Ott Tänak/Martin Järveoja lähevad Tšiili MM-ralli laupäevale vastu liidrikohalt!

Ott Tänak/Martin Järveoja näitasid reedel Tšiili teedel, et kui tehnika kestab on nad kohe esikoha heitluses tagasi

Tšiili MM-ralli avapäeval sõideti kuus kiiruskatset, mille jooksul läbiti 112,86 katsekilomeetrit. Päeva esimesele ringile tegid kõik Rally1 võistluspaarid sarnase rehvivaliku, milleks oli viis pehme seguga rehvi. Teistele puhastasid reedel teed MM-liidrid Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1).

SS1 Pulperia 1 – Tänak/Järveoja liidriteks. Esapekka Lappi katkestab

Päeva avakatse võitsid Ott Tänak/Martin (Ford Puma Rally1). Eestlaste edu Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyunda i20 N Rally1) ees oli 2,1 sekundit ja Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) ees 4,9 sekundit. Olgu etteruttavalt öeldud, et just selle kolmiku vahel kujunes ka ülejäänud päeva esikohaheitlus.

Kui Suninen/Markkula pakkusid Hyundai meeskonnale põhjust naeratamiseks, siis nende teine soomlasest võistluspaar Esapekka Lappi/Janne Ferm keerasid enda Hyundai i20 N Rally1 napilt enne katse finišit mitu korda üle katuse. Õnneks oli meeste endiga kõik ok, kuid nende võistlusauto sai nii palju kannatada, et nad ei ole sel korral enam rajale tulemas.

SS2 Rere 1 – Tänak teeb spinni ja Järveoja pääseb õnneks ehmatusega

Kui avakatse pakkus Tänak/Järveojale katsevõidu ja liidrikoha, siis samas tempos olid nad liikumas ka päeva teisel, kuid katse lõpuosas tehtud spinn tähendas 6,7 sekundilist kaotust Evans/Martinile, kes ka ralli liidriteks tõusid. Tänak/Järveoja spinn ei olnud ainus katsel muret valmistanud teema, sest ühe katse alguses olnud hüppe maandumise järgselt sai tugeva löögi Martin Järveoja, kellel läks veidi aega, et taas legendi lugemisega jätkata. Õnneks oli siiski Elvast pärit maailmameistri tervis ok ja ta sai jätkata. Tehnilise poole pealt kadus eestlaste autol peale hüppest maandumist hübriid. Avakatsel head tempot näidanud Suninen jätkas teisel kohal ja jäi liidrist maha 0,1 sekundi kaugusele.

SS3 Rio Claro 1 – Pierre-Louis Loubet katkestab

Ka avaringi viimase katse võidu võttis taas Evans, kes suurendas enda edu hoolduspausi eel Sunineni ees 2,6 ja Tänaku ees 2,7 sekundile. Kui avakatsel jäid rajaäärde Lappi/Ferm, siis päeva kolmandal katsel elasid päris tõsise väljasõidu üle neljandat kohta hoidnud ja liidrikohast vaid 4,4 sekundi kaugusel olnud Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul. Nende Ford Puma Rally1 sai väljasõidu järel nii palju kannatada, et ka nende jaoks on tänavune Tšiili ralli lõppenud.

SS4 Pulperia 2 – Teemu Suninen tõuseb ralli liidriks

Võistlus jätkus Eesti aja järgi veidi enne AK uudiseid ja ees ootasid hommikuste katsete kordused. Kui päeva esimese poole rehvivalikud olid 100% identsed, siis teisel ringil enam mitte. Kui Evans läks välja kahe kõvema ja kolme pehme seguga, siis Tänaku valikuks olid 6 pehme seguga. Teise ringi avakatse võitsid Suninen/Markkula, kes ise ralli liidriteks tõusid. Soomlast edu oli nüüd teiseks tõusnud Tänak/Järveoja ees 3,8 sekundit. Ringi liidrina alustanud Evans/Martin jäid kolmandana maha 4,9 sekundiga. MM-liidrid Rovanperä/Halttunen hoidsid 18,8 sekundilise kaotusega neljandat kohta.

SS5 Rere 2 – Eestlased tõusevad tagasi liidriteks. Takamoto Katsuta pääseb napilt

Kui avaringil olid Tänak/Järveoja saanud kirja ühe katsevõidu, siis nüüd lisasid nad kontosse teise. 4,9 sekundit parem aeg, kui Suninenil tähendas, et eestlased tõusid tagasi liidrikohale ja edestasid nüüd soomlast 1,1 sekundiga. Hyundai piloot ei olnud ilmselgelt rahul tehnikaga, kuid ütles katse lõpus vaid, et ei midagi hullu, see on normaalne asi meil. Katsel andsid ära 10,2 sekundit Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1), kes pääsesid katsel napilt üle katuse käimisest. Katse lõpus küsis jaapanlane, et kas küljeklaasid on ikka ees ja sõnas siis, et see on ime, et nad sellest olukorrast pääsesid ja katse finišis on.

SS6 Rio Claro 2 – Tänak/Järveoja lõpetavad avapäeva esikohal

Päeva viimase katsena sõideti pikima 23,32 km pikkuse katse teine läbimine. Kui avaläbimisel olid seal näidanud mitte endale omast enesekindlust Rovanperä/Halttunen ja kaotasid 7 sekundit, siis sel korral tegid soomlased ka sõiduvea, mis küll lõppes õnnelikult, kuid tõid juurde koguni 17,2 kaotusekundit. See tähendas, et MM-liidrid pidid päeva lõpuks endast mööda laskma Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe, kelle Hyundail kadus enne katse starti hübriid.

Tänak/Järveoja jätkasid heas tempos ka päeva viimasel katsel ja võitsid selle 3,1 sekundilise eduga.

See tähendas, et eestlased lõpetasid Tšiili MM-ralli avapäeva liidrina. Eestlaste edu enne laupäevaseid katseid on Suninen/Markkula ees 4,2 sekundit. Viimati juhtisid eestlased MM-rallit reede järel möödunud aasta Uus-Meremaa rallil.

„Saame reedega rahule olla, sest üsna stabiilne päev on oli. Pärastlõuna oli draamavaba, kuid pidime rehvide eest hoolitsema ja ütleksin, et saime sellega päris hästi hakkama. Pole kindel, et kas see oli optimaalseim valik, kuid siin oligi keeruline head otsust teha. Olime positsioonil, kus ühe või teise valiku kasuks otsustada oli raske. Hiljem tundus, et kõva rehv oleks ehk parem olnud, kuid saime hästi hakkama. Rehve oli vaja säästa ning head rütmi hoida. Tundsin end autos mugavalt. Homme ootab ees tõsine väljakutse. Katsed on palju tehnilisemad ja pinnas on keeruline. Hommikul on väga keeruline teha õiget rehvivalikut,  sest õhutemperatuur on madal,“ võttis Tänak päeva viimases Meedia tsoonis Rally TV vahendusel kokku.

WRC2 klassis ei olnud reedel vastast võistluspaarile Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2). Soomlaste edu on lähimate jälitajate ees, kelleks on Oliver Solberg/Elliot Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) on 13,3 sekundit.