Ott Tänak/Martin Järveoja lõpetasid küll Uus-Meremaa MM-ralli reedese võistluspäeva liidrina, kuid teenisid hiljem 5 sekundit trahvi ja kukkusid teiseks.

Ott Tänak/Martin Järveoja andsid küll keerulistes oludes vahepeal liidrikoha käest, kuid võtsid selle päeva lõpuks tagasi.

Uus-Meremaa MM-ralli teine võistluspäev sõideti Eesti aja järgi ööl vastu reedet ja seda alustasid liidrina Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu Craig Breen/Paul Nagle (Ford Puma Rally1) ees oli 0,9 sekundit. Ralli esimesel pikal võistluspäeval ootas ees kuus vihmasajus ja libedates oludes sõidetud kiiruskatset, mille jooksul läbiti ilma hoolduspausita 158,56 katsekilomeetrit.

SS2 Whaanga Coast 1 (29,27 km) – Greensmith võidab katse, Breen tõuseb liidriks

Reede avakatsena sõideti Uus-Meremaa klassik, mille vihmastes ja libedates oludes said üllatuslikult kõige paremini hakkama Gus Greensmith/Jonas Andersson (Ford Puma Rally1). Britile oli see tema WRC karjääri ja tänavuse hooaja teiseks katsevõiduks. M-Sport meeskonnal oli põhjust ka topelt tähistamiseks, sest Craig Breen/Paul Nagle edestasid katsel Tänak/Järveoja 4,2 sekundiga, mis tähendas, et iirlased olid tõusnud Uus-Meremaa ralli liidriteks. Katsel neljanda aja välja sõitnud eestlased kukkusid neljandaks ja jäid liidritest 3,3 sekundi kaugusele.

SS3 Te Akau South 1 (31,48 km) – Neuville ja Kasuta teevad sõiduvea

Järgnevana ootas ees ralli pikim katse, millel pikkust 31,48 kilomeetrit. Katse parima aja sõitsid välja Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1). Brittide seljataga lõpetasid kolm võistluspaari täpselt identse 1,3 sekundilise kaotusega. Nende võistluspaaride hulgas olid nii ralli liidrid, kui ka Tänak/Järveoja, kes teiseks tõusid. Reede teisel katsel tegid samas kohas sõiduvead ja spinni Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) ja Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1). Õnneks nende autod kahjustustest pääsesid ja peale eneseuhkuse ning sekundite muud midagi kaduma ei läinud.

SS4 Te Akau North 1 (18,53 km) – Tänak/Järveoja võidavad katse ja tõusevad tagasi liidriteks

Reede hommikuse ringi katsetest viimase võitsid Tänak/Järveoja, kes edestasid katsel Kalle Rovanperä/Jonne Halttuneni (Toyota GR Yaris Rally1) 0,7 sekundiga. Kuna Tänaku seljataha jäid katsel ka nii Breen, kui Evans tähendas see seda, et Tänak/Järveoja olid tõusnud tagasi Uus-Meremaa MM-ralli liidriteks. Nende edu enne rehvivahetuspausi oli mõlema eelmainitud piloodi ees võrdselt 2,6 sekundit. Neuville/Wydaeghe ei pääsenud ka sellel katsel spinnist. Taas spinn, mis seekord lõppes väga õnnelikult ehk napilt mitte mäekünkalt alla sõitmisega. Nelja kiiruskatse järel olid Hyundai võistlejad kukkunud kolmandalt seitsmendaks ja jäid liidritest 40,9 sekundi kaugusele.

Rehvivahetus pausi ajal tegid belglased muudatusi auto difri seadetes ja pärastlõunaste katsete ajad paranesid.

SS5 Whaanga Coast 2 (29,27 km) – Ogier tõuseb liidriks, Breen katkestab

Kui hommikuse ringi katsed sõideti enamuses vihmasajus, siis Whaanga Coast teine läbimine sõideti oluliselt kuivemates tingimustes, mis andis eelise tagantpoolt startijatele. Selle eelise kasutasid suurepäraselt enda kasuks Sebastien Ogier/Benjamin Veillas (Toyota GR Yaris Rally1), kes võitsid katse Tänak/Järveoja ees koguni 17,2 sekundilise eduga. See tähendas, et prantslased tõusid ka uuteks ralli liidriteks. Tänak/Järveoja kukkusid kolmandaks ja kaotasid liidritele 7,5 sekundiga.

M-Sport meeskonna jaoks hästi alanud ralli sai tagasilöögi päeva avakatse korduvläbimisel, kui ühes legendaarses kurvis, kus 2002. aastal katkestas Colin McRae sõitsid teelt välja ja ei saanud enam tagasi teele vahepeal ka rallit juhtinud Breen/Nagle. Iirlastel õnnestus lõpuks küll auto publiku abiga teele tagasi saada, kuid lisaks kaotatud ajale oli liiga palju „valu“ saanud ka Puma sidur ning ees ootas järjekordne katkestamine enda sõiduvea tõttu.

M-Sport meeskonna reedene rõõm ja kurbus

„Paistab, et auto ei saanud kahjustada, kuid aega läks palju kaduma. See väljasõit tuli üllatusena, sest paistis, et Craig tunneb end autos mugavalt ja ajad olid head. Meil oli väga hea võimalus, kuid see näitab, kui kiiresti võib kõik kaduda. See oli teada kurv, mis on ka varem sõitjatele saatuslikuks saanud. Mehed on sellest teadlikud, neil on legend olemas ja teeolud teada. Olin väga üllatunud, et Breen seal eksis. See on kõigi jaoks suur pettumus. See on viga, mida ta jääb veel pikaks ajaks meenutama. Ta on tõestanud end sõidumehena ja toetame alati oma sõitjaid nii parematel, kui kehvematel aegadel. Püüame anda neile auto ja muu, kuid sõitma peavad nad ise. Meie kõigi jaoks on raske seda viga aktsepteerida. Peame temaga maha istuma ja rääkima, miks nii juhtus,“ võttis M-Sport meeskonnaboss Rich Millener Breeniga juhtunu WRC All Live vahendusel kokku.

SS6 Te Akau South 2 (31,48 km) – Rovanperä võidab katse, Ogier lõhub auto tagatiiva

Päeva pikima katse korduvläbimise parimad olid MM-liidrid Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kes kasutasid jälle sadama hakanud tingimustes stardipositsiooni eelise ära. Tõsi soomlastel oli ka õnne, sest mida auto edasi seda tihedamaks vihmasadu läks. Katse teine aeg Tänak/Järveojale, kes kaotasid soomlastele 5,6 sekundiga. Ralli liidrina jätkasid kuue katse järel Ogier/Veillas ja seda hoolimata sellest, et nende GR Yaris Rally1 auto saba ühes kiires vasakkurvis natuke liiga palju välja vajus ja saadud löögist tagaspoileri ülemine osa minema lendas.

Prantslane tegi katse lõpus suured silmad, kui WRC All Live katselõpu intervjueerija temalt kadunud tagatiiva kohta küsis. Ogier polnud sellest arugi saanud.

SS7 Te Akau North 2 (18,53 km) – Tänak/Järveoja võidavad katse ja lõpetavad päeva liidrina

Päeva viimane sõna jäi öelda Tänak/Järveojale, kes võtsid rallil kolmanda kiiruskatse võidu ja tõusid ka pika ja raske võistluspäeva lõpuks tagasi Uus-Meremaa MM-ralli liidrikohale.

„On olnud väga pikk päev varajase äratuse ja hilise finišiga. On olnud üsna ühtlane päev ja tingimused ei olnud meie jaoks väga kehvad, kuigi osad katsed olid hullemad kui teised. Pärastlõunal saime kõva vihma, kuid muus osas on olnud ok. Meil väga vedas, et täna vihma sadas. Nägime, kuidas Sebastien (Ogier) ühel pikal katsel meilt ligi 20 sekundit tagasi võttis. Kui oleks kuiv olnud, oleks iga kiiruskatse niimoodi läinud. Siinsed teed on ägedad sõita, kuid nendel on keeruline rütmi saada. Sa pead end autos mugavalt tundma, et saada heasse rütmi ja me peame kindlasti selles osas veel arenema. Tundub, et homne ilma saab olema päris karm, seega need kümnendikud ei tähenda hetkel midagi. Vaatame, mis homme saab,“ võttis Tänak meediaalas päeva kokku.

Eestlastest jäävad enne laupäevaseid katseid vaid 0,2 sekundi kaugusele Evans/Martin. Enne päeva viimast katset Tänak/Järveoja ees 6,6 sekundilist liidrikohta hoidnud Ogier/Veillas andsid päeva viimase 18,53 katsekilomeetriga tagasi 13,3 sekundit ja kukkusid kolmandaks. Laupäeva eel lahutab prantslaseid liidrikohast 6,7 sekundit. Reede lõpuks mahtus TOP4 ka veel kolmaski Toyota võistluspaar, kelleks olid Rovanperä/Halttunen. Laupäeval 22.aastaseks saav Rovanperä läheb päevale vastu 7,2 sekundilise kaotusega.

Või noh algselt oli seis selline, kuniks peale võistluspäeva selgus, et nii Tänak/Järveojale, kui ka Neuville/Wydaeghele anti tänu Hyundai meeskonna tegemata tööle 5 sekundilised trahvid. Seda SS1 läbimisel suurema hübriidi lisaenergia kasutuse pärast.

Seega kukkusid Tänak/Järveoja enne laupäevaseid katseid teiseks ja jäävad nüüd Evans/Martinist maha 4,8 sekundiga.

WRC2 klassis hoiavad minuti ja 1,5 sekundilise eduga liidrikohta koduteedel sõitvad Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 N Rally2).

Uus-Meremaa MM-ralli järjestus peale SS7

1.Elfyn Evans/Scott Martin Toyota GR Yaris Rally1 1:36.48,8
2.Ott Tänak/Martin Järveoja Hyundai i20 N Rally1 +4,8
3.Sebastien Ogier/Benjamin Veillas Toyota GR Yaris Rally1 +6,7
4.Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen Toyota GR Yaris Rally1 +7,2
5.Gus Greensmith/Jonas Andersson Ford Puma Rally1 +43,8
6.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe Hyundai i20 N Rally1 +50,6
7.Oliver Solberg/Elliott Edmondson Hyundai i20 N Rally1 +1.28,3
8.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston Toyota GR Yaris Rally1 +1.42,0
9.Hayden Paddon/John Kennard Hyundai i20 N Rally2 +5.07,0
10.Lorenzo Bertelli/Lorenzo Granai Ford Puma Rally1 +5.41,4

Uus-Meremaa MM-ralli jätkub Eesti aja järgi reede õhtul 22:08. Võistlejaid ootab ees kuus katset ja 88,28 katsekilomeetrit, mis ilmaennustuse kohaselt sõidetakse kõik tugevas vihmasajus.

Foto: Hyundai Motorsport

Back to top button