Ott Tänak ja Martin Järveoja võitsid Rootsi MM-ralli ja tõusid WRC ajaloo TOP10! WRC2 klassis Georg Linnamäe neljas ja Robert Virves üheksas

Ott Tänak / Martin Järveoja ja M-Sport näitasid Rootsis tehasemeeskondadele tagaulesid
  • Ott Tänak / Martin Järveoja kontrollisid pühapäevaseid sündmusi ja võitsid karjääri 18. MM-ralli
  • Thierry Neuville viimase katse viga rikkus Hyundai Motorsport taktika
  • Georg Linnamäe ja Robert Virves tegid WRC2 arvestuses väga korralikud tulemused. Egon Kauril ebaõnnestus kahjuks võistluse viimane katse

Rootsi MM-ralli viimast võistluspäeva alustasid liidrina Ott Tänak / Martin Järveoja (Ford Puma Rally1). Eestlaste edu teist kohta hoidnud Craig Breen / James Fulton (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 8,6 sekundit. Kolmanda koha eest hakkasid pühapäeval heitlema Thierry Neuville / Martijn Wydagehe (Hyundai i20 N Rally1) ja Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1). Kahte võistluspaari lahutas enne 63,04 viimast katsekilomeetrit 3,8 sekundit.

Hommiku avakatse sõideti veel hämaruses ja selle võidu võtsid Rovanperä / Halttunen, kes vähendasid 26,48 km katsega vahet nende ees olnud belglastega 1,1 sekundi peale.

Tänak / Järveoja kaotasid soomlastele küll 1,5 sekundiga, kuid edestasid esikoha heitluses konkurente ja suurendasid üldedu topelt numbritele. Nüüd oli nende edu 11,6 sekundit.

Peale lühikest hoolduspausi ootas ees hommikuse katse kordus ja sellel võtsid rünnaku ette Neuville/Wydaeghe, kes suurendasid enne viimast katset neid jahtinud soomlaste ees edu 7,1 sekundi peale.

Breen / Fulton vähendasid küll katse enne ralli lõppu Tänak/Järveoja üldedu 8,5 sekundi peale, kuid kuna iirlased sõidavad hooaja jooksul kaasa vaid 5-6 etappi, siis otsustas Hyundai meeskond kasutada võimalust Neuville / Wydaeghe tõsta teisele kohale ja palusid iirlastel viimasesse regroup alasse minut hiljem siseneda ja 10 trahvisekundit teenida.

See tähendas, et nende meeskonnakaaslased edestasid nüüd Breen / Fultonit 0,5 sekundiga.

Selline samm andis viimasel katsel juba rohkem ruumi hingamiseks Tänak / Järveojale, kes pakutu suurima hea meelega vastu võtsid.

Ott Tänak / Martin Järveoja sõitsid veel viimasel katsel välja kolmanda koha, teenisid kolm lisapunkti ja said ralli finišis triumfeerida Rootsi MM-ralli võitjatena.

See oli eestlaste karjääri 18. WRC etapivõit (kolmas Fordiga) ja teine Rootsis. Eestlased tõusid võitudega nüüd jagama läbi aegade kümnendat kohta Jari-Matti Latvala / Miikka Antiila  ja Hannu Mikkolaga / Arne Hertziga.

Fordile oli see nendel lumistel ja jäistel teedel MM-ajaloo kaheksas võit ja üldse MM-ajaloo 93 võit. Toyota jäi viimane poodiumilt välja 2022. aasta Kreeka MM-rallil.

Eestlaste võit tähendas seda, et nad tõusid esikohale ka MM-arvestuses.

“Aitäh õnnitluste eest. See tähendab mulle palju tulla uue autoga ja nendele inimestele see võit tuua. See on suur pingutus nende suurte tootjate vastu heidelda ja neile tagatulesid näidata. Ma arvan nad (M-Sport) on mu pärast stressis, kuid see toob tulemusi,” võttis õnnelik Tänak poodiumi intervjuus võistluse kokku.

“Keeruline on seda kommenteerida. Tegime terve talve meeskonnaga tööd, et saada Ott ja Martin meeskonda ja teisel rallil võidame. Nad on meid üritanud kõvasti suruda ja nad peavad nii jätkama. See on hea algus hooajale ja siit on hea edasi minna,” sõnas M-Sport meeskonna juht Rich Millener.

M-Sport meeskonna teine võistluspaar Pierre-Louis Loubet / Nicolas Gilsoul elasid viimasel katsel üle ärevad hetkel ja käisid katsel korra ka autost väljas, kuid õnneks ei mõjutanud tekkinud probleemid nende üldtulemust ja ralli lõpetasid nad kuuendal kohal.

Kui Neuville / Wydaeghe olid enne viimast katset saanud meeskonnakaaslastest mööda, siis rallijumal soovis, et terve nädalavahetuse head sõitu teinud Breen / Fulton saaksid koha, mis nad väärt. Belglased tegid katsel sõiduvea ja kaotasid sekundeid ning kuna selleks ajaks olid iirlased juba rajal ei teadnud nad ka aeglustada. Kahe Hyundai võistluspaari vahe jäi lõpuks Breeni ja esimese WRC poodiumikoha teeninud Fultoni ees 1,3 sekundit.

“Naeratan, sest punktikatsel oli kolm eesmärki. Võita see, selle saime. Siis tahtsime saada kaks autot poodiumile, selle ka saime. Siis tahtsime anda Thierryle võimaluse, kuid see ei juhtunud. Me tahtsime anda talle MM-arvestuses maksimum võimaluse, kuid rallijumal tahtis nii ja nii see jääb,” võttis Hyundai meeskonna juht Cyril Abiteboul viimase katse sündmused kokku.

Nagu Abiteboul mainis, siis sai Hyundai viimasel punktikatsel võidu ja selle tõid neile Esapekka Lappi / Janne Ferm, kes olid laupäeval tänu rehviprobleemist tekkinud mure tõttu teelt välja sõitnud ja poodiumikohalt välja kukkunud. Lisaks tõusid soomlased viimasel katsel üldarvestuses koha võrra ja lõpetasid seitsmendana.

Rootsi MM-ralli lõpptulemused

MM-punktiarvestus peale Rootsi MM-rallit

Oliver Solberg / Elliott Edmondsonile WRC2 klassivõit. Eestlastelt korralikud tulemused

WRC2 klassis ei olnud Rootsi MM-rallil vastast võistluspaarile Oliver Solberg / Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2), kes tõusid liidriteks kolmandal katsel ja enam tagasi ei vaadanud. See oli nende meeste karjääri esimene WRC2 klassivõit. WRC2 klassi esimese poodiumikoha teenisid kolmandana lõpetanud Sami Pajari / Enni Mälkönen (Škoda RS Rally2).

Georg Linnamäe / James Morgani esitlus väärib kiitust

Georg Linnamäe / James Morgan lõpetasid ralli väga korraliku neljanda kohaga ja teenisid viimaselt punktikatselt samuti neljanda koha.

“Ei saa olla rahul tempoga, sest tahtsime rohkem, kuid võime olla rahul tulemusega, sest meil uus auto ja meeskond,” võttis Linnamäe ralli finišis kokku.

Robert Virves tõestas kohe, et suudab juba ka WRC2 klassis TOP3 aegu välja sõita

Robert Virves ja Hugo Magalhães (Ford Fiesta Rally2) lõpetasid esimese ühise karjääri WRC2 ralli üheksandal kohal.

„WRC2 debüütrallil lõpptulemuseks 9. koht. Arvestades väiksemaid probleeme mis meil esinesid ja saadud ajakaristust, võime jääda esitusega rahule. Mingitel katsetel oli keeruline leida head rütmi, sest legend oli ebaühtlane. Kui aga asjad klappisid ja tunne oli hea, suutsime teha ka mõned korralikud katseajad. Kahel kiiruskatsel sõitsime välja 3nda aja ja selle üle võime kindlasti uhked olla. Aitäh kõikidele toetajatele, Hugole ja kogu M-Sport meeskonnale hea töö ja suure abi eest kogu nädalavahetuse vältel,“ võttis Virves enda nädalavahetuse sotsiaalmeedia postituses kokku.

Egon Kaur / Jakko Viilo (Škoda Fabia Rally2 evo) startisid viimasele katsele WRC2 klassi üheksandalt kohalt, kuid kahjuks tegid nad sõiduvea, mille järel aega kaotasid ja pidid lõpuks leppima absoluudi 11.kohaga.

WRC2 klassi Rootsi MM-ralli lõpptulemused

Junior WRC hooaja esimese klassivõidu võtsid vaid 0,6 sekundilise eduga teise koha ees William Creighton / Liam Regan (Ford Fiesta Rally3).

Autoralli MM-hooaeg jätkub viie nädala pärast, kui 16.-19.märtsini sõidetakse kahe aastase pausi järel Mehhiko MM-ralli.

Fotod: M-Sport, Jaanus Ree/RedBull Content Pool, Robert Virves FB, WRC All Live