Rally Estonia esimese täispika võistluspäeva lõpetasid liidrina Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen

Ott Tänak / Martin Järveoja tõusid kiire sõidu ja fännide meeletu toetuse abil TOP10 lähedale

Reedel, 21. juulil sõideti FIA autoralli maailmameistrivõistluste kaheksanda etapi Rally Estonia esimene täispikk võistluspäev. Kokku läbiti reedel seitse kiiruskatset ja 133,38 katsekilomeetrit.

Reedet alustasid jagatud liidrikohal Esapekka Lappi / Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1) ja Elfyn Evans / Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1).  Reedese Raadimõisa publikukatse võitnud  Ott Tänak / Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) alustasid päeva pärast neljapäevast ajatrahvi 48. kohalt.

Eestlased alustasid hommikut väga heas tempos ja võitsid kõik hommikuse ringi kiiruskatsed. Lõunapausiks olid nad tõusnud paremusjärjestuses 17 kohta. Liidrina läksid lõunapausile Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu teistele teed puhastanud Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) ees oli 6,8 sekundit. Just soomlased alustasid pärastlõunast ringi kõige paremini ja võitsid kohati päris tihedas vihmasajus sõidetud kaks kiiruskatset ning tõusid võistluse liidriteks. Esikohale sarnane heitlus käis terve võistluspäeva ka kolmandale kohale Evans / Martin ja hommikusel ringil auto hübriidi probleemi tõttu aega kaotanud Lappi / Ferm vahel. Päeva lõpuks jäid peale soomlased, kelle edu enne laupäevaseid katseid on brittide ees 1,9 sekundit. Liidrite Rovanperä / Halttunen ja kuuendal katsel teiseks kukkunud Neuville / Wydaeghe vahe oli ööpausile minnes täpselt 3 sekundit.

„Esimesena pole alati kõige mugavam tunne autos, sest pead kõvasti suruma, kuid me saime täna hästi ja vigadeta hakkama. Homseks on üsna selge plaan ja see on suruda täiega, sest vahed on väikesed. Loodan, et mu homne stardipositsioon aitab mind natukene, sest täna polnud lihtne. Need Hyundai poisid jälitavad mind nagu nad on teinud paljudel varasematel kordadel, seega pole lihtne positsioon, kus olla, sest Theirry oli terve päeva kiire ja Esapekkal oli hommikul autol hübriidi probleem. Kui kõik töötab homme, siis on meil parem pidamine, tunne ja teen mõned väikesed muudatused, mis aitavad meil natukene rohkem suruda,“ sõnas Rovanperä päeva lõpus hoolduspargis toimunud Meet The Crews sessioonil.

Tänak / Järveoja jätkasid pealelõunasel ringil samuti heas tempos ja võitsid neljast katsest kaks. Kokku on eestlaste kontos kaheksast sõidetud katsest kuus. Päeva lõpetasid 2020 aasta Rally Estonia võitjad 11.kohal. Kaotust liidritele on 4.47,0.

WRC2 arvestuses püsisid terve võistluspäeva heas tempos ka Eesti võistlejad, kellest kõige paremal positsioonil lõpetas reede Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2), kes koos britist kaardilugeja James Morganiga võitsid ka ühe kiiruskatse. Kaheksa sõidetud kiiruskatse järel hoiavad nad neljandat kohta ja kaotavad liidritele 1.09,6.

Vaid 5,9 sekundi kaugusele jäävad Linnamäe / Morganist viiendat kohta hoidvad Robert Virves / Craig Drew (Ford Fiesta Rally2). Kuue kiiruskatse järel WRC2 klassis teist kohta hoidnud Egon Kaur / Jakko Viilo (Škoda Fabia RS Rally2) kaotasid päeva eelviimasel katsel uduseks läinud esiklaasi tõttu palju väärtuslike sekundeid ja kukkusid seitsmendaks.

WRC2 klassi liidritest, kelleks on Andreas Mikkelsen / Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) jäävad nad maha 1.36,9.

Junior WRC klassi liidrina lõpetasid reedese võistluspäeva Grégoire Munster / Louis Louka (Ford Fiesta Rally3). Katsevõite ja MM-punkte jagus juunioride klassis kolmele võistluspaarile.

Neljapäeval ja reedel võistlesid WRC Rally Estonia raames ka Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistlustel osalejad. Etapivõit kuulus võistluspaarile Linnamäe / Morgan, kelle edu Kaur / Viilo ees oli 3 ja Virves / Drew ees 9,7 sekundit. Estonian Junior Challenge arvestuses olid parimad Jaspar Vaher / Evelin Mitendorf (Ford Fiesta Rally4). Kõikide klasside TOP3 autasustati reede õhtul Tartu Raekoja platsis asuval Rally Estonia poodiumil.

Rally Estonia paremusjärjestus peale SS8

1.Kalle Rovaperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) 1:12:22,2
2.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +3,0
3.Esapekka Lappi/Janne Ferm  (Hyundai i20 N Rally1) +12,2
4.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) +14,1
5.Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1) +33,8
6.Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1) +49,8
7.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) +1.03,6
8.Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +4.07,4
9.Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +4.14,1
10.Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +4.25,0
11.Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) +4.47,0

VIDEO: Rally Estonia reedese võistluspäeva tipphetked

Lisaks kiiruskatsetele on rallipublik oodatud Eesti Rahva Muuseumi territooriumile vaatama, kuidas hoolduspargis töötavad maailma parimad meeskonnad, nende mehaanikud, insenerid ja paljud teised. Reede ja laupäeva õhtul on hooldusparki kogunenud publikul võimalik näha päeva TOP3 Meet the Crews sessiooni. Lisaks WRC tippmeeskondade jälgimisele saab hoolduspargis külastada ka EXPO-t, kus võimalik soetada erinevaid fännitooteid riietest mudelautodeni ja samuti uudistada NATO liitlasvägede poolt välja pandud lahingtanke. Eesti Rahva Muuseumi territooriumil asuv hoolduspark ja EXPO on külastajatele TASUTA.

Sportlandi fännipoodides on terve ralli vältel saadaval WRC Rally Estonia unikaalse disainiga tänavused fännitooted. Erinevate naiste, meeste ja laste särkide ning jopede kõrval saab endale soetada ka muud, näiteks akupanga, et kiiruskatse ääres olles ralliraadiot kuulates või digipiletit kasutades telefoni aku tühjaks ei saaks.

WRC Rally Estonia ametlik Ralliraadio on Kuku Raadio, mis levib sagedusel 92,9 MHz ja Lõuna-Eestis 102,4 MHz. Ralliraadio on samuti kuulatav kuku.pleier.ee keskkonnas ja Pleier äpist.

Rally Estonia jätkub laupäeval üheksa kiiruskatsega, mille jooksul läbitakse 102,61 katsekilomeetrit.  SS9 Mäeküla 1 saab alguse 08:09.

WRC Rally Estonia on 2023 aasta FIA autoralli maailmameistrivõistluste etapp, mis sõidetakse Tartus, Tartu vallas, Otepää vallas, Elva vallas, Kanepi vallas, Kambja vallas, Peipsiääre vallas,  Mustvee vallas ja Karaski vallas. 20.-23. juulil 2023.

Foto: M-Sport

Back to top button