Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche juhivad Kreeka MM-rallit. Reedese võistluspäeva JWRC parimad olid Robert Virves/Julia Thulin.

Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche võitsid reedel sõidetud kuuest katsest neli

Autoralli MM-hooaja kümnenda etapi, Acropolis ralli esimesel pikal võistluspäeval ootas võistlejaid ees kuus kiiruskatset ja 108,31 katsekilomeetrit. Päeva alustasid liidrina Theirry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1), kes võitsid neljapäeval sõidetud Ateena Olümpiastaadioni publikukatse. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) jäid liidritest maha 1,1 sekundiga ja olid neljandad.

SS2 Loutraki 1 – 17.95 km – Tihe tolm segab nähtavust ja Loeb läheb liidriks

Päeva alustati 17,95 km pikkuse Loutraki esimese läbimisega ja see oli päeva ainus katse mida sõideti ka kordusena. Katsevõidu võtsid Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche (Ford Puma Rally1), kes edestasid meeskonnakaaslaseid Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Ford Puma Rally1). Kahte Prantsuse võistluspaari jäi lahutama 0,8 sekundit. Katse kolmandad Tänak/Järveoja, kes kaotasid võitjatele 1,3 sekundiga. Acropolis ralli kokkuvõttes tõusid uuteks liidriteks Loeb/Galmiche, kelle edu teiseks tõusnud Tänak/Järveoja ees oli 1,1 sekundit. Loeb uuendas sellega enda nimel olnud läbi aegade vanima piloodi, kes MM-rallit juhtinud rekordit veelgi ja nüüd olid uuteks daatumiteks 48 aastat, 6 kuud ja 14 päeva.

Kuna võistluse korraldajad otsustasid võistlejaid ja meeskondi stardivahede osas taaskord mitte kuulata, siis olid paljud piloodid kaasaarvatud Tänak katse lõpus kolme minutilise stardivahe osas õigustatult üsna pettunud.  

„Auto balanss pole oluline, kui sul pole nähtavust. Oleme sellest kordi rääkinud, kuid endiselt ei huvita see kedagi,“ sõnas Tänak katse finišis.

Ainsana katsel tolmu mitte saanud, kuid libeda tee tõttu aega kaotanud Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) said reede avakatselt kirja neljanda aja ja hoidsid üldarvestuses viiendat kohta (+2,8).

WRC2 arvestuses võtsid katsevõidu neljapäeval sõiduvea tõttu katkestanud Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia Rally2 Evo). Georg Linnamäe/James Morganile (VW Polo GTI R5) katse kümnes aeg ja 19,5 kaotussekundit. Üldarvestuses hoidis Eesti/Briti ühisekipaaž kaheksandat kohta (+13,3).

JWRC klassis sel nädalavahetusel MM-tiitli eest heitlevad Robert Virves/Julia Thulin (Ford Fiesta Rally3) alustasid päeva teise ajaga. Katse võitnud Jon Armstron/Brian Hoy´st (Ford Fiesta Rally3) jäid nad maha 6,5 sekundiga. Üldarvestuses oli esimest ja teist kohta hoidnud Briti ja Eesti piloodi vahe 2,6 sekundit.  MM-liidrite Sami Pajari/Enni Mälkönen (Ford Fiesta Rally3) autol purunes rehv ja nad kaotasid katse võitnud Armstrongile 22,8 sekundiga.  

SS2 TOP3TOP3 peale SS2
1.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 12.26,81.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 14.26,5
2.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais +0,82.Ott Tänak / Martin Järveoja +1,1
3.Ott Tänak/Martin Järveoja +1,33.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +1,7

SS3 Harvati – 14.42 km – JWRC MM-liider Pajari katkestab

Korraldajad võtsid võistlejate avakatse tagasisidet kuulda ja alates päeva teisest katsest olid Rally1 võistluspaaride stardivahed neli minutit.

Loeb/Galmiche jätkasid ka päeva teisel katsel sealt, kus olid alustanud ja võitsid sel korral katse Neuville/Wydaeghe ees täpselt sekundiga. Hea aja välja sõitnud belglased tõusid teiseks ka üldarvestuses ja jäid liidritest 2,7 sekundi kaugusele. Tänak/Järveojale katse kuues aeg ja 4,5 kaotussekundit. Üldarvestuses kukkusid eestlased neljandaks (+5,6).

„Osades kohtades on endiselt keeruline, kuid nüüd on juba midagi näha ka. Sellel katsel on palju lahtist pinnast ja sa pead selle lihtsalt läbi sõitma,“ võttis Tänak SS3 olud kokku.

Kehva alguse olid päevale teinud Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1), kes jäid liidritest juba 45,8 sekundi kaugusele ja hoidsid absoluudi 11. kohta.

SS3 TOP3TOP3 peale SS3
1.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 12.26,81.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 25.01,3
2.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +1,02.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +2,7
3.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais +2,63.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais +4,8

WRC2 arvestuses teine katsevõit järjest Mikkelsen/Eriksenile, kes aga üldarvestuses olid alles 32. kohal. Linnamäe/Morgan jätkasid tõusvas tempos ja jäid katsel norralastest viiendana 17,1 sekundi kaugusele. Üldarvestuses tõusid nad kaks kohta ja jätkasid nüüd seitsmendal kohal (+27,5).

Junior WRC arvestuses ei käinud hästi Soome võistluspaaride käsi, sest probleeme oli nii Pajari/Mälkönenil, kui ka Lauri Joona/Mikael Korhoneni (Ford Fiesta Rally3) võistlusautodel. Esimesena nimetatud pidid reedese võistluspäeva kolme purunenud rehvi tõttu katkestama ja teiste autol purunes taga vasak vedrustus, mille nad küll käepäraste vahenditega lõpuks parandasid, kuid sellega palju aega kaotasid.

Virves/Thulinile katse teine aeg ja üldarvestuses jätkasid nad samuti teisel kohal. Kaotust liidritele 9,6 sekundit.

SS4 Loutraki 2 – 17.95 km – Breeni autol puruneb rehv ja Tänaku autol ei tööta hübriid

Kui Rally1 klassi võistluspaaride osas möödusid päeva kaks esimest katset suuremate draamadeta, siis päeva kolmandal katsel pidid katsel peatuma ja Ford Puma Rally1 auto paremat esimest rehvi vahetama Craig Breen/Paul Nagle. Iirlased kaotasid katse võitjatele üle kahe minuti ja langesid viiendalt positsioonilt 20. kohale. Probleeme autoga oli ka Tänak/Järveojal, kelle Hyundail lakkas ülesõidul töötamast hübriidajam, mis päeva lõpuni tööle ei hakanudki. Katsel parimatele 5,2 sekundi kaotanud eestlased kukkusid üldarvestuses viiendaks ja jäid liidritest maha 10,8 sekundiga.

Toyota Gazoo Racing meeskonna reedese võistluspäeva parima tulemuse eest hoolitsesid Esapekka Lappi/Janne Ferm

Kui hommikused kaks katset võitsid Loeb/Galmiche, siis päeva kolmas katse läks prantslastel jagamisele Esapekka Lappi/Janne Fermiga (Toyota GR Yaris Rally1).

SS4 TOP3TOP3 peale SS4
1.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 12.06,91.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 37.08,2
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +0,02.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +6,4
3.Dani Sordo/Candido Carrera +2,73.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais +8,0

WRC2 arvestuses võtsid nädalavahetuse esimese katsevõidu Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 Evo), kes rallit ka WRC2 üldarvestuses juhtisid.

Linnamäe/Morganile katse üheksas aeg ja 17,1 kaotussekundit. Üldarvestuses jätkasid ALM Motorsport võistlejad seitsmendal kohal (+44,6).

Junior WRC arvestuses teenisid nädalavahetuse esimese katsevõidu Virves/Thulin. Eesti/Rootsi ühisekipaaž vähendas liidritega, kelleks olid endiselt Armstrong/Hoy vahe 7,4 sekundile.

SS5 Dafni – 13.99 km – Pierre-Louis Loubet võidab MM-karjääri esimese kiiruskatse ja tõuseb liidriks

Kui Kreeka MM-ralli reedese võistluspäeva kolm esimest katset möödusid 48.aastase Sebastien Loebi taktikepi all, siis päeva neljanda katse võitis tema 25.aastane kaasmaalane Pierre-Louis Loubet (Ford Puma Rally1) ja tema kaardilugeja Vincent Landais. See oli noortele prantslastele nende MM-karjääri esimeseks katsevõiduks. Kuna nad edestasid katsel ühes vasakkurvis sõiduvea teinud ja tagurdama pidanud Loeb/Galmiche 9,9 sekundiga, tähendas see seda, et Kreeka MM-ralli 2022 oli saanud uued liidrid ja nendeks olid Loubet/Landais, kes edestasid nüüd teiseks kukkunud Loeb/Galmiche 1,9 sekundiga. Kolmandaks tõusid katsega Lappi/Ferm, kes jäid liidritest 4,2 sekundi kaugusele.

Teed puhastanud ja ilma hübriidita jätkanud Tänak/Järveojale katse üheksas aeg ja 11 kaotusekundit. Üldarvestuses jätkasid eestlased 13,8 sekundilise kaotusega viiendal kohal.

„Jah, katsel on palju puhastamist. Saame sõita Kalle jäljes, kuid ilma hübriidita ja paljudes ülesmäge tagasipööretes oli päris keeruline,“ sõnas Tänak viienda kiiruskatse finišis.

SS5 TOP3TOP3 peale SS5
1.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais 7.55,61.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais 45.11,8
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +3,32.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche +1,9
3.Craig Breen/Paul Nagle +4,33.Esapekka Lappi / Janne Ferm +4,2
Georg Linnamäe/James Morgan näitasid reedel korraliku tempot ja lähevad laupäevale vastu WRC2 klassi kuuendalt kohalt

WRC2 arvestuses teine katsevõit Lindhom/Hämäläinenile, kes edestasid katsel kuuenda aja välja sõitnud Linnamäe/Morganit 9,3 sekundiga. Kuna katsel sõitsid teelt välja ka katkestasid Chris Ingram/Craig Drew, siis tõusid Linnamäe/Morgan üldarvestuses koha võrra ja jätkasid kuuendana.

Junior WRC klassis teine katsevõit järjest Virves/Thulinile, kes edestasid rehvi lõhkunud Armstrong/Hoyd 15,3 sekundiga. See tähendas, et ralli üldarvestuses vahetus Junior WRC klassi liider. Virvese edu oli enne päeva kahte viimast katset briti ees 7,9 sekundit.

SS6 Livadia – 21.03 km – Loubet võidab teise katse järjest ja suurendab üldedu

Reedestele katsetele 11. autona startinud Loubet kasutas enda stardipositsiooni eelise ära ka järgneval katsel ja võitis teise katse järjest. Sel korral edestas noor prantslane 3,9 sekundiga Lappit ja 6,4 sekundiga Loubet. Katse lõpu küsimusele, et mis on päevas erilist, vastas veidi kohmetu Loubet, et tal on hea auto ja kaardilugeja.

Üldarvestuses tõusis Lappi 0,5 sekundilise eduga Loebi ette teiseks ja esikolmik mahtus 8,3 sekundi sisse. Tänak/Järveoja kannatused jätkusid ja nende katse lõpuaeg, mis andis kümnenda resultaadi oli koguni 19,7 sekundit aeglasem, kui Loubet´l. Suured kaotussekundid tähendasid seda, et üldarvestuses pidid eestlased konkurentidele loovutama koguni kaks positsiooni. Seitsmendaks kukkunud eestlased jäid liidritest 33,5 sekundi kaugusele.

SS6 TOP3TOP3 peale SS6
1.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais 13.01,31.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais 58.13,1
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +3,62.Esapekka Lappi / Janne Ferm +7,8
3.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche +6,43.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche +8,3

WRC2 arvestuses jätkasid heas tempos Linnamäe/Morgan, kellele katselt kuues aeg. Üldarvestuses samuti kuuendat kohta hoidnud eestlane ja britt jäid kuue katse järel liidritest 59,5 sekundi kaugusele.

Junior WRC arvestuses andsid küll Virves/Thulin brittidest konkurentidele 4,9 sekundit tagasi, kuid jätkasid 3. sekundilise eduga JWRC klassi liidritena.

SS7 Bauxites – 22.97 km – Loeb võtab liidripositsiooni tagasi ja Tänak tõuseb koha võrra

Ilma hoolduspausita sõidetud võistluspäeva lõpetas reede pikim katse. Kui viiendal katsel kaotasid Loeb/Galmiche noortele kaasmaalastele esikoha, siis nüüd oli kogenumate prantslaste kord rünnata. Nad võtsid päeva neljanda kiiruskatse võidu ja tõusid tagasi Kreeka MM-ralli liidriteks.

Katsel piduri ja roolivõimu probleemidega tegelema pidanud Loubet/Landais kaotasid täpselt 10 sekundit, mis tähendas, et üldarvestuses esikoha loovutanud prantslased lähevad laupäevale vastu 1,7 sekundilise kaotusega. Päeva lõpetasid kolmandana terve reede korraliku sõidutempot näidanud Lappi/Ferm, kes jäävad liidritest 8,7 sekundi kaugusele.  

Ott Tänak/Martin Järveoja pidid üle poole päevast sõitma ilma hübriidajami lisavõimsuseta

Kui Tänak/Järveojal päeva teises pooles tänud töötamast lakanud hübriidajamile katsete TOP3 asja polnud, siis päeva viimasel katsel andsid eestlased endast maksimumi ja see tõi tulemuse mida sooviti. Üldarvestuses mööduti Elfyn Evans/Scott Martinist (Toyota GR Yaris Rally1). Laupäevale lähevad eestlased vastu kuuendalt kohalt. Liidritest jäävad nad 31,1 sekundi kaugusele.

„Hommik polnud paha ja katsete ajad olid ok. Me tegime oma stardipositsioonilt parima, mis saime. Kolmandal katsel kaotasime hübriidi ja ei saanud seda tagasi terve ülejäänud päeva ning siis oli juba raske. Üldiselt olid tingimused keerulised ja ekstreemsed teed puhastada. Kallele oli see ka õudusunenägu. Homme peaks meil olema parem stardipositsioon (7) , see saab olema ausam  võitlus. Loodame aega tagasi võtta. Fordid on tugevad, kuid teistele tahame survet avaldada ja vaatame, mis me teha saame,“ võttis Tänak päeva meedialas kokku.

MM-liidrid Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen pidid terve reedese võistluspäeva teistele teed puhastama ja juba hommikul tõdes Rovanperä, et tema Toyota pole nendes oludes kõige parem. Päeva parimaks soomlaste katseajaks jäi päeva avakatse neljas aeg. Pooltel katsetel ei jõudnud nad TOP10. Laupäeval saab soomlaste stardipositsioon olema neljas, mis tähendab nendele oluliselt paremat pidamist, kuid reedel.

SS7 TOP3
1.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche 13.50,5
2.Dani Sordo/Candido Carrera +4,2
3.Ott Tänak/Martin Järveoja +5,9

WRC2 klassi reede viimane katsevõit Mikkelsen/Eriksenile, kellele üheksanda aja välja sõitnud Linnamäe/Morgan kaotasid 24,6 sekundiga. Laupäevastele katsetele lähevad WRC2 klassi liidrina vastu Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen. Kuuendat kohta hoidvad Linnamäe/Morgan jäävad seitsme sõidetud katse järel soomlastest maha 1.13,0.

Robert Virves/Julia Thulin astusid reedel suurem sammu JWRC MM-tiitlile lähemale, kuid palju tööd on raskel Acropolise rallile veel ees

Junior WRC klassi viimane katse ei toonud häid uudiseid Armstrong/Hoy fännidele, sest brittide autol purunes katsel rehv ja nad kaotasid katse võitnud Virves/Thulinile 1.18,6. Virvese edu olnuks tõenäoliselt briti ees veel suurem, kuid kuna rehvi vahetanud Armstrong jätkas Virvese ees pidid eestlane ligi 10 kilomeetrit sõitma briti tekitatud tolmus. Peale võistluspäeva otsustasid kohtunikud võistluspaari nr.60 SS7 aega parandada ajale 16.11,1. See tähendab, et Virves/Thulini edu enne laupäevaseid katseid Armstrong/Hoy ees on 1.47.0.

Kreeka MM-ralli üldjärjestus peale SS7

1.Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche (Ford Puma Rally1) 1.12.11,9
2.Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Ford Puma Rally1) +1,7
3.Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota GR Yaris Rally1) +8,7
4.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +16,0
5.Dani Sordo/Candido Carrera (Hyundai i20 N Rally1)  ´+22,2
6.Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1)  +31,1
7.Gus Greensmith/Jonas Andersson (Ford Puma Rally1) +33,9
8.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1)  +34,5
9.Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1)  +1.07,8
10.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) +1.39,8

Kreeka MM-ralli WRC2 järjestus peale SS7

1.Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 Evo) 1.14.41,5
2.Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Skoda Fabia Rally2 Evo) +30,5
3.Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally2) +36,1
4.Yohan Rossel/Valentin Sarreaud (Citroen C3 Rally2) +59,6
6.Georg Linnamäe/James Morgan (VW Polo GTI R5) +1.13,0

Kreeka MM-ralli Junior WRC järjestus peale SS7

1.Robert Virves/Julia Thulin (Ford Fiesta Rally3) 1.19.50,4
2.Jon Armstrong/Brian Hoy (Ford Fiesta Rally3) +1.47,0
3.William Creighton/Liam Regan (Ford Fiesta Rally3) +2.08,2

Kreeka MM-ralli jätkub laupäevak kuue kiiruskatsega, millest esimene saab alguse 08:33. Kokku läbitakse laupäeval 147,98 katsekilomeetrit.

Foto: M-Sport, Hyundai Motorsport, Toyota Gazoo Racing, Georg Linnamäe FB, Robert Virves FB

Back to top button