Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe juhivad Kreeka MM-rallit. Ott Tänaku ja Martin Järveoja kõrge koha lootused kustutas töötamast lakanud veepump

Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe said reedeste oludega kõige paremini hakkama ja lõpetasid päeva liidrina
  • Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe riskisid rehvidega ja lõpetasid reede Kreeka MM-ralli liidritena
  • Ott Tänak/Martin Järveoja kogesid taas ebaõnne ja kukkusid suurest mängust neljanda katse eel
  • Robert Virves/Craig Drew näitasid reedel WRC2 klassis head tempot ja lõpetasid päeva viiendana
  • Georg Linnamäe/James Morgan elasid üle hirmutava, kui õnnelik väljasõidu
  • Junior WRC klassis on reede järel jagatud esikoht

Kreeka MM-ralli jätkus reedel viie kiiruskatsega ja kui algse ajakava järgi pidid võistlejad läbima 101,98 katsekilomeetrit, siis pärast Loutraki katse lühendamist jäi järgi 86,52.

Ralli liider vahetub ja üks kolmest Ford Puma Rally1 autost ei jõuagi katsetele

Kreeka MM-ralli esimest pikka võistluspäeva alustati just Loutraki katse esimese läbimisega, mis sõideti rallile eelnenud vihmasadu silmas pidades üpris kuivades ja normaalsetes oludes. Katsevõit Thierry Neuville/Martijn Wydaeghele (Hyundai i20 N Rally), kes edestasid katsel lähimaid jälitajad 3,4 sekundiga. Kuna neljapäeva õhtuse publikukatse järel olid vahed minimaalsed olnud, siis tähendas see seda, et belglased tõusid ralli liidriteks.

Ott Tänak/Martin Järveoja alustasid hooaja eelviimase kruusaralli esimest täispäeva kolmanda ajaga ja tõusid sellega üldarvestuses 4,2 sekundilise kaotusega teiseks.

Ott Tänak: „Päris lihtne, lai ja väga kiire katse. Meil pole midagi uut siin autos, kuid me püüame.“

Kui avakatsel pidid tühjeneva rehvi tõttu veidi aega kaotama Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1), siis oluliselt kehvemini läks Tänak/Järveoja meeskonnakaaslastel, kelle Ford Puma Rally1 autol oli juba neljapäeva õhtul tekkinud probleem. Kui reede hommikul saadi pika proovimise peale möödunud aastal Kreekas neljandana lõpetanud Loubet auto veel tööle, siis ülesõidul tekkis taas veepumba probleem ja võistlus tuli katkestada. Mootori probleemide ja suure pettumuse tõttu Loubet sel nädalavahetusel enam rajale tagasi ei tule.

Päeva teise katse võitsid MM-liidrid ja reedel teistele teed puhastanud Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1), kes tõusid üldarvestuses teisele kohale ja jäid liidritest 2 sekundi kaugusele. Tänak/Järveojale 7,2 sekundilise kaotusega neljas aeg.

Ott Tänak:“Hetkel on teeolud kõigile võrdsed, seega Kalle siin tänu sellele küll eelist ei saanud. Tõsine võitlus autos, mis ei sõida nii nagu ta peaks.“

Ott Tänaku/Martin Järveoja päev pakkus küll kaks katsevõitu, kuid taaskord ka suure pettumuse

Tänak/Järveoja autol tekib veepumba probleem. Sébastien Ogier vähendab liidriga vahe minimaalseks

Peale kahte hommikust katset ootas ees rehvide vahetus paus, sest keskpäevast hooldust reedel ei olnud. Ott Tänak tegi auto juures enne rehvide vahetus tsooni sisenemist juba muudatusi, et paremini valmis olla teiseks ringiks, kui siis lakkas töötamast eestlase auto veepump mida kiirelt kahe mehaaniku abil parandama asuti. Kuna „vana hea“ koputamine vastu veepumpa seda käima tagasi ei vedanud, siis otsustati katkestamise asemel veepump lahti võtta ja puhastada. Kui kõik tagasi koos käivitus ka Ford Puma, kuid ajakontrolli oli hilinetud 22 minutit, mis tähendas 3 minutit ja 40 sekundit ajatrahvi.

Peale pausi jätkus võistlus päeva ainsa korduvkatsega, milleks oli Loutraki teine läbimine ja selle parima aja sõitsid välja Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1), kes tõusid teiseks ja vähendasid vahe Neuville/Wydaeghega 2,4 sekundi peale. Rehvivahetus pausi ajal ajatrahvi saanud Tänak/Järveoja katsele startida ei saanudki, sest peale Jourdan Serderidis /Frederic Miclotte (Ford Puma Rally1) läbimist katse keelualas olnud publiku tõttu tühistati.

Võistlus jätkus seega Livadia katsega, milleni jõudmiseks pidid võistlejad läbima 165 km pikkuse ülesõidu.

Heitluses esikohale edestas Neuville Ogieri 5 sekundiga ja suurendas enne päeva viimast katset edu prantslase ees 7,4 sekundile. Kuigi viimasel katsel andis belglane tõrkuva Hyundai tõttu aega tagasi, siis päeva lõpetas ta koos kaardilugeja Wydaeghega liidrina.

Kreeka MM-ralli liider Thierry Neuville:

“Viimasel katsel oli probleem ülekandes. Probleem, mis tekkis juba katseid varem, kuid mõjutas vaid starti. See tekitas stressi, sest oli raske ja 28 km pikk katse ning ma kuulsin esimestest meetritest taga silla häält. Kartsin, et ei jõua lõpuni, kuid lõpuks siiski. Homse eel on kõige keerulisem osa rehvivalik. Meil on olude kohta ainult täna hommikused andmed ja ei tea millised nad nüüd välja näevad. Homme hommikul pole enam aega sealsetele oludele reageerida, sest peame valiku tegema täna. Selline ei peaks ralli olema.”

Kui eelviimasel katsel andis 8 kordne maailmameister Ogier konkurendile aega ära, siis viimasel ei jätnud ta oma vastust andmata ja vähendas vahe enne laupäeva 2,8 sekundile.

Sébastien Ogier:

“On olnud hea päev ja start meie jaoks. 2,8 sekundit liidrikohast on hea ja suur päev saab ma usun olema homme. Pikad ja karmimates oludes katsed Siiani on hästi, kuid midagi pole veel tehtud. Olud polnud täna lihtsad, kuid õnneks oli päike väljas ja aitas teid kiirelt kuivatada. Oli mingeid üllatusi, kuid mitte palju. Lisaks tegi FIA head tööd, kui filmis päev enne starti katseid ja andis meile seda infot kasutada. Sellest oli eile õhtul tänaseks valmistudes väga palju abi. See lubas meil täna ohutult sõita ja arvestada eesootavate oludega. Siiski oli muudatusi, kuid mitte suuri. Plaan on alati võidu eest heidelda, kuid hetkel on veel vara võidule või muule mõelda, sest nagu ma ütlesin suurim osa on homme alles ees. Peame nii jätkama ja hetkel ei pea ma meistrivõistluste seisule mõtlema. Proovime selle ralli võita.”

MM-liidrid ja 2021. aasta Kreeka MM-ralli võitjad Rovanperä/Halttunen lõpetasid päeva kolmandana ja jäävad Hyundail sõitvast liiderpaarist maha 25,5 sekundiga.

Ott Tänak/Martin Järveoja startisid päeva kahele viimasele katsele tänu ajatrahvile WRC2 autode vahel ja tänu paremale stardipositsioonile said eestlased üle tükiaja tunda rõõmu katsevõitude üle.

Ott Tänak:

“Kõik kokku polnud paha päev, kui välja arvata see, mis peale muudatusi rehvi vahetus tsoonis juhtus. Veepump ei hakanud tööle, kuid mehaanikud tegid head tööd ja saime selle korda. Me teadsime, et see jääb kinni ja selleks ei käivitu. Proovisime seda taguda ja muud teha, kuid see ei aidanud. Katkestada ei tahtnud ja siis otsustasime selle lahti võtta. Ma saan ausalt öelda, et ma pole üldse olukorra üle õnnelik ja ei oota järgmisi päevi, kui pole midagi püüda. Proovime olla positiivsed ja jätkata.”

Kuue sõidetud kiiruskatse järel hoiavad eestlased üheksandat kohta. Liidritest jäävad nad maha 3.34,5. Kuna Loubet laupäeval starti ei tule, siis katsetele stardivad Tänak/Järveoja teise võistluspaarina.

VIDEO: Kreeka MM-ralli reede kokkuvõte

WRC2 TOP4 mahub 10,5 sekundi sisse. Virveselt korralik päev, Linnamäe tegi hirmsa, kuid õnneliku avarii

WRC2 klassis läbisid päeva „puhaste paberitega“ ja lõpetasid liidrina Yohan RosselArnaud Dunand (Citroën C3 Rally2), kusjuures prantslased ei võitnud mitte ühtegi katset. Reede avakatse järel tõusid liidriks Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2), kuid viiendal ja kuuendal katsel purunenud rehvid tähendasid päeva lõpuks 11.kohta.

Rehvidega kogesid ebaõnne ka Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2), kelle autol purunes rehv kolm katset järjest. Reede järel on norralaste positsioon 12.

Suuremate probleemideta läbisid päeva ka Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) ja Marco Bulacia/Diego Vallejo, kes kaotavad liidritele vastavalt 6,8 ja 7,3 sekundit. Päeva avakatse võitnud ja Soomes karjääri esimese WRC2 klassi võidu saavutanud Sami Pajari/Enni Mälkonen (Škoda Fabia RS Rally2) jäävad laupäeva eel liidritest 10,7 sekundi kaugusele.

Robert Virves on tagasi teedel, mis talle möödunud aastal Junior WRC meistritiitli tõid

Väga korraliku reedese võistluspäeva tegid Robert Virves (Ford Fiesta Rally2) ja tema kaardilugeja Craig Drew. Eesti-Briti ekipaaž lõpetas päeva TOP3 katseajaga ja üldarvestuses on nende koht viies. Liidritele jäädakse alla 17,1 sekundit.

Viienda kiiruskatse järel pidid võistluse katkestama Oliver Solberg/Elliott Edmondson, kelle Škoda Fabia RS Rally2 autol tekkis tehniline probleem, mida sel rallil pole võimalik lahendada.

Robert Virves:

„Kreeka ralli teise päeva lõpetasime WRC2 klassi 5. kohal ja Rally2 autode masinaklassi 6. kohal. Olenemata sellest, et oli tühistatud ja lühendatud kiiruskatseid, oli tegu pika ja raske päevaga, sest puudus lõunane hoolduspaus. Suutsime läbi terve päeva hoida nii autot kui rehve ja seeläbi ka probleeme vältida. Homme ootab meid ees ralli kõige pikem päev, kui sõidetakse 141,52 katsekilomeetrit. Pikk tee on veel minna aga nagu ikka, anname me endast parima!“

Kreekas WRC2 klassis võistelnud Georg Linnamäe (Hyundai i20 N Rally2) ja tema kaardilugeja James Morgani võistlus lõppes kahjuks juba 900 m peale reede avakatse starti, kus suurel kiirusel teelt välja sõideti ja katkestati. Kuna auto kahjustused olid nii suured, siis sel nädalavahetusel nad enam starti ei tule. Tuleb vaid tänada kõrgemaid jõude, et sellest päris karmist avariist kõik eluga pääsesid, sest keelualas kuhu auto suurel kiirusel välja lendas oli päris palju pealtvaatajaid. Kuna auto kahjustused olid liiga suured, siis rohkem sel nädalavahetusel kahjuks Linnamäe/Morgan starti ei tule.

VIDEOD: Georg Linnamäe/James Morgani SS2 väga-väga õnnelik off

https://www.facebook.com/1808011433/videos/693373739503779/

https://www.facebook.com/reel/650805666848622

VIDEO: Kreeka MM-ralli WRC2 klassi kokkuvõte

Junior WRC tiitel on William Creightonil käest libisemas

Sarnaselt möödunud aastaga on ka sel aastal Kreeka MM-ralli Junior WRC klassi viimaseks etapiks, kus jagatakse topelt punkte ja selgub tänavune meister. Pilootide arvestuses juhib enne hooaja viimast osavõistlust iirlane William Creighton, kelle edu prantslase Laurent Pellier ees on 29 punkti.

Kui päev hakkas iirlase jaoks hästi, siis päeva teisel katsel tekkis tema Ford Fiesta Rally3 autol tehnilised probleemid, mis lõpuks viisid selleni, et päev tuli katkestada.

Pellier võitis päeva kaks viimast katset ja tõusis koos Diego Dominguezega jagama JWRC liidrikohta. Seega hetkel on prantslane kinni 52 punktis ja iirlane kõigest kaheksas, mis tähendaks MM-tiitlit prantslasele.

Kreeka MM-ralli järjestus peale SS6

1.Thierry Neuville/Martijn Wydaghe (Hyundai i20 N Rally1) 55:10,4
2.Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1) +2,8
3.Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1)  +25,5
4.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1)  +31,0
5.Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1) +32,1
6. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1)  +41,7
 
9.Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) +3.34,5
14.Robert Virves/Craig Drew (Ford Fiesta Rally2) +4.03,4

Kreeka MM-ralli jätkub laupäeval kuue kiiruskatsega, mille jooksul läbitakse 141,52 katsekilomeetrit. SS7 Pavliani 1 saab alguse 07:08.  

Kreeka MM-ralli laupäeva Rally1 pilootide stardijärjestus

Jourdan Serderidis
Ott Tänak
Dani Sordo
Takamoto Katsuta
Esapekka Lappi
Elfyn Evans
Kalle Rovanperä
Sébastien Ogier
Thierry Neuville

Fotod: Hyundai Motorsport, M-Sport, Robert Virves FB

Back to top button