Rootsi MM-ralli reedese võistluspäeva lõpetasid liidrina Esapekka Lappi/Janne Ferm. Georg Linnamäe/James Morgan võitsid WRC arvestuse kiiruskatse ja tegid ajalugu. Romet Jürgenson/Siim Oja lõpetasid raske võistluspäeva suurepärasel JWRC klassi teisel kohal.

Esapekka Lappi / Janne Ferm väljusid keerulistes oludes sõidetud päevast Rootsi MM-liidritena

Rootsi MM-ralli jätkus reedel seitsme kiiruskatsega ja võistlejad ootas ees 107,90 väga lumist ja keerulist katsekilomeetrit. Päeva alustasid liidrina Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kelle edu oli neljapäevase publikukatse järel meeskonnakaaslaste Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) ees 1,4 ja Elfyn Evans / Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) ees 2 sekundit. Ott Tänak /Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) alustasid päeva parima mitte Toyota võistluspaarina ja jäid liidritest 2,1 sekundi kaugusele.

SS2  #42 Brattby 1 10,76 km – Rovanperä suurendab edu

Rootsi MM-ralli esimese pika võistluspäeva avakatsena tehti kummardus varalahkunud Craig Breenile. Teistele teed avanud Thierry Neuville / Martijn Wydagehe (Hyundai i20 N Rally1) andsid nagu ette arvata konkurentidele ära palju sekundeid ja hoidsid kahe katse järel seitsmendat kohta. Katsevõidu võtsid ralli liidrid Rovanperä / Halttunen, kes edestasid Esapekka Lappi / Janne Fermi (Hyundai i20 N Rally1) ja Tänak / Järveoja võrdselt 3,2 sekundiga. Soomlaste üldedu oli nüüd teisena jätkanud Katsuta / Johnston ees 4,9 sekundit ja kolmandaks tõusnud Tänak / Järveoja ees 5,3 sekundit.

„Me proovisime kõvasti, kuid pole väga mugavad olud, sest katsel on nii valge, et sa pead arvama ja lootma, et seal on kurv,“ sõnas Tänak reede avakatse finišis.

SS3 Norrby 1 12,36 km – Lappi vähendab liidriga vahet

Päeva teine katse tõi tänavuse Rootsi MM-ralli esimese katsevõidu Lappile, kes edestas 1,2 sekundiga Rovanperä. Üldarvestuses hoidis Lappi neljandat kohta ja jäi liidrina jätkanud kaasmaalasest maha 6,6 sekundiga. Tänak / Järveojale päeva teiselt katselt neljas aeg (+2,1) ja kokkuvõttes jätkasid eestlased kolmandal kohal (+6,2).

„Väga keeruline näha, kuna värske lumi on teeääres ja sa tunned seda autos, kuid ei näe,“ võttis Tänak keerulised olud kokku.

SS4 Floda 1 28,25 km – Tänak ja Rovanperä katkestavad!

Reede hommikuse ringi pikima katsena sõideti 28,25 km pikkune Floda esimene läbimine, kus oli taas hakanud sadama ka lund. Katse võidu võtsid Katsuta / Johnston. Jaapanlasele oli see tema karjääri 25. MM-ralli katsevõit ja iirlasele 21. Nende üllatuseks tõusid nad ka ralli liidriteks, kuna nii senised liidrid Rovanperä / Halttunen, kui ka Tänak / Järveoja tegid katsel sõiduvead ja pidid päeva katkestama.

VIDEO: Tänak / Järveoja sõiduviga

VIDEO: Adrien Fourmaux möödumine Tänak / Järveoja autost

VIDEO: Rovanperä ja Munster SS4

Tänak Hyundai  hooldualas: “Ma sõitsin liiga tugevalt vastu lumehange ja vigastasime autot. Me ei olnud kinni, vaid proovisime autot korda saada. Rütm oli liiga kiire. Nüüd on auto tagasi ja tundub lihtne asi, mida parandada. Hommikul olid olud kindlasti lihtsamad, Thierryl saab eriti keeruline olema.”

Kalle Rovanperä:”Lasime ühe kurvi pikaks ja tabasime taga otsaga valli, mille tõttu tegime spinni. Löök oli piisavalt tugev, et radiaator puruneks. Ei olnud meie päev. Oleme homme tagasi rajal.”

Rovanperä ja Tänaku katkestamised tähendasid, et TOP3 moodustasid nüüd Katsuta, Lappi ja Evans.

Katsel pidid rehvi vahetama Gregoire Munster / Louis Louka (Ford Puma Rally1), kelle akutrelli aku oli tühi ja sellega kulus lisaaega. Lisaks ei töötanud edasi sõites enam nende esiklaasi soojendus ja neil tuli sõita väga uduse esiklaasiga.

SS5  #42 Brattby 2 10,76 km – Georg Linnamäe võidab viienda eestlasena MM-ralli kiiruskatse!

Teist ringi alustati oludes, kus katsetele oli juurde sadanud palju lahtist lund ja sadu jätkus, mis tähendas, et esimestena startinud kaotasid aega ja mida auto edasi seda paremaks teeolud läksid. Rally1 võistluspaaridest said keerulistes oludes parima aja Lappi / Ferm, kes vähendasid Katsuta / Johnstoniga vahe 5,3 sekundi peale. Soomlased said küll üldarvestuses liidritele lähemale, kuid nende katseaeg oli alles 5,8 sekundilise kaotusega kuues. Nende ette mahtusid koguni 5 Rally2 võistluspaari. Ajaloolise esimese WRC ralli katsevõidu võtsid Georg Linnamäe / James Morgan, kes edestasid lähimaid jälitajaid 2,4 sekundiga. Linnamäest sai ajaloo viies eestlane, kes katsevõiduni jõudnud. See oli ka uue Toyota GR Yaris Rally2 esimene üld ja WRC2 klassivõit.

Eestlaste katsevõidud MM-rallidel

1.Ott Tänak 356
2.Markko Märtin 101
3.Urmo Aava 5
4.Heino Sepp 1
5.Georg Linnamäe 1

SS6 Norrby 2 12,36 km – Neuville auto ei käivitu katse stardi eel ja Evansist saab teepuhastaja

Võistluse kuuendal katsel jätkasid esikoha eest heitlust Lappi ja Katsuta. Soomlane vähendas teist katset järjest jaapanlasega vahet. Sel korral napilt taas heas tempos olnud Linnamäe ees katsevõidu võtnud Lappi edestas Katsutat 5 sekundiga, mis tähendas, et kahe parima vahe oli üldarvestuses nüüd jaapanlase kasuks 0,3 sekundit. Kui katsele oleks pidanud MM-punktitabeli järgi esimesena startima Neuville / Wydaeghe, siis ajakontrolli eel ei käivitunud nende Hyundai ja nii teenisid belglased 4 minutilise hilinemise eest 40 trahvisekundit. Peale starti selgus sõidu ajal, et nende auto kapott pole korralikult kinni ja see tuli vasakust esinurgast lahti. Konkurentide probleemid tähendasid seda, et teed pidid avama minema Evans / Martin, kes olid kohe ka Rally1 võistlejatest kõige aeglasemad.

„Ma arvan, et võitluse hing lendas aknast välja, nii, et palun väga. Ootame veel hinnangute andmisega enne kui me hiljem öeldut kahetseme,“ sõnas Neuville taktikas kahtlustanud Evans finišis.

SS7 Floda 2 28,25 km – Lappi / Ferm tõusevad Rootsi MM-ralli liidriteks

Reedese võistluspäeva viimase pika katsena sõideti Floda teine läbimine. Kui esimesel ringil sõideti seda päevavalguses, siis nüüd juba õhtupimeduses ja tihedas lumesajus. Katse esimese ja teise ringi parimad ajad erinesid üksteisest ligi 45 sekundi võrra. Kuna katsel sadas ka palju lund, siis tekitas see enamus võistluspaaridele probleeme just nähtavusega, sest lisatuledest peegeldus sadav lumi nii, et kohati polnud näha midagi ja pidi veel rohkem legendi usaldama. Päeva teise katsevõiduga tõusid 1,8 sekundilise eduga Rootsi MM-ralli liidriteks Lappi / Ferm, kes edestasid Katsuta / Johnstonit katsel 2,1 sekundiga.

„Tundsin end liiga aeglaselt, kuid saan aru, et me olime kõige kiiremad? Nähtavus oli…aaaaah. Sellistes oludes ei saa kasutada lisatulesid täielikult ja pead need pigem madalale suunama. Kui sa sõidad 160 km/h siis on päris hull, kui sa kaugele ei näe, kuid sa pead legendi usaldama,“ võttis liidriks tõusnud Lappi katse kokku.

Katse kolmanda aja sõitsid välja WRC2 klassi liidrid Oliver Solberg / Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2). Nende järjekordne hea katseaeg tähendas ralli üldarvestuses tõusmist kolmandale positsioonile. Liidritest jäid nad maha 1.15,2.

„Mul oli käsipiduriga probleemid. Ma ei saanud autot ristmikel korralikult pöörama ja seejärel kaotasin kogu enesekindluse. Keskendusin päeva jooksul palju rehvide hoidmisele, kuid oleme siin,“ võttis Solberg päeva viimase pika katse kokku. 

SS8 SS8 Umeå Sprint 2 5,16 km

Pika ja keerulise võistluspäeva lõpetas juba neljapäeva õhtul sõidetud Umeå Sprint teine läbimine , mille parimad olid Lappi / Ferm, kes suurendasid oma üldedu laupäeva eel 3,2 sekundile.

Esapekka Lappi: ”On olnud üks kõige keerulisemaid lumel sõidetud pärastlõunaid mulle. See on ekstreemne isegi Soome sõitjale. Siiani olen olnud kõige kiirem, seega palun lund juurde. Sa ei saa ennustada sõitmist, mis sa muidu peaks tegema ja sa saad sõita 34-40% väiksema tempoga ja mitte autot külge ette laskma. Sõidujoon oli olude tõttu katsetel väga kitsas, et mitte viga teha. Homme peaks olema selgemad olud ja see saab olema keeruline jälle kiiremasse rütmi tagasi saada. Stardipositsioon on olnud hea, kuid sa ei saa suruda, sest siis on kõik läbi.  Eelviimasel katel sõitsin  väga aeglaselt, et mitte midagi lolli teha. Võit on endiselt võimalik.”

Laupäevale lähevad teiselt positsioonilt vastu Katsuta / Johnston ja kolmandalt WRC2 klassi liidrid Solberg / Edmondson.

Takamoto Katsuta: “Teisel ringil oli stardikoht oluline ja Esapekka tegi väga head tööd. Me proovisime endast maksimumi anda, et teda seljataga hoida. Üks auto teeb teeolude mõttes suure erinevuse, sest su pidamine läheb paremaks. Eelviimasel pimedal katsel oli väga kehva nähtavus. Sellistes oludes ei näe kaugele ja pead lootma, et näed õiget hetke, kui on kurv. Esikoha eest on hea heidelda ja ma tahtsin seda selleks ralliks. Siiski tuleb endale aru anda, et täna on alles reede. Homseks lubab selgemaid olusid ja vaatame, mis see päev toob.”

Oliver Solberg:”WRC2 klassis ma polnud just tihti täna TOP3, kuid üldis olen. Stardipositsioon oli ok ja tuli rütmi hoida ning aeg tuli. See on päris lahe olla üldarvestuses 3. kohal. Atmosfäär on imeline. Meie eesmärk on siiski WRC2 hea tulemus teha, edu on ka praeguseks juba päris hea. “

Georg Linnamäe / James Morgan võitsid reedel Toyotale ajaloolise esimese katsevõidu nende uuele Rally2 autole

Georg Linnamäe jäi reedel WRC2 katse TOP3 välja korra ja läheb laupäevale vastu WRC2 klassi kohal!

WRC2 klassis võistlevad Georg Linnamäe / James Morgan (Toyota GR Yaris Rally2) hoidsid neljapäevase avakatse järel viiendat (+4,3) ja Gregor Jeets / Timo Taniel (Škoda Fabia RS Rally2) 13. kohta (+9,5). Eesti / Briti võistluspaar alustas kohe päeva hästi ja hommikuse ringi kolmest katsest said nad kirja kaks kolmandat ja ühe teise koha.

“Esimene ring läks üldkokkuvõttes hästi. Tingimused olid keerulised ja kohati oli keeruline vahet teha teel ja vallil. Auto toimis terve ringi väga hästi ja autos sees ka koostöö klappis. Nüüd püüame teisel tiirul teha vigade parandused ja hoida tempot üleval. Teised meie elu lihtsaks ei tee aga me anname endast parima,” võttis Linnamäe hommikuse ringi kokku.

Nagu eelpool sai mainitud, siis vajutas Linnamäe teise ringi alguses gaasipedaali veel rohkem ja võitis karjääri esimese WRC üldarvestuse kiiruskatse ja seda #42 Brattby katsel. Kui viiendal katsel kuulus Linnamäele nii üld, kui WRC2 klassi katsevõit, siis kuuendal taas WRC2 katsevõit. Vahe liider Solbergiga oli vähenenud 12,6 sekundi peal. Päeva lõpetasid Linnamäe / Morgan õhtupimeduses ja keerulistes oludes viienda ja teise katsetulemusega. Laupäevale lähevad nad vastu WRC2 klassi parima Toyota võistluspaarina. WRC2 klassis on positsiooniks teine (+29,4) ja üldarvestuses kuues ( +1.50,1).

„Üleüldiselt võib päevaga väga rahule jääda. Suur rõõm oli saada oma esimene WRC üldarvestuse katsevõit ja samuti tuua Toyotale esimesed katsevõidud nende GR Yaris Rally2 autole. Päeva teine pool läks isegi paremini kui oskasime oodata. Tingimused olid üli keerulised ja meie stardipositsioon oli ka nendes tingimustes meile kasuks. Ringi esimesel katsel oli rütm hea ja, kui Molly katselõpus ütles, et võitsin katse, siis arvasin, et ta räägib WRC2 katsevõidust. Alles 15min hiljem sain aru, et võitsin katse üldarvestuses, mis oli väga tore üllatus, sõnas Linnamäe väga hea päeva lõpus,“ võttis Linnamäe Powertage´le antud intervjuus päeva kokku. 

„Teisel ringil jätkasime sama rütmiga ja ka see sujus meile – püüdsin vältida vigu ja hoida autot ilusti joones. Ringi kolmas katse oli pimedas ja äärmiselt keeruliste oludega. Kohe katse alguses oli meil paar momenti, peale mida otsustasin auto turvaliselt finišisse tuua. Kolme katse rehvitaktika oli meil piisavalt hea, et startida viimasele katsele ok seisus rehvidega ja lõpetada päev ok noodi peal. Kaks päeva rallit on veel ees ja peame olema 100% keskendunud. Jätkame oma tööd ja kindlasti anname endast parima,“ jätkas Linnamäe.

Gregor Jeets / Timo Tanieli päeva parimaks katseajaks jäi seitsmenda katse kaheksas tulemus. Päeva jooksul näidata kolmel korral WRC2 klassi TOP10 aega. Kahjuks mahtus päeva ka üks suurem ajakaotus, mis tekkis kulunud rehvide ja kiiruse koosmõjul.

 “Rehvidest said naelad otsa ja ühes täisgaasi kurvis tõmbas hang auto sisse. Autol kadus jõud ära, sest lumi läks mootorisse. Pidime puhastama,” võttis Jeetsi kaardilugeja kuuenda katse sündmuse kokku.

Kaheksa kiiruskatse järel hoiavad Jeets / Taniel WRC2 klassi 12.kohta. Liidritest jäävad eestlased maha 9.35,7.

Romet Jürgenson / Siim Oja saavutasid reedel karjääri esimese JWRC katsevõidu

Romet Jürgenson / Siim Oja hoiavad reede järel Junior WRC kõrget teist kohta!

Junior WRC klassis võistlevad Romet Jürgenson / Siim Oja (Ford Fiesta Rally3) said reedele lähte klassi kolmandalt kohalt (+2,9). Kuigi avakatse järel kukkusid eestlased viiendaks, siis hommikuse ringi lõpetasid nad neljandal kohal ja jäid liidritest 13,9 sekundi kaugusele. Teist ringi alustasid Jürgenson / Oja katsevõiduga, millel lisasid veel juurde viienda, teise ja kuuenda aja. Päeva lõpuks tõusid eestlased teiseks ja jäävad liidritest, kelleks on rootslased Mille Johansson / Johan Grönvall (Ford Fiesta Rally3) maha 44,8 sekundiga.

“Väga uskumatu päev, sest selliseid olusid polnud mina oma karjääri jooksul veel näinud. See kogus lund, mis maha sadas ja mis katse ajal veel sadas oli väga suur. Vahepeal oli üldse keeruline näha, et kuhu sõitma peab ja ühe katse sõitsin täitsa ilma lisatuledeta, sest lihtsalt muidu oli sein nii ees, et polnud midagi näha. Hommikupoolikul juhtus ka korralikult. Alustuseks jäädi meile ette ja siis tuli meil kapott lahti. Päeva teises pooles oli pika katse peal aeglane rehvipurunemine , sest parem esimene oli kuskilt löögi saanud. Tundsin, et auto ei keera enam üldse, aga õnneks oleme lõpus ja saime ka oma esimese katsevõidu kätte, mis oli tore. See plaan, mis  meil oli, et täna võimalikult vähe rehve kastutada oli hea ja nüüd peaks homme-ülehomme saama natukene kõvemini suruda. Vaatame kuidas tuleb, kuid päev on väike samm edasi teha,” võttis Jürgenson Powertage´le antud intervjuus päeva kokku. 

Rootsi MM-ralli seis peale SS8

1.Esapekka Lappi / Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1) 58:18,8
2.Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) +3,2
3.Oliver Solberg / Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +1.20,7
4.Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (Ford Puma Rally1) +1.26,3
5.Elfyn Evans / Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1)  +1.50,0
6.Georg Linnamäe / James Morgan (Toyota GR Yaris Rally2)  +1.50,1
7.Sami Pajari / Enni Mälkönen (Toyota GR Yaris Rally2)   +2.05,8
8.Roope Korhonen / Anssi Viinikka (Toyota GR Yaris Rally2)   +2.08,6
9.Mikko Heikkilä / Kristian Temonen (Toyota GR Yaris Rally2)  + 2.19,0
10.Lauri Joona / Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2)  +2.45,7
 
19.Romet Jürgenson / Siim Oja (Ford Fiesta Rally3) +6.38,9
30.Gregor Jeets / Timo Taniel (Škoda Fabia RS Rally2) +10.56,4
53.Ott Tänak / Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) +49:49,1

Rootsi MM-ralli jätkub laupäeval seitsme kiiruskatsega, millest esimene saab alguse 08:45.

Laupäevale stardivad esimesena Ott Tänak / Martin Järveoja. Georg Linnamäe / James Morgani stardipositsioon on 11, Gregor Jeets / Timo Tanielil 21 ja Romet Jürgenson / Siim Oja on rajal 32. autona.

Sarnaselt reedega hoiab tervel võistluspäeval ja kõikide võistlustules olevate eestlaste tegemistel otsepilku peal Shell Helix Powerstage Live Blogi –  https://powerstage.ee/live/rootsi-mm-ralli-live-blog/

Fotod: Hyundai Motorsport, Georg Linnamäe FB, FIA Rally Star FB

Back to top button