Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen domineerisid Rally Estonia laupäeva

Kalle Rovanperä / Jonne Halttuneni tempole polnud laupäeval vastaseid

WRC Rally Estonia jätkus laupäeval üheksa kiiruskatsega, mille jooksul läbiti 102,61 katsekilomeetrit.

Võistluspäeva alustasid liidrina Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kes edestasid Thierry Neuville / Martijn Wydaeghet (Hyundai i20 N Rally1) 3 ja Esapekka Lappi / Janne Fermi (Hyundai i20 N Rally1) 12,2 sekundiga.

Võistlejaid ja rallisõpru ootasid laupäeval ees Rally Estonia klassikud Mäeküla, Otepää, Elva ja Kanepi ning päeva lõpetas Raadi Mõisapargis sõidetud publikukatse.

Möödunud kahe aasta Rally Estonia võitjad Rovanperä / Halttunen alustasid kohe hommikust rünnakut ja olid lõunapausiks suurendanud üldedu Neuville / Wydaeghe ees juba 20,6 sekundile. Kaotusest ligi pool ehk 10,9 sekundit kogunes belglastele Otepää katse teisel läbimisel, kus nende Hyundail rehv purunes, millega tuli 3,5 km sõita. Liidrikohta hoidnud soomlased suurendasid konkurentide ees vahet veel ka pealelõunasel ringil ja lõpetasid päeva 34,9 sekundilise eduga.

Rovanperä / Halttunen võitsid laupäeval sõidetud üheksast katsest üheksa!

„Tunnen end hästi ja olen väga väsinud, kui aus olla. Ma ärkasin täna hommikul kell 5, seega on olnud pikk päev. Oli korralik ralli päev ja nagu Esapekka eile ütles, et ma olen kiire ja ma surusingi. On selge, et pead olema kiire, kui selliseid katseaegu sõita, kuid kui kõik läheb hästi ja on hea tunne, siis pole vaja end tagasi hoida. Kui hakkad end tagasi hoidma, siis on risk suurem, et midagi juhtub. Nautisin päeva ja katseid, mis mulle väga meeldivad,“ võttis Rovanperä Meet The Crews sessioonil eduka päeva kokku.

Kui esikoha heitlus on suures osas pühapäeva eel läbi, siis kolmanda ja neljanda koha peale on oodata põnevat heitlust Hyundai võistluspaari Esapekka Lappi / Janne Fermi ja Toyota duo Elfyn Evans / Scott Martin vahel. Kui hommik kuulus brittidele ja vahe püsis 1,9 sekundi peal, siis korduvläbimised sobisid paremini soomlastele ja päeva lõpuks suurenes vahe 7,3 sekundi peale.   

Ott Tänak / Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) alustasid päeva 11.kohalt. Teistele teed puhastanud eestlased sarnaselt reedega katsevõitudeni ei jõudnud, kuid tõusid sellest hoolimata paremusjärjestuses kolm kohta ja lõpetasid päeva  kaheksandana. Liidritest jäävad M-Sport meeskonna võistlejad enne viimast võistluspäeva 5.55,2 kaugusele.

„Jõudsime oma sihitud kaheksanda kohani ja ma arvan see oli kõige suurem kasu. Siiani on olnud ralli jooksul vaid üks katse, kus hüpped on olnud mehised, a ülejäänud on väga ok olnud. Peale hoolduspausi olnud probleemid saime tee peal lahendatud ja lõpuks see kuidas keegi käitus ja see, mis hoog oli polnud absoluutselt oluline. Lõpuks on see tulem, mis oli siit võimalik võtta justkui käes ja tuleb veel homne päev üle elada. Eks see ilm on homme veidi keerulisem ja mängib omajagu rolli. See vihma lugu võib päris keeruline olla. Ma isiklikult ei ole väga enesekindel, et kui see vihmane ja mudane lugu tuleb, siis meil õnnestub seal mingit tempot näidata, a eks näis, kui see käes on,“ võttis Tänak päeva meediaalas kokku.

WRC2 klassis liiguvad teise järjestikuse Rally Estonia klassivõidu suunas Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2). Norralaste edu lähimate jälitajate, kelleks on Sami Pajari / Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) on 15,8 sekundit.

WRC2 klassis sõitvatel eestlastel oli laupäeval kõigil erinevaid probleeme ja päeva lõpetasid neist parimal kohal Robert Virves (Ford Fiesta Rally2), kes koos Craig Drew´ga hoiavad viiendat kohta. Mikkelsenist jääb saarlane maha +2,04,2.

Reedel WRC2 klassis teisel kohal sõitnud Egon Kaur / Jakko Viilo (Škoda Fabia RS Rally2) hommikuse ringi rikkus mootoriprobleem. Päeva lõpetasid nad seitsmendal kohal ja jäävad liidritest 2.24,2 kaugusele. 13.kiiruskatseni eestlastest parimat positsiooni hoidnud Georg Linnamäe / James Morgani (Hyundai i20 N Rally2) võistluspäev lõppes järgneval katsel teelt väljasõidu ja auto jahutussüsteemi lõhkumisega.

Junior WRC klassi liidrina lõpetasid laupäevase võistluspäeva Grégoire Munster / Louis Louka (Ford Fiesta Rally3), kelle edu enne pühapäeva on Laurent Pellier / Kévin Bronner  (Ford Fiesta Rally3) ees on 6,4 sekundit.

Rally Estonia paremusjärjestus SS17 järel

1.Kalle Rovaperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) 2:05:29,3

2.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +34,9

3.Esapekka Lappi/Janne Ferm  (Hyundai i20 N Rally1) +45,4

4.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) +52,7

5.Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1) +1.41,5

6.Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1) +2.25,5

7.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) +2.32,5

8.Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) +5.55,2

9.Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +7.37,1

10.Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +7.52,9

Rally Estonia jätkub pühapäeval nelja kiiruskatsega, mille jooksul läbitakse 61,08 katsekilomeetrit.  SS18 Karaski 1 saab alguse 08:09. Tartu Raekoju platsil asuvale WRC Rally Estonia lõpupoodiumile sõidavad esimesed võistluspaarid alates 16:30.

WRC Rally Estonia on 2023 aasta FIA autoralli maailmameistrivõistluste etapp, mis sõidetakse Tartus, Tartu vallas, Otepää vallas, Elva vallas, Kanepi vallas, Kambja vallas, Peipsiääre vallas,  Mustvee vallas ja Karaski vallas. 20.-23. juulil 2023.

Foto: Ray Põder

Back to top button