Tšiili MM-ralli võitsid Ott Tänak ja Martin Järveoja!

Ott Tänak ja Martin Järveoja tõusid teist korda Tšiili MM-ralli pedjestaali kõige kõrgemale astmele

Tšiili MM-ralli jätkus pühapäeval nelja kiiruskatsega ja liidrina alustasid päeva Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1), kelle edu lähimate jälitajate Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1) ees oli turvalised 58,3 sekundit.

Suninen eksib ka katkestab

Kui Tänak/Järveoja said viimasel võistluspäeval suure edu tõttu sõita riskivabalt, siis sama ei saanud teha Suninen/Markkula, kelle edu meeskonnakaaslaste Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) ees oli 13,9 sekundit. Belglased alustasidki kohe tagaajamist ja vähendasid avakatse võiduga vahet soomlastega 4,8 sekundi võrra. Hyundai meeskonna esisõitja vajutas kõige tugevamini gaasi ka järgneval katsel ja võttis noorelt kolleegilt tagasi veel 2,4 sekundit. See tähendas, et kaks katset enne ralli finišit oli kahe Hyundai võistluspaari vahe 6,7 sekundit. Ees oodanud Flexi hoolduses sõnas meeskonnajuht Cyril Abiteboult, et meeskonnakorraldust ei tule, kuid oluline on mõlemad autod finišisse tuua, et veel teoreetiliselt meeskondliku MM-tiitli eest heidelda.

Kahjuks olid aga rallijumalal teised plaanid ja võistluse eelviimasel katsel sõitis Suninen ühes paremkurvis kännu pihta, mille tagajärjel Hyundai parema esiratta ja vedrustuse lõhkus ning seejärel kraavis lõpetas. Hästi kulgenud ralli oli sellega kahjuks lõpu saanud.

VIDEO: Suninen/Markkula eksimus ja väljasõit

Meeskonnakaaslase katkestamine tähendas ainsana Hyundaidest võistlustulle jäänud ja järjekordse katsevõidu võtnud Neuville/Wydeghe jaoks teiseks tõusmist. Liidritest jäid nad maha 44,6 sekundiga.

Rovanperä teeb endale 5 punkti väärilise sünnipäeva kingi. Lõpuks ometi ralli võit Tänak/Järveojale!

Tšiili ralli lõpetas 13,2 km pikkune punktikatse, mille võidu võtsid Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1). 23. sünnipäeva tähistanud Rovanperäle oli see hooaja kuuendaks Powerstage võiduks. Toyotale aitasid punktikatse kaksikvõidu kindlustada Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1), kes kaotasid meeskonnakaaslastele 3,1 sekundiga. Ralli üldarvestuses kuulus soomlastele neljas ja brittidele kolmas koht.

Jaapani autotootjale piisas sellest, et kaks etappi enne hooaja lõppu kindlustada kolmas järjestikune tootjate MM-tiitel. MM-ajaloos on Toyotal nüüd ette näidata 7 tootjate MM-tiitlit.

Evansi kolmas koht tähendas, et ta vähendas kaks etappi enne hooaja lõppu Rovanperäga punktivahe 31 punktile ja on veel ainus, kes püsib soomlase vastu MM-tiitliheitluses.

Tšiili ralli 2023 võitjatena finišeerisid Ott Tänak/Martin Järveoja, kelle üldedu oli 16 kiiruskatse järel lähimate konkurentide ees, kelleks olid Neuville/Wydaeghe 42,1 sekundit.  

See oli eestlaste karjääri 19 MM-ralli võit ja teine Tšiili teedel. M-Sport meeskonnale oli see ajaloo 63. ja Fordile 94. võiduks.

„Kindlasti on tore nädalavahetus positiivsete emotsioonidega lõpetada, sest seda pole tükk aega juhtunud. Panime kokku peaaegu ideaalse ralli. See oli tavapärasest väga erinev ralli, sest kiirus ei olnud sugugi kõige tähtsam, vaid määravaks sai hoopis rehvide säästmine.

Positiivne õhkkond on alati abiks ja kindlasti on kogu tiim seda nädalat nautinud,“ sõnas õnnelik Tänak ralli järgses intervjuus.

MM-punktitabel peale Tšiili MM-rallit

VIDEO: Tšiili MM-ralli pühapäeva kokkuvõte

Oliver Solberg/Elliott Edmondson võitsid Tšiili teedel WRC2 arvestuses

Hooaja teine WRC2 klassivõit Oliver Solberg/Elliott Edmondsonile

WRC2 arvestuses alustasid päeva liidrina ja lõpetasid võitjatena Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2), kelle edu oli lõpuks Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) ees 25,8 sekundit. Katsevõite jagus viimasel võistluspäeval neljale võistluspaarile ja punktikatse võidu võtsid kodupubliku rõõmuks Jorge Martínez Fontena / Alberto Alvarez Nicholson (Škoda Fabia RS Rally2), kes edestasid 1,4 sekundiga Solbergi.

Eelviimasel katsel katkestasid WRC2 klassi arvestuse kuuendalt kohalt vedrustuse purunemise tõttu Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) ja väljasõidu tõttu Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Hyundai i20 N Rally2).

VIDEO: Kajto vedrustuse purunemine

VIDEO: WRC2 Tšiili tipphetked

WRC2 MM-punktitabel peale Tšiili MM-rallit

Tšiili MM-ralli lõppjärjestus

1.Ott Tänak/Martin Järveoja 03:06:38,1
2.Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe +42,1
3.Elfyn Evans/Scott Martin +1.06,9
4.Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen +2.11,0
5.Takamoto Katsuta/Aaron Johnston +4.41,5
6.Oliver Solberg/Aaron Johnston +8.18,5
7.Gus Greensmith/Jonas Andersson +8.44,3
8.Sami Pajari/Enni Mälkönen +9.20,6
9.Yohan Rossel/Arnaud Dunand +9.53,9

Autoralli MM-hooaeg jätkub oktoobri lõpus, kui 26.-29.oktoobrini sõidetakse ajaloo esimene Kesk-Euroopa MM-ralli.

Foto: M-Sport, Oliver Solberg FB

Back to top button