Kalle Rovanperä ja Jonne Halttunen lõpetasid pika võidupõua. Ott Tänak/Martin Järveoja neljandad.

Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen võitsid Portugalis üle seitsme kuu MM-ralli

Portugali MM-ralli jätkus pühapäeval nelja kiiruskatsega, mille jooksul jäi veel läbida 55,42 katsekilomeetrit. Viimast võistluspäeva alustasid liidrina Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kelle edu Dani Sordo/Candido Carrera (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 57,5 sekundit. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) alustasid MM-hooaja viienda etapi viimast võistluspäeva viiendalt kohalt ja jäid liidritest 2.21,8 kaugusele.

2022.aasta maailmameistrid enam pühapäeval tagasi ei vaadanud ja võitsid ka ralli lõpetanud punktikatse. See oli soomlastele seitsme kuu pikkuse pausi järel esimene võit ja kokku nende karjääri üheksas. Neljandat aastat järjest Toyota võiduga lõppenud Portugali ralli esimese ja teise koha vahe oli lõpuks 54,7 sekundit. Võiduka tulemusega tõusid soomlased MM-liidriteks. See oli Toyotale MM-sarja 80. ralli võiduks.

Kalle Rovanperä:”Igatsesin seda tunnet ja see on olnud pikk paus. Oleme tagasi. Pean ütlema suure tänu Jonnele ja meeskonnale, kes on mind koguaeg surunud. Pean ütlema suured tänud ka oma sõbrale, kes on mind aidanud üle saada raskest ajast ja surunud siin head tulemust tegema. Head emadepäeva kõigile emadele ja eriti minu emale.”

Kui pühapäeva eel oli küsimus, et kas Sordo/Carrera peavad nende seljataga olevad Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe  mööda laskma, siis see küsimus sai vastuse juba pühapäeva avakatsel, kus belglaste Hyundai i20 N Rally1 autol tehnilised probleemid tekkisid ja nad lõpuks ralli viiendana lõpetasid.

Kolmandat aastat järjest Portugalis poodiumil lõpetanud Dani Sordo pühendas tulemuse varalahkunud Craig Breenile. Poodiumi kolmas aste samuti Hyundail sõitnud Esapekka Lappi/Janne Fermile, kellele see oli teiseks järjestikuseks poodiumiks Lõuna-Korea autotootja värvides.

Ott Tänak / Martin Järveoja tõusid hoolimata probleemidest MM-arvestuses teisele kohale

Ott Tänak/Martin Järveoja tõusid viimasel võistluspäeval konkurentide probleemide tõttu koha võrra ja näitasid kiiret sõitu ka punktikatsel, kus said kirja katse teise aja ja teenisid 4 MM-punkti. Päeva esimesel kolmel katsel ei töötanud nende auto hübriid, kuid punktikatseks õnnestus see õnneks taas töökorda saada. MM-arvestuses tõusid eestlased teiseks.

Ott Tänak“Keeruline nädalavahetus. Oli väljakutseid pakkuv ja meil on asju mida peame lahendama. See saab olema järgmiseks kaheks nädalaks keeruline ülesanne. Mina andsin endast parima, nüüd on inseneride töö asjad paremaks saada.”

WRC punktitabel peale Portugali MM-rallit

Tootjate arvestuses jätkab MM-liidrina Toyota Gazoo Racing, kelle edu Hyundai Motorsport ees on 32 punkti.

Toyota Gazoo Racing meeskonna juht Jari-Matti Latvala:”On tore näha võitu ja Kalle oli siin väga domineeriv. Nägin ta võidunälga ja keskendumist juba enne punktikatset ning ta tegi suurepärase sõidu. Ma arvan, et see annab talle enesekindlust. Nagu ta ütles on tal olnud keeruline aeg ja see annab palju jõudu. Sardiinais ei saa lihtne teed puhastada olema, kuid me saame veel võite sel hooajal ja ootame seda väga.”

Tootjate punktitabel peale Portugali MM-rallit

Gus Greensmith ja Oliver Solberg tunnustasid teineteist Portugali ralli finišis

WRC2 klassivõit Gus Greensmith/Jonas Anderssonile. Robert Virves katkestas.

WRC2 liidrikohal lõpetasid laupäeva Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2), kuid Lousada katse finiši järgselt mitte lubatud kohas „sõõrikute“ tegemine tõi artikkel 12.21 rikkumise tõttu minutilise ajatrahvi, mis nad teiseks kukutas. Tõsi reeglite järgi pidanuks trahv olema koguni 5 minutit. See tähendas, et päeva alustasid liidrina Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2), kes reedel olid aega kaotanud rehvipurunemise ja laupäeval vett lekkiva auto tõttu. Briti piloodi edu oli enne viimast nelja katset 24,6 sekundit ja sellest jäi lõpuks järgi 1,2. See oli brittidele hooaja teine WRC2 klassivõit. Škodale kindlustasid WRC2 arvestuse kolmikvõidu MM-radadele peale eelmise aasta Kreeka MM-rallit comebacki teinud Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen, kes jäid lõpuks võitjatest 43 sekundi kaugusele.

MM-liidriteks jäid ühe punktise eduga Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2). TOP3 mahub WRC2 arvestuses peale Portugali MM-rallit kolme punkti sisse.

WRC2 punktitabel peale Portugali MM-rallit

Robert Virvese ralli lõppes kahjuks väljasõiduga

Pühapäeval olid rajal ka kõik Eesti võistlejad – Robert Virves (Ford Fiesta Rally2), Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2) ja Gregor Jeets/Timo Taniel (Hyundai i20 N Rally2). Kahjuks tegid päeva avakatsel sõiduvea ja pidid katkestama Virves ja tema portugalasest kaardilugeja Hugo Magalhães. Georg Linnamäe/James Morgan jõudsid ralli finišisse WRC2 arvestuse 26. ja Jeets/Taniel 21. kohal.