Soome MM-rallit juhivad peale reedest võistluspäeva Ott Tänak / Martin Järveoja! Kaur/Simm WRC2 klassi viiendal kohal.

Ott Tänak / Martin Järveoja näitasid Soomes ralli reedesel võistluspäeval suurepärast tempot ja lõpetasid päeva teenitult liidrina

Soome MM-ralli jätkus reedel üheksa kiiruskatsega, mis sõideti formaadis 2+3+4, mis tähendas, et võistluspäeva poolitas kahel korral 30.minutine hoolduspaus.

Tänavuse hooaja kaheksanda MM-etapi esimest täispikka võistluspäeva alustasid liidrina Thierry Neuville / Martijn Wydagehe (Hyundai i20 N Rally1), kelle edu Ott Tänak / Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 1,2 sekundit. WRC2 arvestuses võistlevad Egon Kaur / Silver Simm (VW Polo GTI R5) hoidsid R5 autode konkurentsis peale neljapäevast linnakatset 13.kohta ja jäid liidritest maha 6,8 sekundiga.

SS2 Laukaa 1 – 11.75 km

Reede esimese katsena sõideti möödunud aastane eelviimane katse Laukaa. Katsevõidu võtsid Tänak / Järveoja, kes ka uuteks ralli liidriteks tõusid. Eestlaste katse keskmine kiirus oli 130,3 km/h.

„Pole kahtlustki, et peale Kallet ja Thierryd läheb sõidujoon palju puhtamaks, seega me peame selle eelise hetkel ära kasutama. Kindlasti pole mul autos mugav, kuid see on ainus viis hetkel seda teha. Me peame end tundma ebamugavalt täna,“ sõnas Tänak Laukaa katse finišis.

Enne reeded liidrikohta hoidnud Neuville kaotas katsel meeskonnakaaslasele 8,6 sekundiga ja kukkus üldarvestuses viiendaks.

Katsel eksisid sõidujoonega Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (Ford Puma Rally1), kui nad vastu kivi sõitsid ja roolivarda kõveraks said, kuid prantslased jätkasid.

Hyundai võistluspaaridest käis avakatsel käsi kõige kehvemini Oliver Solberg / Elliott Edmondsonil, kes oma Hyundai i20 N Rally1 auto juba katse avakurvis üle katuse keerasid. Auto jõudis küll meeskonna abiga tagasi hooldusesse, kuid koos FIA ametnikega tõdeti, et kuna auto turvapuur on kahjustada saanud siis tuleb võistlus kahjuks katkestada.

VIDEO: Solberg / Edmondsoni SS2 väljasõit

Solberg / Edmondsoni auto peale üle katuse käimist
SS2 TOP3TOP3 peale SS2
1.Ott Tänak / Martin Järveoja 05.24,61.Ott Tänak / Martin Järveoja 8.07,5
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +2,72.Esapekka Lappi / Janne Ferm +5,3
3.Craig Breen / Paul Nagle +2,93.Elfyn Evans / Scott Martin +6,0

Egon Kaur / Silver Simmile hommiku esimeselt katselt neljas aeg. WRC2 arvestuses katse võitnud ja liidriteks tõusnud Teemu Suninen / Mikko Markkulast (Hyundai i20 N Rally2) jäid kaheksandaks tõusnud eestlased maha 11,5 sekundiga.

“Ok, kuigi osad sekundid olid piiri peal. Kohati oli päris libe, kuid järgmine peaks parem olema,” oli Egoni kommentaar SS2 finišis.

SS3 Lankamaa 1 – 21.69 km

Võistlus jätkus ralli pikima katse Lankamaa esimese läbimisega. Seda katset sõideti viimati 2017. aastal ja tookord vastassuunas.  mille võidu võtsid kodupubliku rõõmuks Lappi / Ferm, kes vähendasid Tänak / Järveojaga vahet 0,3 sekundi võrra. Eesti ja Soome võistluspaari vahe oli nüüd täpselt 5 sekundit. Soomlaste katse keskmine kiirus oli 130,4 km/h.

„Ma arvan me tegime selleks katseks valmistuses päris head tööd, kuid seda tegid ka teised. Kui sul on uus katse, siis sul on alati võimalus, kuid seda teavad kõik. Vahed on väikesed,“ sõnas Lappi katse finišis.

Rally1 võistluspaaridest tegid katsel sõiduvea ja kaotasid ligi 17 minutit Adrien Fourmaux / Alexandre Coria, kelle Ford Puma Rally1 tabas rajaääres rohus olnud kivi, mis nende auto parema esiratta ebaloomulikku asendisse viis. Õnneks said prantslased siiski käepäraste vahenditega auto taas liikuma ja ees ootas hoolduspaus.

SS3 TOP3TOP3 peale SS3
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm 9.59,01.Ott Tänak / Martin Järveoja 18.06,8
1.Ott Tänak / Martin Järveoja +0,32.Esapekka Lappi / Janne Ferm +5,0
3.Craig Breen / Paul Nagle +3,13.Elfyn Evans / Scott Martin +9,2

“Auto on kiire, kuid minu ja auto läbisaamine ei ole hea. Esimesel katsel surusin kõvasti ja teisel võtsin rahulikumalt, et sõita tasemel, mis selle autoga hetkel suudan. Ma ei tunne seda mida ma teen ja tagasisidet mul auto poolt pole. Ajad on tulemas, seega auto ei ole aeglane. Laukaa katse teine läbimine peaks hea olema, Lankamaa ma ei tea, mis sellest katsest saab, pole seda kaua sõitnud. Küll need Toyota mehed ärkavad varsti,” sõnas ralli liider Tänak hoolduspausi ajal.

Kaur /Simm näitasid SS3 WRC2 klassi teist aega ja kaotasid Suninen / Markkulale vaid 0,8 sekundiga. Üldarvestuses tõusid eestlased neljandale kohale ja jäid liidritest 12,3 sekundi kaugusele.

„See oli hea. Ma nautisin seda katset. See pinnas on selline nagu meil kodus, kuid paljud katsed on kõva pinnasega, seega me peame ka neil õppima sõitma,“ oli Kauri SS3 katselõpu kommentaar.

SS4 Laukaa 2 – 11.75 km

Võistlus jätkus peale hoolduspausi Laukaa katse teise läbimisega ja ka katse korduse parimad olid Tänak / Järveoja, kes suurendasid enda edu Lappi / Ferm ees 5,4 sekundile. Eestlaste katse keskmine kiirus oli 132,2 km/h. Kolmandana jätkasid eelmise aasta Soome MM-ralli võitjad Elfyn Evans / Scott Martin (Toyota GR Yatis Rally1), kes jäid katsel eestlastest 1,1 ja üldarvestuses 10,3 sekundi kaugusele.

SS4 TOP3TOP3 peale SS4
1.Ott Tänak / Martin Järveoja 5.19,91.Ott Tänak / Martin Järveoja 23.26,7
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +0,42.Esapekka Lappi / Janne Ferm +5,4
3.Elfyn Evans / Scott Martin +1,13.Elfyn Evans / Scott Martin +10,3
Egon Kauri ja Silver Simmi Soome MM-ralli reedene võistluspäev kulges heas tempos

Kaur /Simm jätkasid heas tempos ja andsid küll liidritele katsega 4,7 sekundit ära, kuid jätkasid WRC2 üldarvestuses viiendal kohal. Kaotust liidritele 17 sekundit.

„Ma arvan see oli ok, sest ma ei taha liigseid riske võtta. Kui võtad vale sõidujoone, siis tekivad probleemid ja ma ei taha neid,“ oli Egoni SS4 kommentaar.

SS5 Lankamaa 2 – 21.69 km

Võistluse viies katse lükati alguses edasi 5 minuti võrra, kuid siis selgus, et Kalle Rovanperäl oli ikkagi katsele lastud startida ja see tühistati punase lipuga. Põhjuseks publiku mitte allumine rajajulgestajate korraldustele.

SS6 Harju 2 – 2.01 km

Kahjuks ei tahtnud vales kohas seisnud rallifännid mõista FIA Ohutusdelegaadi Michele Moutoni korraldusi, mis viis katse tühistamiseni

Reedese katsete teise ringi lõpetas lühike Harju linnakatse, mille võidu võtsid Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1). Jaapanlasele oli see tema karjääri kuuendaks katsevõiduks. Viimane tuli tal möödunud aastasel Soome rallil ja samuti Harju katsel.

Tänak / Järveoja edestasid katsel Lappi/Fermi 0,8 sekundiga, mis tähendas, et eestlaste edu lähimate jälitajate ees suurenes enne hoolduspausi 6,2 sekundile.

“Lankamaa on eriline katse ja see on katse mida tahaks alati sõita. Ma arvan see on hea hoiatus pealtvaatajatele, et austage ja kuulake turvatöötajaid. Ohutus on meile kõigile oluline. Hea tunne oleks, kui see seis oleks ka ralli lõpuks nii, sest hetke seisu eest ei anna meile keegi punkte. Me peame sellega hetkel elama ja tegema kõik, mis suudame ja edasi suruma. Järgmised katsed on rohkem tehnilised ja erinevad hommikust. Me oleme neid katseid enne sõitnud ja teeme autoga tööd ning loodetavasti saame paremaks,” sõnas Tänak WRC All Live vahendusel enne hoolduspausi.

SS6 TOP3TOP3 peale SS6
1.Takamoto Katsuta / Aaron Johnston 1.33,51.Ott Tänak / Martin Järveoja 25.00,3
1.Ott Tänak / Martin Järveoja +0,12.Esapekka Lappi / Janne Ferm +6,2
3.Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe +0,13.Elfyn Evans / Scott Martin +11,1

Egon Kaur / Silver Simm said lõunapausile WRC2 klassis viiendalt kohalt ja jäid liidritest 18,7 sekundi kaugusele.

SS7 Ässämäki 1 – 12.31 km

Soome MM-ralli jätkus peale hoolduspausi kahe korduvkatsega, millest esimese võidu võtsid Tänak / Järveoja, kes suurendasid ralli üldedu 8,3 sekundi peale. Thierry Neuville, kelle autol vahetati hoolduses käigukast kaotas meeskonnakaaslasele tänu aeglasele rehvipurunemisele 8,8 sekundit.

„Ilmselgelt võtan rohkem riske, kui Thierry. Mõnes kohas on tunne ok, kuid siis tulevad üllatused. Üldiselt puhas katse,” sõnas Tänak.

Probleeme oli ka Craig Breenil, kelle Puma sai pihta sõidujoones olnud suurele kivile. Iirlane kaotas katsel 10,1 sekundit ja kiirustas katse lõpust kohe autot üle vaatama.

SS7 TOP3TOP3 peale SS7
1.Ott Tänak / Martin Järveoja 5.42,51.Ott Tänak / Martin Järveoja 30.42,8
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +2,12.Esapekka Lappi / Janne Ferm +8,3
3.Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen +2,23.Elfyn Evans / Scott Martin +15,3

Kaur/Simm said peale hooldust sõidetud esimeselt katselt neljanda aja ja kaotasid Suninenile 3,6 sekundiga. Üldarvestuses jätkasid eestlased viiendal kohal (+22,3).

„Katse alguses olid dashis punased hoiatustuled. See võttis palju tähelepanu ära, muidu ok,” sõnas Kaur.

SS8 Sahloinen-Moksi 1 – 15.70 km

Reede seitsmenda katsena sõideti 15,7 km pikkune Sahloinen-Moksi katse, mille võidu võtsid Lappi / Ferm, kes vähendasid kaotust liidritega 2,1 sekundi võrra. Tänak / Järveoja üldedu oli nüüd 6,2 sekundit.

„Minu pidurdusmaad olid väga head ja ma sain sellest head hoogu juurde. See oli korralik katse, väga korralik,“ võttis Lappi katse kokku.

Teist katset järjest jõudsid katse TOP3 Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen, kes üldarvestuses hoidsid neljandat kohta ja jäid liidritest 19,4 sekundi kaugusele.

Huttunen SS8

Katsel tekkisid kütuse surveprobleemid Jari Huttuneni / Mikko Lukka Ford Puma Rally 1 autol, mis mitmel korral rajaääres pidi seisma jääma, kuid lõpuks siiski 5 minutilise kaotusega finišisse jõudis.

SS8 TOP3TOP3 peale SS8
1.Esapekka Lappi / Janne Ferm 7.10,41.Ott Tänak / Martin Järveoja 37.55,3
2.Ott Tänak / Martin Järveoja +2,12.Esapekka Lappi / Janne Ferm +6,2
3.Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen +4,03.Elfyn Evans / Scott Martin +18,4

WRC2 arvestuses tegid väikese, kuid õnneliku sõiduvea Egon Kaur / Silver Simm, kes ühe paremkurvi pikaks sõitsid, kuid sealt õnnelikult pääsesid. Liidritele kaotasid nad juurde küll 10,2 sekundit, kuid mis kõige olulisem jätkasid. Üldarvestuses säilitasid eestlased viienda koha ja jäid Suninen / Markkulast 32,5 sekundi kaugusele.

SS9 Ässämäki 2 – 12.31 km

Reedese võistluspäeva eelviimase katsena sõideti Ässämäki katse korduvläbimine. Teise katsevõidu järjest võtsid Lappi /Ferm, kes vähendasid Tänak / Järveoja üldedu veel 0,9 sekundi võrra. Lappi keskmine kiirus katsel oli teist katset järjest täpselt 131,3 km/h.

„Esimene läbimine oli parem. See katse olid rohkem lahtist ja pehmem, kui ma oskasin oodata. Auto tundus laisk,“ võttis ralli liider Tänak katse kokku.

Eelmisel katsel kütuse probleemidega võidelnud Huttunen oli rajal tagasi, kuid auto veel päris 100% töökorras polnud.

SS9 TOP3TOP3 peale SS9
1.Esapekka Lappi / Janne Ferm 5.37,61.Ott Tänak / Martin Järveoja 43.33,8
2.Ott Tänak / Martin Järveoja +0,92.Esapekka Lappi / Janne Ferm +5,3
3.Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen +1,43.Elfyn Evans / Scott Martin +19,4

WRC2 arvestuses sai Egon Kaur kirja neljanda aja ja jäi Suninenist maha 4,6 sekundiga. Üldarvesutses oli viiendal kohal jätkava eestlase kaotus liidrile 37,1 sekundit.

„Proovin vältida kive, et ei tekiks probleeme,“ sõnas Kaur SS9 finišis.

SS10 Sahloinen-Moksi 2 – 15.70 km

Päeva lõpetas Sahloinen-Moksi katse teine läbimine. Kolmanda katsevõidu järjest võtsid Lappi/Ferm, kes vähendasid Tänak/Järveoja edu enne laupäevaseid katseid 3,8 sekundile.

„Kindlasti parem, kui me ootasime. Midagi sellist me ei planeerinud, kuid lõpuks olla sellises heitluses on positiivne. Tundub, et teised on aeglase ärkamisega, kuid vaatame mis homme toob, sest ka ilm on tõenäoliselt muutumas. Olin kohe esimese katse esimesest kurvist ründamas. Saime Eestis kolm päeva vihmas harjutada. Auto juhitavus on vesistes tingimustes kindlasti kehvem,“ võttis Tänak päeva viimases Media Zones kokku.

„Minu patarei pole tühi, kuid palju adrenaliini on ja pean rahunema. See oli hea päev. Homme ja pühapäev on alles tulemas. Kõik katsed olid täna nauditavad,“ sõnas Martin Järveoja All Live vahendusel päeva kokkuvõtteks.

„Väga hea päev. Auto on olnud imeline ja enda sõit ka hea. Pärastlõunal saime kiiruse paremaks ja homme ees ootamas põnev võitlus. Kui tahad palju liiga vara, siis ei lõppe see hästi. Tuleb olla kannatlik,“ võttis Lappi päeva viimase katse finišis kokku.

WRC2 arvestuses lõpetasid päeva liidrina Teemu Suninen / Mikko Markkula. Egon Kaur / Silver Simm lõpetasid pika võistluspäeva WRC2 arvestuse viiendal kohal. Liidritest jäävad eestlased maha 46,7 sekundiga.

„Probleeme polnud, lihtalt tegin kindla sõidu. Soovisime  puhtalt läbi tulla, kuid ühe vea ikka tegime. Peale ühe vea ok päev, kuid veel on tööd vaja teha.”

Soome MM-ralli järjestus peale SS10

1.Ott Tänak / Martin Järveoja 50.41,2
2.Esapekka Lappi / Janne Ferm +3,8
3.Elfyn Evans / Scott Martin +19,3
4.Kalle Rovanperä / Jonne Halttunen +21,0
5.Craig Breen / Paul Nagle +32,5
6.Takamoto Katsuta / Aaron Johnston +35,5
7.Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe +50,2
8.Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais +1.00,9
9.Gus Greensmith / Jonas Andersson +1.02,6
10.Teemu Suninen / Mikko Markkula +2.59,9

Soome MM-ralli jätkub laupäeval kaheksa kiiruskatsega, mille jooksul läbitakse 150,30 katsekilomeetrit. SS11 Päijäla saab alguse 08:08. Homseks lubatakse ka vihma.

Fotod: Hyundai Motorsport, Voiceofrally; Jaanus Ree / Red Bull Content Pool; Rallirinki / Teemu

Back to top button