Palju draamat pakkunud Kreeka MM-ralli võistluspäeva lõpetasid kolmikjuhtimisega Hyundai võistluspaarid. Virves/Thulin lähevad pühapäevale vastu JWRC liidritena.

Kreeka ralli raskest võistluspäevast tulid kõige paremini välja Hyundai võistlejad, kes lähevad viimasele võistluspäevale vastu kolmikjuhtimisel

Kreeka MM-ralli jätkus laupäeval kuue kiiruskatsega ja kui reedel pääsesid Rally1 võistluspaarid enamuses “puhaste paberitega”, siis laupäeval näitas Acropolise ralli miks seda peetakse üheks raskeimaks kruusralliks maailmas.

Kolmandat võistluspäeva alustasid liidrikohalt Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche, kelle edu meeskonnakaaslaste Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais ees oli 1,7 sekundit. Kahe Ford Puma Rally1 võistluspaari järel hoidsid kolmandat kohta Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota GR Yaris Rally1), kes kaotasid liidritele 8,7 sekundiga. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) hoidsid reedese võistluspäeva järel kuuendat kohta (+31,1).

WRC2 arvestuses oli Georg Linnamäe/James Morgani (VW Polo GTI R5) positsioon kuues (+1.13,0). Junior WRC liidrikohalt alustasid laupäeva Robert Virves/Julia Thulin (Ford Fiesta Rally3). Nende edu lähimate jälitajate ees oli 1.47,0.

Laupäeva hommiku rehvivalikud olid järgnevad

SS8 Pyrgos 1 – 33.20 km – Loeb katkestab generaatori rihma purunemise tõttu esikohalt

Päeva alustati võistluse pikima katsega, millel pikkuseks 33,20 km. Endale omaselt alustasid päeva kõige paremini Tänak/Järveoja, kes võtsid tänavuse Kreeka MM-ralli esimese katsevõidu ja tõusid üldarvestuses viiendaks. Eestlase tempos suutis püsida vaid ralli liider Loeb (+1,7) ja meeskonnakaaslane Thierry Neuville (+4,7). Kõik teised kaotasid Tänakule juba ligi 20 sekundit või rohkem. Enne laupäeva teist kohta hoidnud Loubet andis katsega Tänakule ära koguni 20,4 sekundit, mis kukutas ta üldarvestuses täpselt sama kaotusega kolmandaks.

Kuigi Loeb jõudis katse lõppu ja suurendas enda edu teiseks tõusnud Neuville ees 19 sekundini pidi ta ülesõidul enda Ford Puma rajaäärde keerama. Nimelt oli autol purunenud generaatori rihm mida ta aga kahjuks koos kaardilugeja Galmiche´ga õigel ajal ära ei suutnud vahetada ja olid sunnitud katkestama.

Sebastien Loebi suurepäraselt kulgenud ralli rikkus Fordi generaatori probleem

🎙️ Sebastien Loeb:

” Finišisse jõudes saime alarmi, et aku on tühi. Generaatori rihm oli katki ja me proovisime seda vahetada, kuid generaatorile oli väga raske ligi pääseda. Pidin võtma autol ratta alt ja siis eest suure jahutusventilaatori. Selleks, et seda kätte saada pidin eemaldama toru, mis on turbo ja vahejahuti vahel ja meil sai aeg otsa. Lõpuks otsustasin, et teeme töö lõpuni, võtsin kõik eest ära ja panin generaatori rihma tagasi. Saime allamäge auto liikuma, mootor käivitus, kuid 200 m hiljem suri välja, sest generaatori rihm oli jälle maha tulnud. Ma arvan generaatori laagrid olid katki, sest kaks rullikut ei olnud omal kohal ja ei käinud ringi. Need olid blokeeritud ja kui mootor käis ,viskas jälle rihma maha,“ sõnas Loeb intervjuus DirtFishile.

Kuna Loebil pole MM-punkte vaja püüda ja M-Sport meeskonnal on vaid 3-4 päeva aega, et autod Uus-Meremaa ralliks ette valmistada, siis pühapäeval ta enam starti ei tule.

SS8 TOP3TOP3 peale SS8
1.Ott Tänak/Martin Järveoja 25.06,11.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 1.37.19,7
2.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche +1,72.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +19,0
3.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +4,73.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais +20,4

WRC2 arvestuses jätkasid liidrina Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 Evo). Hommiku esimene katsevõit Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksenile (Škoda Fabia Rally2 Evo), kellele Linnamäe/Morgan kaotasid katse lõpus purunenud rehvi tõttu 1.02,9.  Üldarvestuses kukkus Eesti/Briti ekipaaž seitsmendaks.

Junior WRC klassis võtsid päeva esimese katsevõidu ja ühe lisapunkti reedel katkestanud Sami Pajari/Enni Mälkönen (Ford Fiesta Rally3). Virves/Thulin alustasid hommikut kolmanda aja ja 17,2 sekundilise kaotusega. Jon Armstrong/Brian Hoy (Ford Fiesta Rally3) ees aga suurendasid nad edu, mis oli nüüd 1.55,7.

SS9 Perivoli 1 – 17.42 km –  Rovanperä teeb sõiduvea ja lõhub auto

Kui laupäeva avakatse võit läks Tänak/Järveojale, siis päeva teise katse parima aja sõitsid välja nende meeskonnakaaslased Theirry Neuville/Martijn Wydaeghe. Avakatsel üle 20 sekundi kaotanud Loubet päev läks Perivoli katsel veel hullemaks, kuid ta Ford Puma Rally1 autol vasak esimene rehv purunes. Prantslane otsustas katsel mitte peatuda ja lõpetas katse 1.13,2 kaotusega, mis ta üldarvestuses seitsmendale kohale kukutas.

Fordi ebaõnne tähendas, et nende kaksikjuhtimine oli nüüd ajalugu ja kaksikjuhtimine oli nüüd hoopis Hyundai meeskonnal. Neuville järel oli teiseks tõusnud Tänak, kes jäi meeskonnakaaslasest maha 18,6 sekundiga. Kolmandaks tagasi oli tõusnud Lappi.

Rovanperä auto peale SS9 sõiduviga

Kõige kehvemini läks katsel võistluspaaril number 69 ehk MM-liidritel Kalle Rovanperä/Jonne Halttunenil (Toyota GR Yaris Rally1). Soomlaste auto libises ühes paremkurvis liialt välja ja selle tulemusel purunes nende autol vedrustus, pidurid ja tuli ära tagumine luuk koos kogu aeroga. Katse finišisse jõudsid soomlased 6.29,4 kaotusega.

🎙️ Kalle Rovanperä hoolduspausi eel:

„Üks kurv oli palju libedam, kui ootasin. Ei saa aru , et miks nii laiaks läksin ja seal väljas käisime. Vedrustus ja pidurid olid suurim probleem. Me saime pidurid korda ja see oli kõik, mis saime teha. Suurt vahet pole, kas saame punkte, kuid oleme siin. Näeme, kas me Powerstage punkte seekord saame.“

SS9 TOP3TOP3 peale SS9
1.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 14.54,71.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 1.52.33,4
2.Ott Tänak/Martin Järveoja +8,22.Ott Tänak/Martin Järveoja +18,6
3.Gus Greensmith/Jonas Andersson +12,13.Esapekka Lappi / Janne Ferm +22,5

WRC2 arvestuses võtsid nädalavahetuse esimese katsevõidu Yohan Rossel/Valentin Sarreaud (Citroen C3 Rally2). Linnamäe/Morganile katse viies aeg ja 6,7 kaotussekundit. Üldarvestuses tõusid nad kuuendaks.

Junior WRC arvestuses võtsid teise katsevõidu Pajari/Mälkönen, kellest Virves/Thulin jäid maha 16,9 sekundit. Neid jälitavate brittide ees oli Virvese üldadu 1.42,2.

SS10 Tarzan 1 – 23.37 km – Tänaku autol taaskord diferentsiaali probleemid

Enne hoolduspausi sõidetud katse võisid taas Neuville/Wydaeghe, kes üldedu teiseks tõusnud Lappi/Ferm ees suurendasid 31 sekundini.  Teist katset järjest sõitsid välja TOP3 aja Gus Greensmith/Jonas Andersson (Ford Puma Rally1).

Rovanperä oli enda „pooliku“ auto enamvähem sõiduvormi saanud, et sellega hooldusesse jõuda, kuid pidi endast stardis mööda laskma nii meeskonnakaaslased Elfyn Evans/Scott Martini (Toyota GR Yaris Rally1), kui ka Gus Greensmith/Jonas Anderssoni (Ford Puma Rally1). Soomlane startis lõpuks Tänaku ette. Õnneks viie minutiline stardivahe eestlasele tolmu probleeme ei tekitanud ja aeglaselt liikunud Rovanperä lasi katse lõpus Tänaku endast viisakalt mööda, et mitte tema hoogu takistada.

Teise koha loovutama pidanud Tänak/Järveoja Hyundai i20 N Rally1 autol olid taas tekkinud diferentsiaali probleemid ja nad andsid meeskonnakaaslastele katsel ära 13,7 sekundit.

🎙️ Ott Tänak hoolduspausi eel:

“See oli kõigest esimene katse ja peale seda oli meil probleemid. See juhtus teisel katsel. See läks aina hullemaks, lõpuks kadus lukustus diffrist täielikult, Kahju, iga ralli sama asi. Esimesel katsel oli tunne hea ja me oleks olnud esikoha heitluses. Loodetavasti saame paremaks. Pärastlõuna saab olema kuum.“

Katsele teise võistlusautona startinud Craig Breen/Paul Nagle (Ford Puma Rally1) elasid katsel üle ehmatava hetke, kui neid ühes vasakus sisekurvis kaks hobust ees ootasid.

SS10 TOP3TOP3 peale SS10
1.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 17.13,61.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 2.09.47,0
2.Gus Greensmith/Jonas Andersson +8,12.Esapekka Lappi / Janne Ferm +31,0
3.Esapekka Lappi / Janne Ferm +8,53.Ott Tänak/Martin Järveoja +32,3

WRC2 arvestuses katsevõit Mikkelsen/Eriksenile. Linnamäe/Morgan said katse ajakontrolli hilinemise eest 10 sekundit trahvi. Katselt neile seitsmes aeg ja 15,2 kaotussekundit. Üldarvestuses jätkasid nad kuuendana.

Juunioride arvestuses kolmas katsevõit järjest Pajari/Mälkönenile. Virves kaotas soomlastele 26 sekundiga ja andis ka Armstrongile ära 15,9 sekundit. Üldarvestuses hoidis eestlane jätkuvalt 1.26,3 eduga esikohta.

SS11 Pyrgos 2 – 33.20 km – Greensmith katkestab ja Serderidis ei stardi

Hommikul auto lõhkunud Rovanperä autot oli hoolduspausi ajal korda tehtud ja noor soomlane andis ka oma panuse, et kõik tehtud saaks. Pärastlõunased katsed olid Rovanperäle nö. lihtsalt sõitmiseks, sest motivatsioon oli nüüd täiesti kadunud.

Katsete teisele ringile ei startinud Jourdan Serderidis/Frederic Miclotte, kelle Ford Puma Rally1 autol olid sarnaselt Loebiga generaatori probleemid. Koduteedel sõitev Kreeklane pühapäeval samal põhjusel, mis Loeb starti ei tule.

Kui hommikul nii kuumad olud ei olnud, siis pärastlõunal oli õhutemperatuur tõusnud ligi 40 kraadini, mis mõjus nii rehvidele, autodele, kui ka võistlejatele. 33,20 km pikkuse katse teise läbimise parimad olid liidrid Neuville/Wydaeghe, kuid nii temal, kui teistel meeskonnakaaslastel olid kõigil auto ülekuumenemise probleemid.

Hommikul poodiumikoha kaotanud Loubet ebaõnn jätkus, kui ta kaks kilomeetrit enne lõppu sõiduvea tegi ja teelt välja libises. Loubet sõnas katse lõpus, et ta autol oli mootori ja roolivõimu probleem ning see hajutas tema tähelepanu sõidult. Õnneks sai ta taas liikuma. Kuna prantslaste meeskonnakaaslased Greensmith/Andersson olid sunnitud katse alguses mehaaniliste põhjuste tõttu katkestama, siis tõusis ta üldarvestuses kuuendaks.

SS11 TOP3TOP3 peale SS11
1.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 24.54,11.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 2.34.41,1
2.Elfyn Evans/Scott Martin +2,42.Esapekka Lappi / Janne Ferm +37,4
3.Dani Sordo/Candido Carrera +4,73.Ott Tänak/Martin Järveoja +38,6

WRC2 arvestuses võtsid järjekordse katsevõidu Mikkelsen/Eriksen, kes viienda aja saanud Linnamäed 26,4 sekundiga edestasid.

Junior WRC jätkus Pajari katsevõitude jada, kelle järel teise aja sai Virves, kes kaotas soomlasele 15,3 sekundiga. Oluline oli see, et Armstrongi edestas eestlane 7,1 sekundiga ja suurendas üldedu 1.33,4 peale.

SS12 Perivoli 2 – 17.42 km – Lappi auto kaotab kütuse surve ja soomlane katkestab

Kuumad ja rasked olud nõudsid järjekordse ohvri 12. kiiruskatsel, kuid ootamatult kadus teist kohta hoidnud Lappi Toyotal kütusesurve. Kuigi soomlane proovis katsel mitu korda probleemi osas selgusele jõuda, siis katse finišisse jõudmiseks kulus üle 13. minuti, mille järel otsustas meeskond päeva katkestada.

Esapekka Lappi oli teel kolmanda järjestikuse poodiumikoha poole, kuid auto ei pidanud nendes kuumades tingimustes sel korral vastu

🎙️ Esapekka Lappi:

„Hommik oli väga keeruline. Pinnas oli võrreldes eilsega muutunud ja liivane pinnas ei sobinud meie autole. Kui oli rohkem abrasiivne ja raske, siis oli parem. Hoolimata sellest olime päris heal positsioonil ja teisel ringil tundus auto parem. Katse keskel tekkis meil kütusesüsteemi probleem ja me ei saanud gaasi vajutades mingit vastust. See on närvi ajav, kuid meil on siit rallilt positiivset kaasa võtta. Meil oli küll probleeme, kuid me suutsime olla kõrgete kohtade heitluses, mis on hea.“

Toyotadest oli veel probleeme Takamoto Katsuta autol, millel kadus juba teab kui mitmes kord sellel hooajal hübriidi jõud.

Lappi probleemide tõttu tõusid kõik koha võrra, mis tähendas, et Tänak/Järveoja olid nüüd poodiumi teisel astmel ja Hyundaide kolmikjuhtimise kindlustasid nädalavahetuse esimese katsevõidu võtnud  Dani Sordo/Candido Carrera.

SS12 TOP3TOP3 peale SS12
1.Dani Sordo/Candido Carrera 14.50,11.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe 2.49.37,3
2.Ott Tänak/Martin Järveoja +1,72.Ott Tänak/Martin Järveoja +34,2
3.Elfyn Evans/Scott Martin +3,03.Dani Sordo/Candido Carrera +42,9

WRC2 arvestuses järjekordne katsevõit Mikkelsenile, kuid kehvad uudised tulid Eesti rallisõpradele, sest Georg Linnamäe/James Morgan pidid kütusepumba probleemide tõttu päeva katkestama.

Pajarile järjekordne Junior WRC klassivõit ja lisapunkt Armstrongi ja Virvese ees. Eestlase üldedu briti ees püsis ja oli nüüd 1.18,8.

SS13 Tarzan 2 – 23.37 km – Hyundaid lõpetavad päeva kolmikjuhtimisel

Pika, kuuma ja raske võistluspäeva lõpuks sõideti teist korda Tarzan katse, mis oli möödunud aastal võistluse punktikatse. Sarnaselt reede viimase katsega võitsid ka laupäeva viimase katse Tänak/Järveoja, kes vähendasid liidritega vahet 6,3 sekundi võrra.

Tänak/Järveoja pidid küll tehniliste probleemide tõttu konkurentidele aega ära andma, kuid tegi rasketes tingimustes väga korraliku võistluspäeva

🎙️ Ott Tänak:

“Katse lõppudes oli nagu saun ja pidime katse lõppudest kiiresti minema saama sest kõik oli üle kuumenenud, et autot jahutada. Ma olin ise ka üsna läbi. Meeskonnale on hetke seis ekstreemselt hea. Kõigil on olnud probleeme ja ma ise olin kuri, sest tahtnuks heidelda võidu nimel, kuid meil oli probleeme, mis meil tempot maha võtsid. Õnneks ei katkestanud ja sõidame edasi. Meeskond on teinud head tööd. Thierry poolt on seda liiga palju paluda, et ta mind homme mööda laseks.”

SS13 TOP3
1.Ott Tänak/Martin Järveoja 16.50,8
2.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +6,3
3.Elfyn Evans/Scott Martin +8,1

Kreeka MM-ralli järjestus peale SS13

1.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) 3.06.34,4
2.Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) +27,9
3.Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1) +52,9
4.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +1.00,0
5.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Ford Puma Rally1) +2.40,1
6.Craig Breen/Paul Nagle (Ford Puma Rally1) +3.47,2
7.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +4.41,2
8.Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo) +5.58,4
9.Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia Rally2 evo) +6.43,0
10.Yohan Rossel/Valentin Sarreaud (Citroën C3 Rally2) +7.27,8

WRC2 arvestuses lähevad viimasele võistluspäevale vastu liidrina Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen. Laupäeva viimasel katsel pidid tehnilistel põhjustel võistluse teiselt kohalt katkestama Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally2).

Robert Virves / Julia Thulin tegid laupäeval väga targa sõidu ja lähevad viimasel võistluspäevale vastu JWRC liidritena

Junior WRC klassi laupäeva viimase katsevõidu võtsid Armstrong/Hoy, kes vähendasid enne pühapäevaseid katseid üldvahe Virves/Thuliniga 53,2 sekundi peale.

🎙️ Robert Virves:

„Täna oli suurepärane, kuid samas kõrgete temperatuuride ja nõudlike katse tingimustega päev. Olime täielikult fokuseeritud edu hoidmisele, seega me polnud väga mures katseaegade pärast. Võistlus pole veel läbi ja homme saab olema väga raske päev. Vaatame, mis saama hakkab.“

Kreeka MM-ralli jätkub pühapäeval kolme kiiruskatsega, mille jooksul ootab võistlejaid ees 45,06 katsekilomeetrit.

Jälgi ka pühapäeval Powerstage Kreeka MM-ralli Live Blogi

Fotod: Hyundai Motorsport, M-Sport, Toyota Gazoo Racing, Robert Virves FB, Georg Linnamäe FB

Back to top button