Kreeka MM-rallit juhivad Ott Tänak / Martin Järveoja. WRC2 klassi reede parimad olid Robert Virves / Aleks Lesk. Romet Jürgenson / Siim Oja püsivad Junior WRC MM-tiitli kursil.

Ott Tänak / Martin Järveoja lähevad laupäevale vastu Kreeka MM-ralli liidritena

Reede hommikul anti Kreekas start tänavuse autoralli MM-hooaja kümnendale etapile. Acropolis ralli avapäeval sõideti kuus kiiruskatset ja läbiti 135,02 katsekilomeetrit.
Avaringile starditi rehvivalikuga, mis koosnes nii pehmetest, kui ka kõvema seguga rehvidest. Ainsana läksid hommikuse ringi kolmele katsele vaid ühe varuga Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1).

Ott Tänak / Martin Järveoja liidrikoht ja Hyundai kolmikjuhtimine

Kui hommikul sõidetud kolmel katsel Hyundai võistluspaaridele katsevõite ei jagunud, siis ralli liidrikohal ometigi oldi. Teise katse järel tõusid üheks katseks liidriks Ott Tänak / Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu oli Katsuta / Johnston ees napp 0,2 sekundit.
Esimesest neljast katsest kolmel teise aja välja sõitnud eestlased jätkasid tõusvas tempos ja võitsid päeva viienda katse, mille järel tagasi liidrikohale tõusid. Päeva lõpetasid Tänak / Järveoja esikohal.

„Väga nõudlik päeva ja olen tänulik, et tulime selle päeva draamavabalt läbi. Kõik kokku väga positiivne, kuid me teame, et pikka maa on veel minna ja kui rasked saavad kaks järgnevat päeva olema. Kuni Sebastieni autol tekkis probleem püüdime leida autole paremat tasakaalu, et talle vastu hakata. Katse, kus tal probleem tekkis saime auto paremaks kaheks viimaseks katseks. See ralli pole ainult tulemuse tegemine vaid ka auto kestvus ja selle koju toomine. Peame pead maas hoidma, sest kaks rasket päeva ees. Homme on massiivne päev. Martin ütles, et me oleme homme ainult ülesõitudel 14 tundi autos,“ sõnas Tänak liidrikohal lõppenud päeva kokkuvõtteks.

Kreeka teedel hooaja kolmandat starti tegevad Dani Sordo / Candido Carrera (Hyundai i20 N Rally1) vajasid päeva esimesel ringil aega harjumiseks. Kui hommikul said nad kirja vaid ühe TOP3 aja, siis pealelõunastel katsetel juba kolm. Päeva lõpetasid hispaanlased teisel kohal ja jäävad Tänak / Järveojast maha 21,8 sekundiga.
MM-liidrid Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), kaotasid hommikusel ringil lisaks teepuhastamisele aega ka mootoriprobleemi tõttu, mis väljendus selles, et vahepeal oli belglaste Hyundai mootor töös vaid kolme silindriga. Kui hommikuse ringi parimaks ajaks jäi belglastel katse viies aeg, siis päeva viimase katse võitsid just MM-liidrid. Kuue kiiruskatse järel on Neuville / Wydaeghe kaotus esikohta hoidvatele meeskonnakaaslastele 45,2 sekundit.

Toyota sai tiitliheitluses suure tagasilöögi

Toyota Gazoo Racing meeskonnale algas Kreeka MM-ralli ühtviisi nii magusa, kui ka mõru noodiga. Avakatse võitsid Sebastien Ogier / Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1). Samal katsel lõhkusid alustuseks rehvi Elfyn Evans / Scott Martin ja, et sellest veel küllalt poleks, lakkas korralikult töötamast ka nende Toyota GR Yaris Rally auto turbo.
Kui järgmine katse pakkus taas põhjust rahuloluks, sest katse võitsid Katsuta / Johnston, siis hoolduspausi eel sõidetud katsel lõhkusid nad auto vedrustuse ja pidid katkestama. Seega olid kolm kiiruskatset viinud kõrgest mängust kolmest Toyotast kaks, mis tähendas suurt tagasilööki tootjate meistritiitli heitluses.
Ogier / Landais lõpetasid hommikuse ringi esikohal ja edestasid lähimaid jälitajaid 5,9 sekundiga. Prantslased alustasid ka korduvkatseid katsevõiduga, kuid viiendal katsel tekkis ka nende Toyotal turbo probleem, mis tähendas päeva lõpuks kukkumist neljandale kohale. Tänak / Järveojast jäävad prantslased laupäeva eel maha 2.26,4.

„Ootamatu turbo purunemine, millest sain kohe aru, et see ei tööta üldse. Ülesõidul vaatasime, et kas saame midagi teha, kuid kahjuks mitte ja mäng läbi. Ma ei olnud Elfyni auto samast probleemist teadlik ja ma ei tea mida meeskond sellest hetkel teab. Kuni selle hetkeni oli hea tunne autos ja tõestasime, et meistrivõistluse liider pole nii kiire. Me olime teised rajal ja edestasime teda 45 sekundiga. Äkki ta peaks nutmise lõpetama ja sõitma hakkama. Vahed on suured ja ei ole midagi minu kätes, kuid ma ei anna alla, sest pikk nädalavahetus ees ja homme pole hooldust ka,“ sõnas Ogier pettumust pakkunud päeva kokkuvõtteks.

M-Sport meeskonna hästi alanud päev lõppes kurvalt

Kreeka MM-ralli avapäeva hommikune ring pakkus rahulolu erameeskonnale M-Sport, kelle esipaar Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (Ford Puma Rally1) olid taas hoidmas poodiumikohta. Kolmest katsest kahel TOP3 aega näidanud ja hoolduspausile teiselt kohalt tulnud prantslased jäid esikohast maha vaid 5,9 sekundiga. Kahjuks purunes nende autol päeva esimesel korduvkatsel parem esimene vedrustus ja kuigi Fourmaux andis endast kõik, et auto taas liikuma saada, siis sel korral tuli reedene päev katkestada.
Kreekas teise Ford Pumaga võistlevad Gregoire Munster / Louis Louka olid hommikusel ringil hädas tõrkuva tehnikaga, kuid said päeva viiendal katsel kirja paremuselt kolmanda katseaja ja olid teel päeva lõpuks neljandale positsioonile, kuid kaks rehvipurunemist viimasel katsel tähendas kukkumist seitsmendaks.  Kaotust liidritele on neil 4.08,4.
Koduteedel sõitev Jourdain Serderidis ja tema kaardilugeja Frederic Miclotte hoiavad reede järel 10.28,5 kaotusega 23. kohta.

Robert Virves / Aleks Lesk näitasid avapäeva teises pooles tempot, mis tõstis nad WRC2 klassi esikohale

Robert Virves / Aleks Lesk lõpetasid päeva WRC2 klassi liidritena

WRC2 klassis möödus suurem osa päevast Yohan Rossel / Florian Barral (Citroen Ce Rally2) taktikepi all, kes võitsid kolmest katsest kolm ja said hoolduspausile 23,4 sekundilises edus. Ka kaks esimest korduvkatset kuulusid prantslastele, kes olid juba oma edu viimase katsel eel suurendanud 46,5 sekundile. Päeva viimasel katsel purunes aga nende auto vasak esimene rehv ja seda tuli ka vahetada. Reede lõpetasid Rossel / Barral WRC2 arvestuse kuuendal kohal ja jäävad liidritest 1.15,9 kaugusele.
WRC2 klassi liidrina lõpetasid päeva Robert Virves / Aleks Lesk (Škoda Fabia RS Rally2). Kui hommikuse ringi parimaks ajaks jäi eestlastel kolmanda katse neljas aeg (+13,0), siis korduvkatsed sobisid neile paremini ja seda näitasid ka ajad. Kui neljandal ja viiendal katsel sõideti välja katse teine aeg, kusjuures neljandal kaotati Rosselile vaid 0,1, siis päeva viimase katse võitsid just Virves / Lesk. Lähimate jälitajate ees, kelleks olid Sami Pajari / Enni Mälkönen (Toyota GR Yaris Rally2) võeti katsevõit koguni 11,1 sekundiga. Võimas katsevõit tähendas, et päeva viimase katsega tõusti neljandalt kohalt esimeseks ja laupäevale minnakse vastu 1,5 sekundilises edus Pajari / Mälkkönen ees.

„Hullumeelne Kreeka ralli avapäev on sõidetud. Otsustasime päeva viimasel katsel suruda ja see tasus ennast ära. Lõpetame päeva katsevõiduga ja WRC2 klassi liidritena. Ralli on aga pikk ja kaks pikka päeva ootab veel ees,“ võttis Virves eduka päeva sotsiaalmeedia vahendusel kokku.

Georg Linnamäe / James Morgan (Toyota GR Yaris Rally2) hommik kulges keeruliselt. Kui avakatsel oli neil probleeme mootori popupiga, siis päeva teisel tegid nad spinni ja kolmandal lõhkusid rehvi. Sarnaselt Virves / Leskiga oli ka nende pärastlõunane ring oluliselt parem ja nad näitasid kõigil katsetel TOP3 aega. Päeva lõpetas Eesti / Briti ekipaaž üheksandal kohal. Virves/ Leskist jäädakse laupäeva eel maha 3.14,5.

Romet Jürgenson / Siim Oja tegid avapäeval Kreekas korraliku sõitu

Romet Jürgenson / Siim Oja tegid korraliku avapäeva ja püsivad MM-tiitli kursil

Kreeka MM-ralli on hooaja viimaseks etapiks Junior WRC sarjas võistlejatele ja etapile startisid MM-liidritena Romet Jürgenson / Siim Oja (Ford Fiesta Rally3).
Kui päeva avakatselt anti kõigile Junior WRC võistluspaaridele katse pooleli jätmise eest nominaalaeg, siis päeva teise katse järel hoidsid eestlased 20,9 sekundilise kaotusega viiendat kohta.
Juba järgmisel katsel surus Jürgenson gaasipedaali tugevamini ja tulemiseks nädalavahetuse esimene katsevõit ja tõusmine üldarvestuses teiseks.
Kuigi päeva teisel ringil Jürgenson / Ojale katsevõite ei jagunud, siis neljanda kiiruskatse järel tõusti kaheks katseks ka klassi liidriteks. Päeva viimasel katsel eestlased suuri riske ei võtnud ja lõpetasid päeva Junior WRC üldarvestuse teisel kohal. Liidritest, kelleks on vend ja õde Norbert ja Francesca Maria Maior, jäävad nad maha 15,5 sekundiga. Eestlaste peamised konkurendid MM-tiitlile Taylor Gill / Daniel Brkic hoiavad reede järel viiendat kohta ja kaotavad eestlastele 1.10,4.

Kreeka MM-ralli jätkub laupäeval kuue kiiruskatsega, mis sõidetakse kõik ilma hoolduspausita. Avakatsele antakse start 08:16. Kogu võistluspäeva hoiab rallisõpru otsesündmustega Kreekast kursis Shell Helix Powerstage Live Blogi!

Fotod: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool