Toyota domineeris teist aastat järjest Keenia MM-rallit ja võttis nelikvõidu!

  • Toyotaga võideti Keenia MM-ralli 19. kiiruskatsest 15
  • Hyundai ja Ford hädas tehniliste probleemidega
  • MM-hooaeg jätkub Rally Estoniaga

Möödunud nädalavahetusel sõideti Keenias autoralli MM-hooaja 2023 seitsmes etapp, Safari ralli. Nelja võistluspäeva jooksul sõideti 19 kiiruskatset ja läbiti 355,92 katsekilomeetrit.

Toyota triumfeeris Keenias ka aastal 2023 ja sai tähistada järjekordset nelikvõitu!

Toyota domineeris Keenia teedel teist aastat järjest

Kui ralli avakatse võitsid Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1), siis alates teisest katsest liidriks tõusnud Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1) enam tagasi ei vaadanud. Seda hoolimata sellest, et reedel lakkas prantslaste võistlusautol üheks katseks töötamast hübriid, laupäeval oli nende autol koguni kolmel korral rehvi probleem ja pühapäeval tuli poolteist katset sõita ilma Yaris GR Rally1 auto tagaluugita. Keenias hooaja kolmanda võidu võtnud Ogier/Landais edestasid lõpuks teiseks jäänud Kalle Rovanperä/Jonne Halttuneni (Toyota GR Yaris Rally1) 6,7 sekundiga. Nii väikese vahega pole Keenia rallit selle 70. aastase ajaloo jooksul kunagi võidetud.

MM-liidrid Rovanperä/Halttunen, kes pidid reedel teistele teed puhastama võitsid lõpuks kuus kiiruskatset. Terve nädalavahetuse väga tarka sõitu teinud ja MM-punktiarvestusele mõelnud soomlased kasvatasid konkurentide ebaõnne tõttu taas punktiedu ja lähevad järgmisele MM-rallile vastu 41. punktilises edus.

Poodiumi kolmandal kohal lõpetasid Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1), kes heitlesid selle koha nimel enamus nädalavahetusest meeskonnakaaslaste Takamoto Katsuta/Aaron Johnstoniga, kes kindlustasid Jaapani autotootjale teist aastat järjest Keenia teedelt nelikvõidu. Toyotale oli see MM-ajaloo neljandaks nelikvõiduks ja kolmandaks Safari rallil. Lisaks tegi Toyota ajalugu sellega, et kunagi enne pole meeskond võtnud nelikvõitu sama kooseisuga.

Toyota Gazoo Racing meeskonna juht Jari-Matti Latvala:

“Pean ütlema, et ma ei arvanud siia tulles, et suudame eelmise aasta tulemust korrata. See tõestab, et meie meeskond on teinud head tööd ja võistluspaarid samuti. Selle mängu nimi on kannatlikus ja nad tegid täpselt seda mida neilt palusin. Nad karistasid mind poodiumi šampanja duššiga aga ma arvan, et olin selle ära teeninud.”

Hyundai mehaanikutel jagus tööd terve nädalavahetuse jooksul

Hyundai tulemust varjutasid tehnilised probleemid

Sardiinia rallil kaksikvõidu võtnud Hyundai, Keenias samas löögihoos ei olnud ja nende autosid jälitasid Safari teedel erinevad tehnilised probleemid. Reedel kolmanda koha eest heidelnud Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe autol purunes kuuendal katsel amordi kinnitus ja laupäeval kolmandat kohta hoidnud Esapekka Lappi/Janne Fermi lootused neljandast järjestikusest poodiumikohast lõpetas veovõlli purunemine. Parima Hyundai meeskonna tulemuse eest hoolitsesid Dani Sordo/Candido Carrera, kelle Hyundai i20 N Rally1 autol oli pühapäeval roolivõimu probleem, kuid sellest hoolimata võeti Toyotade järel viies koht. Neuville/Wydaeghe võitsid algselt küll rallit lõpetanud punktikatse ja finišeerisid võistluse absoluutarvestuses kaheksandal kohal, kuid kuna nad kasutasid kahel katsel kõrvalist abi, siis nende tulemus tühistati.

Ott Täna/Martin Järveoja andsid endast maksimumi, kuid rehvipurunemised ja Fordi kiiruse puudumine ei lubanud enamat kuuendast kohast

Ford ei püsinud konkurentide tempos

Ott Tänak/Martin Järveoja võitsid küll Keenia MM-ralli avakatse, kuid nii reedel, kui laupäeval purunenud rehvid ja lisaks võrdse kiiruse puudumine Toyotadega tähendas, et hooaja seitsmes etapp lõpetati kuuendal kohal. Kui võistlust alustasid eestlased katsevõiduga, siis nii ka lõpetati. Neuville diskvalifitseerimine tähendas eestlastele hooaja esimest PowerStage võitu ja viite lisapunkti.

Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul võistlus kulges nagu ameerika mägedel. Lisaks sõiduvigadele mahtus nende nädalavahetusse nii rehvipurunemisi, kui ka tehnilisi probleeme. Hooaja seitsmes võistlus lõppes M-Sport võistlejatele seitsmenda kohaga.

WRC2 klassivõidu võtsid Keenia teedel teist aastat järjest  Kajetan Kajetanowicz / Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo).

Keenia MM-ralli lõpptulemused

1.Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1)

2.Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) +6,7

3.Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1) +2.58,5

4.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) +3.23,8

5.Dani Sordo/Candido Carrera (Hyundai i20 N Rally1) +5.05,4

6.Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1) +9.14,4

7. Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1) +16.15,7

8. Kajetan Kajetanowicz /Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) +26.33,4 (WRC2 1.koht)

MM-hooaeg jätkub Eestis

Autoralli MM-hooaeg on nüüd jõudnud poole peale ja järgmisena stardivad maailma parimad rallisõitjad Eestis, kus 20.-23 juulini sõidetakse WRC Rally Estonia.

Neljandat aastat MM-kalendrisse kuuluvale võistlusele on end registreerinud 53 võistluspaari. Senise kolme Eesti MM-ralliga on kaks võitu ette näidata võistluspaaril Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen, kes lähevad Eestis avapäeval MM-liidrina teistele teed puhastama. Ühe võidu on seni noppinud kodupubliku lemmikud Ott Tänak/Martin Järveoja, kes soovivad kindlasti taas tuhandete Eesti rallifännide ees pühapäeval Tartu Raekoja platsil oleva poodiumi kõrgeimal astmel seista.

Kohtumiseni Eestis!

Back to top button