juho Hänninenist sai MM-ajaloos kolmas piloot, kes nüüd ka kaardilugejana MM-punkidele jõudnud.  Lisaks soomlastele punktikatse viimane punkt.

Latvala:”See on olnud imeline ralli ja aitäh Toyotale mulle selle võimaluse eest. PowerStage oli just see mida ootasime ja loodame, et saame siit ühe punkti (said). Täiuslik nädalavahetus”

Toyota GR Yaris Rally1 autoga võideti tänavusel Soome MM-rallil 22 kiiruskatsest 18 (Evans 10, Rovanperä 5, Katsuta 3). Hyundaile jagus 3(Neuville) ja Fordile 1 (Tänak) katsevõit.

Sami Pajari / Enni Mälkönen võitsid koduteedel WRC2 arvestuse

WRC2 klassivõit Sami Pajari/Enni Mälkonenile

WRC2 klassis läksid pühapäeval liidrina rajale Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2), kelle edu lähimate jälitajate ees oli 33,9 sekundit. Turvalist edu omanud soomlased enam viimasel võistluspäeval suuri riske ei võtnud ja teenisid koduteedel karjääri esimese WRC2 klassivõidu!

Pajari:”See on väga-väga hea tulemus ja suur aitäh kõigile. See tunne kuulub väga paljudele, kes on mind aidanud, see oli väga hea nädalalõpp.”

Soome MM-ralli paremusjärjestuses olid aga soomlastest veel kiiremad Soomes WRC2 klassi punktidele mitte sõitnud Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2), kes lisaks absoluudi kuuendale kohale teenisid RC2 arvestuse klassivõidu. Pajarit edestas Solberg ralli finišis 30,1 sekundiga.

Solberg:”See nüüd küll hea pole, et siin punkte ei saanud, kuid see on elu. Soome pole mulle hea olnud ja teha siin selline tulemus kohalike vastu on olnud fantastiline ja olen õnnelik. Võit on võit!”

Soomes ainsa eestlasena finišisse jõudnud Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2) lõpetas võistluse koos James Morganiga WRC2 klassi kuuendal kohal. Võitjatest jäid nad maha 2.17,2.

Linnamäe:”Ei saanud autot päris heaks sellel katsel ja olin mõlemal korral siin hädas, kuid on hea olla lõpus vahelduseks ilma draamadeta.”