Horvaatia MM-ralli võitsid dramaatilise pühapäeva järel Sebastien Ogier / Vincent Landais. Romet Jürgenson / Siim Oja olid parimad Junior WRC arvestuses.

Horvaatia MM-ralli võitsid Sebastien Ogier / Vincent Landais

Autoralli MM-hooaja neljas etapp, Horvaatia MM-ralli jätkus pühapäeval nelja kiiruskatsega. Viimasele võistluspäevale läksid liidrina vastu Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu oli Elfyn Evans / Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) ees 4,9  ja Sebastien Ogier / Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1) ees 11,6 sekundit. Ott Tänak / Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) hoidsid kahe võistluspäeva järel neljandat kohta ja kaotasid meeskonnakaaslastele 1.15,5. Päeva alustati just TOP3 osas päris erineva rehvitaktikaga.

Kui avakatse möödus suuremate probleemideta ja Evans vähendas vahe liidriga 2,6 sekundi peale, siis päeva teisel katsel hakkas juhtuma. Alustuseks lõikasid ühes allamäge paremkurvis anticut posti sisse Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (Ford Puma Rally1). Õnneks oli prantslastel kõik vajalikud varuosad kaasas ja 15 minutit planeeritust hiljem olid nad katse finišis. Seejärel oli kord Tänak / Järveoja käes, kelle auto ühel kiirel lõigul juhitamatuks muutus ja eestlased reisijateks tegi. Õnneks pääsesid eestlased ehmatusega ja võitsid hoopis kiiruskatse.

Siis oli kord Evansi käes, kes ühes varjulises kohas libeda peale sattus ja suurel kiirusel spinni tegi ning 19,6 sekundit kaotas.

See polnud aga kõik. Samal katsel eksisid ka liidrid Neuville / Wydaeghe. Kaardilugeja eksimuse tõttu käidi suurel kiirusel teelt välja ja nii õnnetult, et lõhuti auto tagumine parem nurk ja ka tagumine spoiler. See kõik tähendas 23,3 sekundilist kaotust ja 10,2 sekundiga kolmandaks kukkumist.

Konkurentide ebaõnn tähendas, et liidriteks olid tõusnud päeva kolmandalt kohalt alustanud Ogier / Landais, kes juhtisid nüüd 9,1 sekundiga Evans / Martin ees. Kuigi Evans võttis järgneval katsel Ogierilt aega tagasi, siis viimasel katsel ta enam ei surunud ja jäi ralli kokkuvõttes karjääri 100. poodiumikoha teeninud Ogierist maha 9,7 sekundiga. Ogierile oli see karjääri 59 MM-ralli võit, millest 12 on tulnud Toyotaga. Ajaloo 22 Toyota kaksikvõit tähendas ümmargust numbrit ka Jaapani autotootja jaoks, kellel on nüüd ette näidata WRC sarja 250 poodiumikohta.
“Ilusad numbrid ja olen nende üle õnnelik. Oli raske nädalavahetus, sest meil oli alguses kehva stardipositsioon. Nii palju momente pole ühe ralli jooksul mul olnud. See on suur number, kui naudin iga hetke nende autodega ja tore näha, et meil on endiselt kiirust,” võttis Ogier võiduga lõppenud võistluse kokku.

Ott Tänak / Martin Järveoja tulid keeruliselt kulgenud nädalavahetusest välja väga hea punktisaagiga

Ott Tänak / Martin Järveoja näitasid hoolimata teise katse ärevast hetkest head kiirust ja lõpetasid pühapäeva kokkuvõttes teise kohaga. Võitjatest, kelleks olid Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) jäid nad nelja katse kokkuvõttes maha 1,8 sekundiga. Ralli lõpetanud punktikatse võitsid hommikul auto lõhkunud Fourmaux / Coria, kellele see oli karjääri esimene PowerStage võit. See oli suurepärane kingitus pühapäeval 40. juubelit tähistanud M-Sport meeskonna juhile Rich Millenerile.
Tänak / Järveoja jäid neist maha 3,8 sekundiga, mis andis eestlastele teise koha. Seega lisasid Tänak / Järveoja juba laupäeval teenitud kümnele punktile teise samapalju juurde pühapäeval. Horvaatia ralli kokkuvõttes teenisid eestlastest rohkem punkte vaid ralli võitjad ja sedagi vaid ühe võrra.
„Üsna uskumatu, et nii palju punkte saime. Ma olin õnnelik, et Sebastien tegi punktikatsel tulemuse, sest muidu oleks võita ralli ja lõpetada neljandana olnud imelik. Selline see ala on hetkel, kuid ma arvan võitja peaks ikka saama rohkem tähistada. Meie nädalavahetus oli raske, sest taaskord ei olnud meil alguses head tempot ja ma andsin liialt ära. Tulime reede pärastlõunal veidi tagasi, kuid siis proovisime eile midagi muud ja saime teada, et see reedene lahendus toimis paremini. Meie tänane stardipositsioon oli piisavalt taga, et saada üsna sodine tee ja see oli väljakutseid pakkuv. Ma arvan kõigil oli momente, kuid me saime lõpuks head punktid. Nüüd hakkavad kruusarallid ja ma loodan, et mul on kruusal parem tunne ja olen rohkem tempos ning stardipositsioon peaks ka aitama,“ võttis Tänak võistlusnädalavahetuse kokku.
Thierry Neuville / Martijn Wydaeghele nädalavahtuse kokkuvõtteks kolmas koht ja 45,8 kaotussekundit. Pühapäeva ebaõnnest hoolimata võeti Evans / Martiniga võrdne punktisaak ja jätkatakse MM-liidrina.

WRC2 klassis kaksikvõit  Citroënile

WRC2 klassis võttis Horvaatia MM-ralli klassivõidu Nikolay Gryazin (Citroën C3 Rally2). Klassi teine koht 38,2 sekundilise kaotusega Yohan Rossel / Arndau Dunand´ile (Citroën C3 Rally2). Kui WRC2 arvestuses võtsid kolmanda koha Pepe Lopez / David Vzques (Škoda Fabia RS Rally2), siis Rally2 autode arvestuses Sami Pajari / Enni Mälkkönen (Toyota GR Yaris Rally2), kes edestasid napi 0,3 sekundiga Gus Greensmith / Jonas Anderssoni (Škoda Fabia RS Rally2). Laupäeval käigukasti hoovastiku rikke tõttu katkestanud Georg Linnamäe / James Morgan (Toyota GR Yaris Rally2) olid pühapäeval stardis tagasi ja said avakatselt kirja 14.aja, kuid katkestasid siis ülesõidul taas mehaanilistel põhjustel.

Romet Jürgenson / Siim Oja näitasid Horvaatis suurepärast kiirust ja tõusid Junior WRC MM-liidriteks

Romet Jürgenson / Siim Oja võitsid Junior WRC klassi ja tõusid MM-liidriteks

Junior WRC klassis alustasid päeva liidrina Romet Jürgenson / Siim Oja (Ford Fiesta Rally3). Eestlaste edu oli Gill Taylor / Daniel Brkic (Ford Fiesta Rally3) ees 2.09,4. Kui eelnevatel päevadel polnud eestlased katse TOP3 välja jäänud, siis arusaadavalt polnud neil pühapäeval riske vaja võtta ja nii liiguti katse-katselt turvaliselt karjääri esimese Junior WRC klassi etapivõidu suunas. Viimase katse eel otsustas üks segane inimene millegipärast Jürgensoni auto esiklaasi augu lüüa ja jooksu pista. Õnneks ei seganud see palju sõitmist ja karjääri esimene võit tuli lõpuks 2.35,1 eduga. Jürgensonist sai ajaloo kuues Eesti piloot, kes Junior WRC klassis võitnud ja Ojast ajaloo neljas kaardilugeja. Jürgenson / Oja võitsid nädalavahetusel 20. kiiruskatsest 9 ja tõusid hooaja kokkuvõttes 22 punktise eduga MM-liidriteks.
“Kiirus oli väga hea ja tegelikult suutsime kogu selle sõidu ka lõpptulemuseks vormistada. Selle üle on väga hea meel ja esimene Junior WRC etapivõit on juba tulemus mille üle võib uhke olla. Ilma vigadeta ja suhteliselt puhas sõit. Viimase katse eel oli imelik intsident, kus inimene tuli lõi meie esiklaasi katki, kuid see tuleb ära unustada ja edasi liikuda. Igati edukas nädalavahetus,”võttis Junior WRC klassi MM–liidriks tõusnud Jürgenson nädalavahetuse kokku.

Junior WRC varasemad etapivõitja (piloodid): Egon Kaur (3), Urmo Aava (2), Jaan Mölder jr, Ken Torn, Robert Virves ja Romet Jürgenson (1).
Junior WRC varasemad etapivõitjad (kaardilugejad): Kuldar Sikk (3), Erik Lepikson (2), Mait Laidvee ja Siim Oja (1).

Autoralli MM-hooaeg jätkub mai teisel nädalavahetusel, kui 9.-12.maini sõidetakse Portugali MM-ralli. Junior WRC võistlejad on taas stardis Sardiinia MM-rallil.

Fotod: Toyota Gazoo Racing, Hyundai Motorsport, M-Sport